Թուրք լրագորղները հայտարարել են, թե առանց Ադրբեջանի շահերը հաշվի առնելու՝ հայ–թուրքական արձանագրությունները չեն վավերացվի
Ինչպես «7օր»-ն արդեն տեղեկացրել է, հայ և թուրք լրագրողների հանդիպման շրջանակներում Երևանում են թուրքական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները, ովքեր կարծես եկել էին միաբերան բարձրաձայնելու, թե Թուրքիայի խորհրդարանում հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման նախապայմանը (թեև նրանք դա ժեստ էին որակում) Ղարաբաղի հարցում որոշակի առաջընթացն է։ Նրանցից էին նաև «CNN Turk» հեռուստաալիքի լուրերի խորհրդատու Ֆերհաթ Բորաթավը և «Milliyet» օրաթերթի լրագրող Կադրի Գյուրսելը։
Մասնավորապես «Milliyet» օրաթերթի լրագրողը նշեց, թե չնայած արձանագրություններում ԼՂ-ի վերաբերյալ որևէ կետ չկա, սակայն ինչպես հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացի սկզբում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանը հայտարարել է, որ եթե Ղարաբաղի խնդրում որևէ առաջընթաց չլինի, այդ արձանագրությունները չեն կարող վավերացվի, այնպես էլ մինչ օրս Թուրքիայի այդ տեսակետը չի փոխվել։
-Կարծում եմ, որ եթե առաջիկա ամիսներին Ղարաբաղի հարցում առաջխաղացում տեղի չունենա, իրատեսական չէ, որ արձանագրություններն առանց վավերացման կարող են այսպես պահվել,- կարծիք հայտնեց Կ. Գյուրսելը՝ ավելացնելով,-ես այն կարծիքին չեմ, թե հակառակ Ադրբեջանի՝ այդ արձանագրությունները կվավերացվեն... Թուրքիայում ամեն ինչը փակուղու մեջ է հիմա, քանի որ Արբեջանի գործոնը կա, ներքին խնդիրներն են առկա, և որպեսզի Թուրքիան որոշի առանց Ադրբեջանի շահերը հաշվի առնելու, Ադրբեջանը կորցնելու հաշվին՝ ամեն դեպքում գնա արձանագրությունների վավերացման, ապա դրա համար պետք է այլ գործոններ առաջ գան, որոնք հիմա չեմ կարող ամբողջությամբ կանխատեսել։ Բայց կարող եմ  ասել, որ երբ Թուրքիայի շահերը սկսեն դժվարության մեջ մտնել և ոտնահարվել ինչ-ինչ պատճառներով, զարգացումներից ելնելով՝ այն ժամանակ միայն Թուրքիան կարող է իր տեսակետը, մոտեցումը փոխել։
Թուրք լրագրողը նաև հավելեց, թե անձամբ ինքը, ինչպես նաև Թուրքիայի կառավարությունը կնախընտրեին, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հաստատաման համար անհրաժեշտ գործոն չլիներ ԼՂ-ի հակամարտության կարգավորումը, սակայն իրական կյանքն այլ է, և Ադրբեջանից եկած ճնշումների ներքո իրենք պարտավորված էին այդ հարցն առաջ քաշել։
-Եթե ժամանակագրությանը նայենք, ապա կարծես թե այդ ճնշումը հետո ի հայտ եկավ։ Չնախատեսված ուժգնության ճնշման ենթարկվեցինք, որովհետև կարծում եմ՝ եթե նախօրոք Ադրբեջանը դիմեր այդ ճնշմանը, նախօրոք զգային այդ ճնշումն իրենց վրա, անպայման կա՛մ արձանագրությունների մեջ այդպսի կետ կմտցնեին, կա՛մ էլ գոնե ապրիլ ամսին, երբ Շվեյցարիայում այս արձանագրությունների մասին հայտարարվեց, արդեն կխոսեին այդ մասին։ Պետք է նշեմ նաև, որ Ադրբեջանից եկած ճնշումը, իհարկե, ազդում է նաև հասարակության վրա, և հասարակությունն էլ է սկսում այդ ճնշումը գործադրել կառավարության վրա։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար Ղարաբաղյան հարցում առաջընթցն անհրաժեշտ է համարում նաև «CNN Turk» հեռուստաալիքի լուրերի խորհրդատու Ֆերհաթ Բորաթավը։
-Մենք այստեղ չենք խոսում միայն ղարաբաղյան խնդրի լուծման մասին, այլ խոսում ենք, որ կառավարության ձեռքը մի ուժ լինի, որով կարողանա Մեջլիսով անցկացնել արձանագրությունները,- հայտարարեց թուրք լրագրողը՝ ապացուցելու համար, որ կառավարությունը չի կարող ազդել խորհրդարանի վրա՝ բելերով այն օրինակը, որ թեև իրաքայան պատերազմի ժամանակ Թուրքիայի կառավարությունը շատ էր ցանկանում ընդառաջել ԱՄՆ-ի պահանջին և իր տարածքը տրամադրել տարանցման նպատակներով, սակայն իրենց երկրի խորհրդարանը մերժեց։
Եվ հետո, Ֆերհաթ Բորաթավի խոսքերով, Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավումը և ԼՂ-ի խնդրի բարձրացումը չպետք է դիտել զուտ որպես Թուրքիայի և Ադրբեջանի կամակորություն ու միմիայն նրանց առնչվող խնդիր։
-Բոլորս էլ գիտենք, որ Թուրքիան և Հայաստանը մի զույգ չեն, որոնք տանգո են պարում։ Սա շատ տարօրինակ մի պար է, որտեղ 5 հոգի են պարում։ Այս խնդրի մեջ են նաև Ամերիկան և Ռուսաստանը։ Թուրքիայում ոչ մեկը չէր սպասում, որ Ադրբեջանը հակառակ գնալու չափ այսպիսի մի արձագանք պետք է տար խնդրին։ Թուրքիան և Ադրբեջանը  մի շատ մեծ խաղի խաղացողներ են, որը կոչվում է արևելք- արևմուտք էներգիայի առանցք։ Սկզբում ոչ մեկը չէր երևակայի, թե Ադրբեջանը կարող է ասել, որ ինքն այս խաղից կարող է հեռանալ։ Եվ այս խաղի մեջ Ադրբեջանի մնալը միայն Թուրքիայի խնդիրը չէ։
Ի դեպ, փորձելով պատճառաբանել, թե որևէ արտառոց բան չկա, երբ Թուրքիան տեղի է տալիս Ադրբեջանին՝ «CNN Turk» հեռուստաալիքի լուրերի խորհրդատուն օրինակ բերեց հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի սփյուռքյան շրջագայությունը։
-Ինչպես Սարգսյանը գնաց Սփյուռք՝ համոզելու, և այդտեղ ո՛չ մենք, ո՛չ էլ դուք արտառոց վիճակ չտեսանք, այնպես էլ արտառոց չպետք է համարել նաև այն, որ Թուրքիան այս խնդիրը քննարկում է Ադրբեջանի հետ։ Վերջիվերջո, Սարգսյանը համոզեց Սփյուռքին, բայց այսօր Թուրքիան ադրբեջանցիներին դեռևս չի կարողացել համոզել,- հայտարարեց թուրք լրագրողը՝ այդուհանդերձ մոռանալով, որ Սփյուռքը Հայաստանի մի բաղադրիչն է, իսկ Ադրբեջանը՝ առանձին պետություն։

Турецкие журналисты объявили, что без интересов Азербайджана армяно-турецкие протоколы не будут ратифицированы
Как уже сообщал «7or» в рамках встречи турецких и армянских журналистов  в Ереване находятся представители турецких СМИ, которые как будто прибыли в один голос заявить, что предусловием ратификации армяно-турецких протоколов в парламенте Турции (хотя и они это квалифицируют как жестом) является определенный прогресс в Карабахском вопросе.  Среди них были советник по новостям телеканала «CNN Turk» Ферхат Боратав  и журналист ежедневной газеты «Milliyet» Кадри Гюрсел.
В частности, журналист ежедневной газеты «Milliyet» отметил, что хотя и в протоколах в отношении НК нет какого-либо пункта, однако как объявил в начале процесса по улучшению армяно-турецких отношений премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, если в вопросе Карабаха не будет какого-либо прогресса, то эти протоколы не могут  быть ратифицированы, так что до сегодняшнего дня эта позиция Турции не изменилась.
«Думаю, что если до подписания этих протоколов в предстоящие месяцы в вопросе Карабаха продвижения не будет, не реалистично, что протоколы без ратификации так могу остаться, - выразил мнение Л.Гюрсел, добавив, - я не придерживаюсь того мнения, что  назло Азербайджану, эти протоколы будут подписаны... В Турции сейчас всё в тупике , поскольку есть фактор Азербайджана, налицо внутренние проблемы и, чтобы Турция решила без учета интересов Азербайджана, за счет потери Азербайджана пойти на ратификацию, то для этого должны выдвинуться новые факторы, которые сейчас не могу полностью спрогнозировать. Но могу сказать, что когда интересы Турции начнут испытывать трудности и попираться по каким-то причинам, исходя из развитий, в это время Турция может изменить свою точку зрения и подход.
Турецкий журналист добавил, что лично он, а также правительство Турции предпочли  бы , чтобы для утверждения армяно-турецких отношений урегулирование конфликта в НК не стало бы необходимым фактором, однако реальная жизнь другая, под давлением, идущим от Азербайджана, они были обязаны это вопрос поднять.
«Если посмотрим на хронологию, то это давление появилось потом. Мы подверглись давлению непредусмотренной силы, поскольку, думаю, если заранее Азербайджан обратился бы к этому давлению, заранее почувствовали бы это давление на себя, то обязательно или в протоколах внесли бы такой пункт, или хотя бы  в апреле, когда в Швейцарии об этих протоколах  было заявлено, уже говорили бы об этом.  Должен отметить также, что идущее из Азербайджана давление, конечно, влияет также на общество и общество начинает это давление применять на правительство.
Необходимым для урегулирования армяно-турецких отношений считает продвижение в Карабахском вопросе и советник по новостям телеканала «CNN Turk» Ферхат Боратав.
«Мы здесь не говорим только лишь о решении карабахской проблемы, а говорим, чтобы в руках у правительства  была бы сила, которой оно могло провести в Меджлисе эти протоколы», - заявил турецкий журналист, чтобы доказать, что правительство не может влиять на парламент, приведя тот пример, что хотя и во время войны в Ираке правительство Турции очень желало пойти навстречу требованию США предоставить свою территорию с целью транзита, однако их парламент это отклонил.
И потом, по словам Ферхата Боратава, улучшение отношений с Арменией и поднятие вопроса НК не надо рассматривать  как чистое упрямство Турции и Азербайджана и взаимосвязанную проблему.
«Все мы знаем, что Турция и Армения не одна пара, которые танцуют танго. Это очень странный танец, где танцуют пятеро. В этой проблеме также Америка и Россия. В Турции никто не ожидал, что Азербайджан так отреагирует на этот вопрос, адекватно выступлению против этого процесса. Турция и Азербайджан игроки одной большой игры, которая называется ось энергии восток-запад. Вначале никто не предполагал, что Азербайджан может сказать, что он может от этой игры отойти. И Азербайджану остаться в этой игре не только проблема Турции», - отметил он.
Кстати, пытаясь аргументировать, что ничего чрезвычайного нет, когда Турция поддается на давления Азербайджана советник по новостям телеканала «CNN Turk» в связи с армяно-турецкими протоколами привел пример турне по диаспоре президента РА Сержа Саргсяна.
«Как Саргсян направился в Диаспору, чтобы убедить диаспору и там ни вы, ни мы ничего чрезвычайного не увидели, так и из ряда вон выходящим нельзя считать то, что Турция этот вопрос обсуждает  с Азербайджаном. В конце концов, Саргсян убедил Диаспору, но Турция пока не может убедить азербайджанцев, - заявил турецкий журналист, вместе с тем забыв, что Диаспора одна из составных частей Армении, а Азербайджан отдельное государство.