Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատում ներկայացվեց իրավաբան Ջ. Ռոբերթսոնի «Արդյոք եղել է Հայոց Ցեղասպանությունը» զեկույցը
Դեկտեմբերի 14-ին Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատում ներկայացվեց հայտնի իրավաբան Ջեֆրի Ռոբերթսոնի «Արդյոք եղել է Հայոց Ցեղասպանությունը» զեկույցը (իրավական կարծիքը): Հանդիպումը կազմակերպել էին Բրիտահայկական համակուսակցական խորհրդարանական խումբը, Իրավական նախաձեռնության հայկական խումբը, Ուելսի միջազգային հարաբերությունների կենտրոնը եւ Նոր Սերունդ հրատարակչությունը: Հանդիպմանը մասնակցեցին ներկայացուցիչներ ՄԹ խորհրդարանից, Ֆորին Օֆիսից, մի շարք միջազգային եւ տեղական հասարակական կազմակերպություններից, հայ համայնքից, ինչպես նաեւ Լոնդոնի Հոլոքոսթի հիշատակի խորհրդից:
Հանդիպումը բացեց Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան Վահե Գաբրիելյանը, ով մեծապես կարեւորեց Ջեֆրի Ռոբերթսոնի նման հեղինակավոր իրավաբանի կողմից Հայոց Ցեղասպանությանն անդրադառնալու հանգամանքը եւ նրա պատրաստած զեկույցում արտացոլված հստակ իրավական գնահատականների ու անժխտելի որակումների փաստը: Դեսպան Գաբրիելյանը Միացյալ Թագավորության նման երկրում Հայոց ցեղասպանության չճանաչումը համարեց անհասկանալի է եւ վստահություն հայտնեց, որ այս զեկույցը կարեւոր դեր կունենա այս իրավիճակը շտկելու գործում: Դեսպանը մասնավորապես անդրադարձավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացի պարագայում Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման վերաբերյալ  կառավարության անփոփոխ դիրքորոշմանը:
Զեկույցի հեղինակ Ջեֆրի Ռոբերթսոնը հավաքվածներին հանգամանալից ներկայացրեց իր զեկույցի նախապատմությունը, ինչպես նաեւ զեկույցում տեղ գտած հիմնական շեշտադրումները: Նա նշեց, որ համաձայնել է Հայոց Ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ մասնագիտական իրավական զեկույց պատրաստել միայն այն պայմանով, որ դրանում տեղ են գտնելու ՄԹ կառավարության (հիմնականում արտաքին քաղաքական գերատեսչության) արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքում իր իսկ կողմից հայտնաբերված փաստերը եւ սեփական դատողությունները, եւ դրանց ներկայացման հարցում նա պետք է ունենար լիակատար անկախություն: Ռոբերթսոնը շեշտեց, որ նախկինում որեւէ կերպով չի առնչվել ո'չ հայկական, ո'չ թուրքական խնդիրներին եւ զերծ է ավելորդ հուզականությունից' այդպիսով իսկ լինելով անկողմնակալ եւ կարեւորելով խնդրի բացառապես իրավական կողմը: Իր խոսքում «Թագուհու խորհրդականի» տիտղոս ունեցող եւ մարդկության դեմ հանցանքների իրավական հարցերի հեղինակավոր մասնագետի համբավ ունեցող Ռոբերթսոնը մեկ անգամ եւս ՄԹ կառավարությանը մեղադրեց Հայոց Ցեղասպանության ժխտողականության համար բավարար փաստեր չունենալու, ինչպես նաեւ բրիտանական հանրությանը մտածված մոլորության մեջ գցելու մեջ: Նա նշեց, որ եթե այն դեպքերը, որոնք տեղի ունեցան Օսմանյան կայսրությունում 1915-1916թթ. կատարվեին այսօր, ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը դրանք կորակեր որպես Ցեղասպանություն, քանի որ այդ երեւույթի բոլոր բնորոշումները հստակ արտացոլված են Ցեղասպանության կանխարգելման ՄԱԿ կոնվենցիայում: Նա ավելացրեց, որ 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության փաստը մերժելու համար ՄԹ կառավարությունր երբեք չի ունեցել եւ հիմա էլ չունի որեւէ իրավական հիմք «եւ այդ ժխտողականությունը պայմանավորված է բացառապես քաղաքական,  առեւտրական եւ ռազմավարական նկատառումներով: Նա հավաքվածներին ներկայացրեց նաեւ ՄԹ Ֆորին Օֆիսի արխիվային մի քանի նյութեր, որոնցում հստակ երեւում է ՄԹ խորհրդարանին ապակողմնորոշելու քաղաքականությունը: Ջ. Ռոբերթսոնը քննադատեց նաեւ ՄԹ խորհրդարանին, որը տասնամյակներ շարունակ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը' հիմնվելով Ֆորին օֆիսի անհիմն կարծիքի վրա եւ երբեք բավարար հետեւողականություն չի ցուցաբերել նույն Ֆորին օֆիսից' ժխտողականությունը իրավական տեսանկյունից հիմնավորող փաստերի պահանջման հարցում:

В Палате Лордов Великобритании представлен доклад «Был ли Геноцид армян?»
14 декабря в Палате Лордов Великобритании был представлен доклад королевского адвоката Джефри Робертсона «Был ли Геноцид армян?», а также документы министерства иностранных дел страны относительно Геноцида. Обсуждение инициировали британо-армянская парламентская группа, армянская группа правовых инициатив, Уэльский центр международных отношений и издательство «Новое поколение».
Из посольства Армении в Великобритании сообщают, что в дискуссии участвовали представители парламента, министерства иностранных дел Великобритании, международных и местных общественных организаций, представители армянской общины, а также лондонского совета памяти Холокоста.
Встречу открыл посол РА в Великобритании Ваге Габриелян. Он отметил важность обращения Джефри Робертсона, пользующегося большим авторитетом в юридических кругах и носящего титул «советника королевы», к вопросу Геноцида армян, а также отраженных в его докладе четких правовых оценок и неоспоримых характеристик. Посол счел неприемлемым тот факт, что Великобритания не признает Геноцид армян, и выразил надежду, что представляемый доклад исправит ситуацию.
Затем Джефри Робертсон представил предысторию, а также основные тезисы своего доклада. Он отметил, что согласился подготовить экспертный доклад по вопросу Геноцида армян лишь с условием, что в нем будут отражены факты, обнаруженные им в результате исследования архивных документов правительства Великобритании, и собственные замечания.
Робертсон подчеркнул, что в прошлом никогда не сталкивался ни с армянскими, ни с турецкими проблемами и лишен излишней эмоциональности, тем самым являясь беспристрастным и придавая важность исключительно правовой стороне проблемы.
Адвокат обвинил свое правительство в отсутствии достаточных фактов для отрицания Геноцида армян, а также в умышленном введении британской общественности в заблуждение.
По его словам, если бы события, которые произошли в Османской империи в 1915-1916 гг., произошли бы сегодня, то весь цивилизованный мир квалифицировал бы их как геноцид, поскольку все характеристики этого явления четко отражены в конвенции ООН по предупреждению геноцида.
По мнению адвоката, у правительства Великобритании нет никаких правовых оснований для отрицания факта Геноцида, и это отрицание обусловлено исключительно политическими, коммерческими и стратегическими соображениями. Он представил собравшимся также несколько архивных материалов МИД, в которых четко видна политика дезориентации парламента. Адвокат осудил также парламент страны, который на протяжении десятилетий не признает Геноцид армян, опираясь на беспочвенное мнение министерства иностранных дел, и который никогда не проявлял последовательность в вопросе требования фактов, аргументирующих это мнение.