Կոշտ վայրէջք. «Ан-26»–ի օդաչուն շեղվել է թռիչքուղուց (տեսանյութ)
Յակուտիայում «Полярные авиалинии» ընկերության ուղևորատար ինքնաքիռը կոշտ վայրէջք է կատարել։ «Ан-26» օդանավը Յակուտսկից դեպի Սպիտակ լեռ բնակավայր է ուղևորվել, որի օդանավակայանում օդաչուն շեղվել է «Ан-26»–ի թռիչքուղուց։ Օդանավը վայրէջք է կատարել անմիջապես ձյան մեջ՝ թռիչքուղուց 400մ հեռավորության վրա։
Ինքնաթիռում եղել է 33 մարդ։ Ոչ ոք չի տուժել։
Վնասվել է օդանավի առաջնային և աջ շասսիի հենակը, ինչպես նաև լուրջ վնասվածքներ է ստացել ինքնաթիռի դիմային հատվածը։ Վայրէջքի ժամանակ ուղևորները հազիվ են պահել իրենց, որպեսզի դուրս չընկնեն նստատեղերից։ Բոլորին արագ տարհանել են ինքնաթիռից։
Միջադեպի հետաքննության համար հատուկ հանձնաժողով է ստեղծվել։ Այս մասին հաղորդում է «Россия 24» հեռուստաալիքը։ Նախնական տվյալներով՝ թռիչքուղուց շեղվելու պատճառներից մեկը կարող էր լինել տեղատարափի տակ ընկնելը։

Жесткая посадка: пилот Ан-26 промахнулся мимо полосы (видео)
Жесткую посадку в Якутии совершил пассажирский самолет компании «Полярные авиалинии». Ан-26 направлялся из Якутска в населенный пункт Белая Гора. В аэропорту пункта назначения пилот промахнулся мимо взлетно-посадочной полосы. Машина села на брюхо прямо на снег в четырехстах метрах от ВПП. На борту самолета находились 33 человека, никто не пострадал, сообщает телеканал «Россия 24».
У воздушного судна повреждены передняя и правая стойки шасси, отсутствует один из винтов. Также серьезные повреждения получила носовая часть самолета. При посадке пассажиров едва не выбросило из кресел. Все люди были экстренно эвакуированы из салона самолета.
Для расследования инцидента создана комиссия, Одной из причин посадки самолета мимо полосы, по предварительным данным, может быть попадание в ливневый заряд.
В пресс-службе авиакомпании «Полярные авиалинии» отказались комментировать причину произошедшего до окончания расследования.