Աստանայում ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահները «Ճանապարհային քարտեզ» կառաջարկե՞ն
Աստանայում ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահները կարող են Հայաստանին և Ադրբեջանին արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում «Ճանապարհային քարտեզ» առաջարկել։ Այս կարծիքին է Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի հետխորհրդային տարածքում հասարակական-քաղաքական գործընթացների հետազոտման տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն  Ալեքսեյ Վլասովը։
«Հակամարտող կոմերն առաջ շարժվեցին հումանիտար ոլորտում, այժմ հարկավոր է առաջ շարժվել տարածքային և ուժի չկիրառման հարցերում։ Այս թեմաները ԼՂ-ի հարցի կարգավորման հիմնասյունն են»,-ասել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքերով՝ Աստանայում 2011թ. համար կամուրջ պետք է ստեղծվի և ընդհանուր օրենքներն ու հռչակագրերը պետք է փոխվեն կոնկրետ որոշումներով։

В Астане президенты России, США и Франции предложат «дорожную карту»?
В Астане президенты России, США и Франции могут предложить Армении и Азербайджану «дорожную карту» для урегулирования Карабахского конфликта. Такого мнения придерживается  кандидат исторических наук, заместитель декана Исторического факультета МГУ им. М.В. Ломоносова, политолог Алексей Власов.
«Стороны конфликта продвинулись по гуманитарной сфере, теперь нужно продвигаться по территориальному вопросу и вопросу о неприменении силы. Эти темы составляют ядро, суть процесса Карабахского урегулирования»,- отметил политолог.
Алексей Власов считает, что на саммите будет создан мостик в 2011 год, когда уже станет очевидно, что общие правила и декларации должны смениться конкретными решениями.