Պենտագոնը խոստացել է քայլեր ձեռնարկել Սիրիայում С-300–ի տեղակայման հարցով
Պենտագոնը շարունակելու է Սիրիայում անվտանգության միջոցներ ձեռնարկել ռուսական С-300 զենիթահրթիռային համալիրի տեղակայման հետ կապված։ Այս մասին, РИА «Новости»–ի փոխանցմամբ, հայտնել է Պենտագոնի մամլո քարտուղար Փիթեր Կուկը։
«Մենք շարունակելու ենք ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի մեր անձնակազմերը գործեն որքան հնարավոր է՝ անվտանգության մեջ»,–ասել է Կուկը։
Նա նաև նշել է, որ Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումները չունեն ավիացիա, և ի պատասխան այն հարցին, թե ում դեմ են ուղղված С-300–ները, վերջինս խնդրել է դիմել ռուսական զինվորականներին։
ՌԴ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովն ավելի վաղ հաղորդել էր, որ ռուսական С-300 և С-400 զենիթային համակարգերի գործողությունների շառավիղը «կարող է անակնկալ լինել ցանկացած անհայտ օբյեկտի համար»։

Пентагон пообещал принять меры в связи с размещением С-300 в Сирии
Пентагон продолжит предпринимать меры безопасности в Сирии в связи с размещением Россией ЗРК С-300. Об этом сообщил пресс-секретарь Пентагона Питер Кук, передает РИА «Новости».
«Мы продолжим предпринимать все шаги, необходимые, чтобы наши экипажи действовали как можно в большей безопасности», – сказал Кук, отвечая на вопрос о том, воспринимает ли он как угрозу заявления представителя Минобороны России Игоря Конашенкова о том, что радиус действия С-300 может стать «сюрпризом для любых неопознанных летающих объектов».
Кук также отметил, что у террористических группировок в Сирии нет авиации, и для ответа на вопрос, против кого направлены С-300, просил обратиться к российским военным.
Конашенков ранее сообщил, что радиус действия российских зенитных систем С-300 и С-400, прикрывающих базы в сирийских Хмеймиме и Тартусе, «может стать сюрпризом для любых неопознанных объектов».