Գեղամ Նազարյան. «Եթե Սերժ Սարգսյանն ինքը չի փոխվել, Կարեն Կարապետյանը ոչինչ չի կարող փոխել»
Վարչապետի կամ Կառավարության անդամների փոփոխությունը չի կարող երկրում արմատական փոփոխությունների հանգեցնել մի պարզ պատճառով՝ երկրի ղեկավարը գործող նախագահն է, և նրա հանձնարարականներով և նախանշած ուղիներով է շարժվում երկիրը,–այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 22–ին հրավիրված ասուլիսում նշել է քաղաքագետ, ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության վարչության անդամ Գեղամ Նազարյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՄԱԽՄԲՈՒՄ կուսակցության համոզմունքն է, որ երկրում թիվ մեկ խնդիրը քաղաքական մենաշնորհի վերացումն է, որը պետք է կատարվի բացառապես ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով։
–Կառավարության փոփոխությունն ինքնին չի կարող բերել փոփոխությունների, եթե փոխված չէ խնդիրը, և նոր խնդիրներ առաջ քաշված չեն։ Այսօր Հայաստանի երկու խնդիրներն են քաղաքական և տնտեսական մենաշնորհները։ Եթե սրանք չեն վերացվում, ապա երկրում որևէ դրական փոփոխության մասին խոսք լինել չի կարող։
Գեղամ Նազարյանը նշել է, որ այսօրվա իշխանությունները փորձում են ժողովրդին ոչ հայտնի դեմքերի բերել Կառավարություն, որպեսզի ինչ–որ կերպ մեղմեն ատելությունը Կառավարության և իշխանությունների հանդեպ, սակայն, ցավոք, դրանից կյանքը Հայաստանում չի փոխվում։
Հարցին՝ «Փոփոխությունների բացակայության խնդիրը միայն Սերժ Սարգսյանի մե՞ջ եք տեսնում, և վարչապետը չի՞ կարող շատ բան փոխել երկրում», Գեղամ Նազարյանը պատասխանել է՝ իհարկե, չի կարող։
–Եթե Սերժ Սարգսյանն ինքը չի փոխվել, իր պատկերացումները երկրի զարգացման վերաբերյալ չեն փոխվել, եթե նա Հայաստանի զարգացումը տեսնում է այնպես, ինչպես տեսնում էր 2008թ. ապրիլի 8–ից սկսած, ապա Կարեն Կարապետյանը, նույնիսկ ամենամեծ ցանկության դեպքում, ոչինչ չի կարող փոխել,–եզրափակել է բանախոսը։

Гегам Назарян: «Если Серж Саргсян не изменился сам, изменить что-либо Карен Карапетян не сможет»
«Смена премьера или членов правительства не может привести к коренным изменениям в стране по одной простой причине – руководителем страны является действующий президент, и именно его распоряжениями и намеченными путями движется страна», – заявил сегодня в ходе пресс-конференции член правления партии «Консолидация» Гегам Назарян.
По его словам, «Консолидация» убеждена в том, что задачей номер один в стране является ликвидация политической монополии, которая должна произойти исключительно путем свободных и справедливых выборов.
«Смена правительства сама по себе не может привести к изменениям, если не изменены задачи и не поставлены новые. Главными проблемами Армении сегодня являются политическая и экономическая монополии. Если они не ликвидируются, то речи о позитивных изменениях идти не может», – заявил он.
Гегам Назарян отметил, что сегодняшние власти пытаются привести в правительство не известных широкой общественности людей, чтобы хоть как-то смягчить ненависть в отношении правительства и власти в целом, но, к сожалению, жизнь в Армении от этого не меняется.
На вопрос, проблему отсутствия изменений он видит исключительно в Серже Саргсяне и не в силах ли премьер добиться серьезных изменений самостоятельно, Назарян подчеркнул, что премьер однозначно не в силах.
«Если Серж Саргсян не изменился сам, не изменились его представления относительно развития страны, если он видит это развитие точно так же, как и 8 апреля 2008 года, то изменить что-либо Карен Карапетян не сможет даже при большом желании», – заключил он