«WikiLeaks»–ը հաղորդել է Ասանժին «վերացնելու» Քլինթոնի մտադրության մասին
Իր գոյության 10-ամյակի նախաշեմին «WikiLeaks» պորտալը վիճակագրություն է պատրաստել հրապարակված 10 մլն տվյալների հիման վրա։ Ամենատպավորիչ հրապարակումը ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Հիլարի Քլինթոնի մասին է։
Իրաքում և Աֆղանստանում ԱՄՆ–ի գործողությունների մասին հրապարակումների շարքից հետո, «WikiLeaks»–ի տվյալներով, 2010–ին Քլինթոնը դիտարկել է անօդաչուի միջոցով ռեսուրսի հիմնադիր Ասանժին «վերացնելու» հնարավորությունը։
Նշվում է, որ նոյեմբերին Քլինթոնը հանդիպել է վերնախավի հետ. տարբեր հարցեր են բարձրացվել՝ կասեցնելու, դանդաղեցնելու կամ արատավորելու «Wikileaks»–ի աշխատանքը։ Քլինթոնը հուզված էր։ Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հանկարծ նա հարցրել է. «Իսկ մենք չե՞նք կարող պարզապես վերացնել այդ տղային անօդաչուի միջոցով»։
Երբ այս ամենի մասին լրագրողները հետաքրքրվել են Քլինթոնի շտաբի ներկայացուցիչ Ռոբբի Մուկից, վերջինը պատասխանելու փոխարեն խոսքը փոխել է և անդրադարձել Դոնալդ Թրամփին։

«WikiLeaks» сообщил о намерении Клинтон «убрать» Ассанджа
В преддверии 10-й годовщины существования «WikiLeaks» ресурс подготовил статистику по опубликованным 10 миллионам данных. В частности, одна из самых ярких публикаций касается действующего кандидата в президенты США от Демократической партии Хиллари Клинтон.
После серии опубликованных материалов о действиях США в Ираке и Афганистане, по данным «WikiLeaks», Клинтон рассматривала вопрос о ликвидации Ассанджа с помощью дрона в 2010 году. Об этом сообщает «Life».
«В ноябре прошла встреча Клинтона с верхушкой государства, где поднимались различные вопросы, чтобы остановить, замедлить или опорочить работу «Wikileaks». Клинтон была расстроена, сообщили источники, и в какой-то момент спросила: «Мы не можем просто убрать этого парня с помощью дрона?» Кроме того, госпожа Клинтон отметила, что Ассандж относительно лёгкая мишень, но ходить свободно и чесать свой нос, не опасаясь репрессий со стороны Соединённых Штатов, ему не позволит», – говориться в документах международной организации.
В настоящее время проверить подлинность этих слов не представляется возможным. Однако, когда журналисты попросили прокомментировать данное сообщение представителя штаба Клинтон Робби Мука, вместо ответа он перевёл речь на тему про Дональда Трампа.