Ուզում են, որ սահմանը բացվի, սակայն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր չեն այցելում
«Հզոր Թուրքիա» կուսակցության նախագահ Թունա Բեքլևիչը, ով այս օրերին Հայաստանում է, իր հետ Երևան է բերել հայ-թրքական սահմանի բացման ու երկու հասարկությունների միջև երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ գործողությունների 31 կետից բաղկացած ծրագիր, չի այցելելու Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
«7օր»-ի թղթակցի հարցին, թե իրենց կուսակցությունը բաժանո՞ւմ է Թուրքիայի պետական ժխտողականությունը Ցեղասպանության հարցի առնչությամբ, «Հզոր Թուրքիայի» նախագահ Թ. Բեքլևիչը պատասխանել է.
-Չենք ուզում, որ սահմանի բացումն առնչվի այս խնդիրների հետ։ Առաջին փուլում մենք պահանջում ենք Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանի բացում։ Մյուս թեմաները ժամանակի ընթացքում շարունակելու են քննարկվել։
Նա նշել է, թե «իրենց կուսակցությունը պետության քաղաքականության հետնամասում է, սակայն 1915թ. Մեծ եղեռնից թե՛ հայ, թե՛ թուրք հասարակությունը մեծ վնասներ է կրել».

Беклевич хочет открытия границы, но Цицернакаберд не посетит
Председатель партии «Могучая Турция» Туна Беклевич, который в эти дни находится в Армении, привез с собой в Ереван состоящую из 31 пункта программу действий по открытию армяно-турецкой границы и налаживанию диалога между двумя обществами. В то же время, он не посетит цицернакабердский мемориальный комплекс жертв Геноцида армян в Османской Турции.
На вопрос корреспондента «r» о том, разделяет ли его партия государственную политику Турции по отрицанию Геноцида, Беклевич ответил:
«Мы не хотим, чтобы открытие границы было связано с этими проблемами. На первом этапе мы требуем открытия армяно-турецкой границы, но в процессе обсуждение остальных тем будет продолжено».
Он отметил, что «их партия находится в арьергарде государственной политики, однако от Геноцида 1915г. большие потери понесло как армянское, так и турецкое общество».
«Несомненно, они еще должны много обсуждаться. Мы являемся сторонниками обсуждения», - отметил Беклевич.