ՌԴ Եկատերինբուրգում ՄԻԱՎ–ի համաճարակ է հայտարարվել
ՌԴ Եկատերինբուրգ քաղաքում պաշտոնապես ՄԻԱՎ-ի (մարդու իմունային անբավարարության վիրուս) համաճարակ է հայտարարվել։ Այս մասին, ՏԱՍՍ–ի փոխանցմամբ, հաղորդել են քաղաքային ադմինիստրացիայի առողջապահական վարչությունից։ Տեղի բժիշկները նշել են 26693 վարակման դեպքի մասին, որը կազմում է քաղաքի բնակչության 1,8% –ը։
Դա նշանակում է, որ վարակված է յուրաքանչյուր 50-րդ բնակիչը։
Եկատերինբուրգի առողջապահության վարչության պետի տեղակալ Տատյանա Սավինովայի խոսքով՝ վարակված է 100 հազարից 1826–ը։
Նշվում է, որ ՌԴ–ում վարակվածների թվով առաջին տեղում Սվերդլովսկի շրջանն է։
Եկատերինբուրգում վարակվածների 52%–ի մոտ ՄԻԱՎ–ն առաջացել է «թմրանյութային ճանապարհով»։ Սակայն վարակվածների թիվն արագ աճում է սեռական ճանապարհով ՄԻԱՎ–ի փոխանցման հաշվին։ ՄԻԱՎ վարակ է ախտորոշվել ինչպես երիտասարդների, այնպես էլ 30–49 տարեկանների մոտ։
Ռուսաստանում հաշվվում է 700 հազ ՄԻԱՎ վարակակիր, սակայն ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի և պրոֆիլակտիկայի դաշնային գիտամեթոդական կենտրոնի ղեկավար Վադիմ Պոկրովսկու խոսքով՝ իրական թիվը կարող է երկու անգամ ավելի լինել։
«Իրադրությունը շատ բարդ է։ ՄԻԱՎ վարակակիրների թիվը շատ արագ տեմպերով է աճում։ Անցյալ տարի գրանցվել է մոտ 85 հազ նոր դեպք»,–նշել է Պոկրովսկին։

В Екатеринбурге объявлена эпидемия ВИЧ
В Екатеринбурге официально объявлена эпидемия ВИЧ. Как передает «Vesti.ru», об этом сообщило Управление здравоохранения городской администрации.
Городские медики отметили 26693 случая ВИЧ-инфекции, а это 1,8% населения города (инфицирован почти каждый 50-й житель города). Кроме того, на учете стоят 774 ребенка, диагноз официально подтвержден у 342 детей.
В Екатеринбурге преобладает «наркотический» путь заражения – 52%. Однако рост заболеваемости происходит именно за счет полового пути передачи инфекции. Среди тех, кому поставлен диагноз о ВИЧ, не только молодежь, но и люди в возрасте от 30 до 49 лет.
В России насчитывают более 700 тыс. ВИЧ-инфицированных граждан, но их действительное количество может быть в два раза больше, заявил ранее глава Федерального научно-методического центра по профилактике и борьбе со СПИДом Вадим Покровский.
«Ситуация очень сложная. Количество ВИЧ-инфицированных растет очень быстрыми темпами. За прошлый год зарегистрировано около 85 тыс. новых случаев», – отметил Покровский.