Վահան Հովհաննիսյանը տեղեկացված է ՀՀ նախագահի` հակառակ առաջարկով զանգի մասին
Անդրադառնալով «YouTube»-ում տեղադրված տեսանյութին, որտեղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայ երիտասարդի հետ զրուցելիս ասում է, թե հայ-թուրքական գործընթացի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը զանգահարել է իրեն՝ խնդրելով հետաձգել Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը' այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը հայտարարել է.
-Ինձ խիստ կասկածելի է թվում: Ես հակառակ զանգի մասին տեղեկացված եմ: Չեմ կարծում, որ իրարամերժ 2 զանգ եղած լինի:
Վ. Հովհաննիսյանը պարզաբանել է, որ ՀՀ նախագահի կողմից առնվազն մեկ անգամ բոլորովին հակառակ առաջարկով' որ պետք է օգտագործել Ցեղասպանություն բառը, զանգ եղել է:

Ваан Ованнисян информирован о звонке президента РА с противоположным предложением
Комментируя размещенный  на «Youtube»  видеоматериал, в котором вице-президент Соединенных Штатов Джо Байден в беседе с молодым человеком из армянской общины заявляет о том, что во время армяно-турецкого процесса президент РА Серж Саргсян позвонил в администрацию Обамы с просьбой отсрочить признание Геноцида армян, глава парламентской фракции АРФД Ваан Ованнисян заявил:
«Это кажется мне крайне сомнительным. Я информирован о звонке с противоположным содержанием. Не думаю, что было два взаимоисключающих звонка».
В. Ованнисян пояснил, что, по меньшей мере, один раз президент РА звонил с совершенно противоположным предложением - о необходимости использовать слово «Геноцид».