Պատգամավորները կոչ են անում վերջին օրերին ձերբակալված երիտասարդներին ազատ արձակել
Հուլիսի 21-ի գիշերը, գերլարված մթնոլորտի և գերհուզական տրամադրությունների արդույնքում, տեղի ունեցան քաղաքացիների և ոստիկանության ընդհարումներ, ինչի հետևանքով կան տուժածներ և ձերբակալվածներ:
Տասնվեց երիտասարդի նկատմամբ հարուցվել են քրեական գործեր, ինչն է՛լ ավելի է շիկացնում եւ լարում առանց այն էլ պայթյունավտանգ իրավիճակը:
Մենք հասկանում ենք, որ հարցն ունի իրավական կողմ, չենք անդրադառնում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառմանը և, միևնույն ժամանակ, կարծում ենք, որ իրավիճակից դուրս գալու առաջին քայլերից մեկը վերջին օրերին ձերբակալված երիտասարդների ազատ արձակումն է եւ այսուհետ նման միջադեպերի բացառման մեխանիզմների մշակումը: Կոչ ենք անում դրսեւորել համապատասխան կամք եւ կարճել հարուցված քրեական գործերը՝ կարեւոր քայլ անելով իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման համար:
Կոչ ենք անում ոստիկանությանն այսուհետ ցուցաբերել զսպվածություն:
Դիմում ենք մեր քաղաքացիներին՝ դրսեւորելով քաղաքացիական բարձր դիրքորոշում՝ խուսափել ոստիկանության հետ ընդհարումներից:

Депутаты призывают освободить задержанных в последние дни молодых людей
Ночью 21 июля, в результате сверхнапряженной атмосферы и крайне эмоциональных настроений, произошли столкновения между гражданами и полицией, в результате которых есть пострадавшие и задержанные.
В отношении десятков молодых людей были возбуждены уголовные дела, что еще более накаляет и без того напряженную и взрывоопасную обстановку.
Мы понимаем, что вопрос имеет правовую сторону, не оправдываем несоразмерное применение силы со стороны полиции и одновременно считаем, что одним из первых направленных на выход из сложившейся ситуации шагов является освобождение задержанных в последние дни молодых людей и разработка механизмов исключения повторения подобных инцидентов. Призываем проявить соответствующую волю и закрыть уголовные дела, сделав важный шаг для мирного урегулирования ситуации.
Призываем полицию впредь проявлять сдержанность.
Обращаемся к нашим гражданам: избегайте столкновений с полицией, проявляя высокую гражданскую позицию.