Արմեն Աշոտյան. «Կրթության համակարգն այս տարվա ընթացքում երկու տարբեր տրամաչափի սթրես է իր վրա կրել»
Արմեն Աշոտյան. «Կրթության համակարգն այս տարվա ընթացքում երկու տարբեր տրամաչափի սթրես է  իր վրա կրել»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը ամփոփելով 2009թ.՝ ասել է, որ կրթության համակարգն այս տարվա ընթացքում երկու տարբեր տրամաչափի սթրես է  իր վրա կրել։
-Առաջինը ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն է և այդ ճգնաժամի պատճառով ոլորտին նախապես հատկացված գումարների որոշակի վերանայումը դեպի կրճատում, և երկրորդ՝ փոքրիկ սթրեսը ղեկավարի փոփոխությունն է եղել նախարարությունում, որը նույնպես որոշակի ազդեցություն թողել է աշխատանքների վրա,-ասել է նա։
Ըստ Արմեն Աշոտյանի՝ պետք է խոստովանել, որ կադրային կրթության և գիտության բնագավառում փոփոխությունները բացասական ազդեցություն են թողնում, և այդ  երևույթը հատուկ է շատ երկրների։
Նա նշել է, որ 2009թ. կրթական համակարգում մի շարք բարեփոխումներ են իրականացվել, և դրանք շարունակվելու են նաև 2010թ.։

Армен Ашотян: «Система образования в течение этого года взяла на себя два стресса разного калибра»
Во время встречи с журналистами министр образования и науки Армен Ашотян, подводя итоги 2009 года, сказал, что система образования в течение нынешнего года взяла на себя два стресса разного калибра.
«Первый - финансово-экономический кризис и по причине этого кризиса некоторое перераспределение предварительно выделенных сфере сумм в сторону сокращения, и второй, маленький стресс был в связи со сменой руководителя  в министерстве, которое также имело определенное влияние на работников», - сказал он.
Согласно Армену Ашотяну, необходимо признаться, что в области кадрового образования и науки изменения оставляют отрицательное влияние и это явление присуще для многих стран.
Он отметил, что в образовательной сфере 2009 года был осуществлен ряд реформ и они будут продолжены также и в 2010 году.