Իրաքի վարչապետը հայտարարել է Մոսուլի ազատագրման գործողության մեկնարկի մասին
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարել է Մոսուլ քաղաքի՝ ԻԼԻՊ–ի զինյալներից ազատագրման գործողության մեկնարկի մասին։
Իրաքցի վարչապետն ընդգծել է, որ գործողությանը մասնակցելու են իրաքյան բանակը և տեղի ոստիկանության ստորաբաժանումները։ ԶԼՄ–ի տվյալներով՝ ընդհանուր առմամբ, ցամաքային ստորաբաժանումներում կռվողների թիվը գերազանցում է 60 հազարը։
Օդից նրանց աջակցելու է ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիայի ավիացիան։ Բացի այդ, շփման գիծ են տարվել 100 միավոր ծանր տեխնիկա և հրետանային միջոցներ։
Նախօրեին «Sky News Arabia»–ն հաղորդել էր, որ գործողությունը մեկնարկելու է հոկտեմբերի 17–ին։ Իրաքյան ավիացիան էլ քաղաք հազարավոր թռուցիկներ է նետել, որոնցում զգուշացնում է գործողության մեկնարկի մասին։ Դրանցում նաև կոչ է արվում տեղի բնակիչներին մնալ տանը, փակել դռներն ու պատուհանները և չմոտենալ գրոհայինների դիրքերին։
Հիշեցնենք՝ Իրաքի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաքը՝ Մոսուլը, ահաբեկիչների կողմից զավթվել է 2014–ին և շարունակում է մնալ նրանց գլխավոր հենակետը՝ ԻԼԻՊ–ի իրաքյան «մայրաքաղաքը»։

Премьер Ирака объявил о начале операции по освобождению Мосула
Премьер-министр Ирака Хайдер Аль-Абади объявил о начале операции по освобождению Мосула от боевиков «Исламского государства», передает «Life».
Иракский премьер подчеркнул, что в операции будут участвовать иракская армия и отряды местной полиции. По данным СМИ, в общей сложности численность сухопутных подразделений, задействованных в операции, превышает 60 тысяч человек. С воздуха поддержку им окажет авиация международной коалиции во главе с США. Кроме того, на линию фронта стянуты сотни единиц тяжёлой техники и артиллерийские орудия.
О том, что операция запланирована на 17 октября, накануне сообщил телеканал «Sky News Arabia». Вчера же иракская авиация сбросила над городом тысячи листовок с предупреждением о скором начале операции. В них также содержался призыв к местным жителям оставаться дома, закрыть двери и окна и не приближаться к позициям боевиков.
Второй по величине город в Ираке – Мосул – был захвачен террористами в 2014 году и остаётся их главным оплотом. Иракские военные и их союзники, в том числе народное ополчение, продолжают готовиться к решающему наступлению.