ԼՂՀ անկախության նախագիծը կքվեարկվի ԵԱՀԿ գագաթաժողովից հետո
Այսօր Ազգային ժողովում քվեարկության է դրվել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացրած օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը։
Վարման կարգով ձայն է պահանջել ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը և հանդես եկել կոալիցիոն կուսակցությունների՝ ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՕԵԿ-ի անունից ու նշել, թե չնայած իրենք համոզված են, որ ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի, այդուհանդերձ այս պահին իրենք քվեարկությանը չեն մասնակցելու։
Դրանից հետո ելույթով հանդես է եկել «Ժառանգություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և նշելել, թե հիրավի ԼՂՀ ճանաչման հարցը ճշմարտության պահ է, սակայն հաշվի առնելով երեկվա խորհրդակցության ժամանակ կոալիցիոն գործընկերների կողմից ներկայացրած հիմնավորումները, հատկապես հարցը մինչև Աստանայի գագաթնաժողովը հետաձգելը, և այն, որ այժմ մեծամասնությանը մի փոքր ժամանակ է պետք՝ իրենք դեմ չեն այդ ժամանակը տրամադրել և համաձայն են ճշմարտության պահը հետաձգել մինչև դեկտեմբերի 9-ը։
Այսպիսով, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման վերաբերյալ հացի քվեարկությունը հետաձգվել է մինչև դեկտեմբերի 9-ը։

Проект по признанию независимости НКР будет вынесен на голосование после саммита ОБСЕ
Сегодня в НС на голосовании был вынесен вопрос о принятии в первом чтении представленного партией «Наследие» законопроекта относительно признания независимости НКР.
На заседании руководитель Республиканской фракции Галуст Саакян выступил от лица РПА, ППА и партии «Оринац еркир», отметив, что несмотря на то что они уверены в безальтернативности международного признания НКР, тем не менее, на данный момент они не будут участвовать в голосовании.
Представитель фракции «Наследие» Раффи Ованнисян, в  свою очередь, отметил, что вопрос признания НКР - момент истины, однако учитывая аргументы, представленные на вчерашнем совещании коалиционными партнерами, особенно, вопрос об отсрочке вопроса до саммита ОБСЕ в Астане и то, что сейчас большинству нужно немного времени, они не выступают против предоставления этого времени и согласны отсрочить момент истины до 9 декабря.
Таким образом, голосование относительно законопроекта о признании независимости НКР будет отсрочено до 9 декабря.