«WikiLeaks» կայքը իրաքյան պատերազմի մասին 400 հազ. գաղտնի փաստաթուղթ է հրապարակել
«WikiLeaks» կայքը, որը մասնագիտացված է գաղտնի տեղեկատվություններ տարածելում,  երեկ երեկոյան մոտ 400 000 գաղտնի փաստաթուղթ է հրապարակել՝ կապված Իրաքում ԱՄՆ-ի ծավալած ռազմական գործողությունների հետ։
Ինչպես ասված է կայքում, 391 832 ռազմական զեկույցները, որոնք կոչվում են «Իրաքյան դոսիե», ընդգրկում են 2004թ.  հունվարի 1-ից 2009թ. դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածը։
-Դրանք (հաշվետվությունները) մանրամասն տեղեկություններ են տալիս իրաքյան իրադարձությունների մասին, որի վկաները ԱՄՆ զինծառայողներն են եղել։ Այն նաև առաջին անգամ թույլ է տալիս իսկապես թափանցել գաղտնի պատերազմի պատմության խորքերը, որի մեջ Միացյալ Նահանգների կառավարություը լիարժեք մասնակցություն է ունեցել,-ասվում է կայքում։
«WikiLeaks»-ի հրապարակած փաստաթղթերում նշված է մոտ 110 հազ. մարդու մահվան մասին, որոնցից 66 000-ը «խաղաղ բնակչություն» են, համարյա 24 000-ը՝ «հակառակորդներ», ավելի քան 15 000-ը՝ «ընդունող երկրի ծառայողներ» (Իրաքի ռազմիկներ) և 3700-ը՝ «բարեկամներ» (ամերիկյան զինծառայողներ)։
Ինչպես հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, «WikiLeaks» կայքը որոշ համաշխարհային ԶԼՄ-ների հրապարակումից քիչ ավելի վաղ է տրամադրել այդ փաստաթղթերը։

«WikiLeaks» опубликовал более 400 тысяч секретных документов о войне в Ираке
Сайт «WikiLeaks», специализирующийся на распространении засекреченной информации, опубликовал в ночь на субботу около 400 тысяч документов, имеющих отношение к военной операции США в Ираке.
По сообщению сайта, 391 тыс. 832 военных отчета, получивших название «Иракское досье», охватывают период с 1 января 2004 года по 31 декабря 2009 года.
«Они (отчеты) дают детальную информацию о произошедших в Ираке событиях, свидетелями которых были военнослужащие США, и впервые по-настоящему позволяют заглянуть в засекреченную историю войны, в которую правительство Соединенных Штатов было всецело посвящено», - говорится на сайте.
В опубликованных на «WikiLeaks» документах упоминается гибель около 110 тысяч человек, из которых 66 тысяч - «мирные граждане», почти 24 тысячи - «противник», более 15 тысяч - «принимающая страна» (иракские военные) и 3,7 тысячи - «дружественные» потери (американские военные).
Как отмечает агентство «Рейтер», «WikiLeaks» предоставил некоторым мировым СМИ доступ к документам немного ранее публикации на самом сайте.