Օբաման սխալմամբ Պուտինին «ՊԱԿ–ի նախկին ղեկավար» է անվանել
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, քննադատելով հանրապետականներին, սխալվել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախկին պաշտոնի հարցում՝ անվանելով նրան «ՊԱԿ–ի (КГБ) նախկին ղեկավար»։ Այս մասին հայտնում է ТАСС–ը։
Օբաման քննադատել է հանրապետականներին նրա համար, որ վերջիններս միշտ կոշտ դիրքորոշում են գրավել Ռուսաստանի հանդեպ, սակայն ԱՄՆ նախագահի պաշտոնին առաջադրել են Դոնալդ Թևամփին, ով, ըստ Օբամայի, համարում է Պուտինին «օրինակելի առաջնորդ»:
«Դուք կուսակցություն եք, որը կոշտ դիրքորոշում է պահպանում արտաքին քաղաքականության հարցում և դեմ է Ռուսաստանին, իսկ հետո առաջադրում եք Թրամփին, ում համար օրինակելի է համարվում Վլադիմիր Պուտինը՝ ՊԱԿ–ի նախկին ղեկավարը»,–հայտարարել է Օբաման՝ անվանելով նման իրավիճակը ցավալի։
Վլադիմիր Պուտինը չի զբաղեցրել ՊԱԿ–ի ղեկավարի պաշտոնը, սակայն 1998–1999թթ. եղել է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության դաշնային ծառայության տնօրենը։

Обама по ошибке назвал Путина «бывшим главой КГБ»
Президент США Барак Обама, выступая с критикой республиканцев, ошибся в названии прежней должности президента России Владимира Путина, назвав его «бывшим главой КГБ». Об этом пишет ТАСС.
Обама раскритиковал республиканцев за то, что те всегда занимали жесткую позицию по отношению к России, однако кандидатом на пост президента выдвинули Дональда Трампа, который, по мнению американского главы, считает Путина «образцом для подражания».
«Вы – партия, которая придерживается жесткой позиции в вопросах внешней политики и выступает против России, а затем вы выдвигаете Трампа, чьим образцом для подражания является Владимир Путин, бывший глава КГБ», – заявил Обама, назвав подобную ситуацию печальной.
Как напоминает агентство, Владимир Путин не занимал должность главы КГБ, однако в 1998–1999 годах был директором Федеральной службы безопасности России.