Չավուշօղլու. «Ռուսաստանը և Թուրքիան պայմանավորվել են ԼՂ հարցով»
«Մենք քիչ ջանք չենք գործադրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Շատ քայլեր ենք ձեռնարկել նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար: Նույնիսկ Շվեյցարիայում համաձայնություն ենք ստորագրել, սակայն դա էլ օգուտ չի տվել»,– ԵԽԽՎ նիստում հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Նա ընդգծել է՝ օրակարգում դրված է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին հինգ «օկուպացված» շրջանների վերադարձի հարցը։
«Ռուսաստանը մեզ հետ կիսվել է այդ գաղափարով... Եթե նման քայլեր ձեռնարկվեն, թուրքական կողմը կաջակցի Ադրբեջանի ցանկացած որոշմանը»,–թուրք նախարարի խոսքն է մեջբերում ՌԻԱ «Նովոստին»:

Россия и Турция договорились по вопросу Карабаха – Чавушоглу
«Мы приложили немало усилий для решения карабахской проблемы. Многое сделали и для нормализации отношений с Арменией. Даже подписали соглашение в Швейцарии, но это не принесло результатов», – заявил Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглув на заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы.
Он подчеркнул, что на повестке дня стоит возвращение Арменией Азербайджану пяти «оккупированных» районов.
«Россия поделилась с нами этой идеей, а мы поддержали… Если такие шаги будут предприняты, мы поддержим любое решение Азербайджана», – сказал Чавушоглу.