Առափեցիների դժբախտությունը ՕԵԿ-ականների համար շոուների թեմա է
Շիրակի մարզի Առափի համայնքում կենցաղային խնդիրները երկրորդական բնույթ են կրում, քանի դեռ համայնքին սպառնում է սողանքի վտանգը: Ամեն օր սողանքը ավելի ու ավելի է մոտենում գյուղի տներին, դրանք դառնում են ավելի խոնավ ու վթարային:
Գյուղացիների խոսքերով' իրենց տների տակից ջուր է հոսում, որը սողանք է բերում: Վերջին 2 տարում սողանքն ավելի է ահագնացել:
Առափիի սողանքի մասին ավելի շատ հիշում են լրատվամիջոցները, իսկ առափեցիներին վերջին շրջանում պաշտոնյաները շատ խոստումներ են տվել: Ավելի որոշակի նրանց հիշողության մեջ դաջվել է ՕԵԿ պատվիրակության ապրիլյան այցելությունը: Այդ ժամանակ Շիրակի մարզում ՕԵԿ-ի «վերակենդանացման» ծրագրի շրջանակում ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը Առափիում լրատվամիջոցների համար շոու էր կազմակերպել ՀՀ գյուղնախարարությունից հրավիրված երկու մասնագետների մասնակցությամբ: ՕԵԿ-ականները չափումներ են կատարել ու արձանագրել, որ սողանքը շատ վտանգավոր է: Գյուղացիներին խոստացել են, որ սողանքի հատվածը բետոնապատելու են, և դա իրենք են կազմակերպելու: Այդ օրից արդեն 6 ամիս է անցել, ՕԵԿ-ի խոստացած բետոնը դեռևս չի երևում, սողանքը ավելի վտանգավոր է դառնում:
-Գյուղերի տների 70-%ը սողանքի տակ է, ոչ մի բան չեն անում գյուղի համար: Գարունը ՕԵԿ-ից եկան, տեսան, բողոքեցինք, դիմում գրեցինք, բայց ոչ մի արդյունք չկա,-դժգոհել է գյուղի բնակչուհի Արուսյակ Գրիգորյանը:
Գյուղում առավել մտահոգիչ է քսան տների վիճակը: Առափեցի Դավիթ Վարդանյանը իր տունը կառուցել է 80-ականներին: Ամեն առավոտ նրա ընտանիքը քնում և արթնանում է թաց անկողնու մեջ ու ամեն առավոտ արձանագրում, որ տան պատերի և գետնի միջև ճեղքը մեծացել է։
-Երեկոյան հանվում ենք քնելու, առավոտ տեսնում ենք, որ շորներս խոնավ է: Ես գուզեի, որ անպայման էդ մարդիկ նորից գային, ես իրենց կհյուրասիրեի, իրանց մեր տան մեջը կքնեցնեի, առավոտ իրենց շորերը կքամեի ու կասեի՝ ելեք-գնացեք: Մեր երեխաներն ի՞նչ անեն, չէ՞ որ մենք էլ էս պետության մարդն ենք,-ասել է Դավիթ Վարդանյանը:

Несчастье жителей Арапи – тема для шоу «Оринац еркир»
В селе Арапи Ширакской области Армении бытовые проблемы носят второстепенный характер, поскольку селу всё еще угрожает опасность оползня. С каждым днем оползень еще больше приближается к сельским домам: влажность в них повышается, и состояние становится аварийным.
По словам сельчан, к оползням приводит вода, которая протекает под их домами. За последние два года оползень стал еще больше.
Об оползне села Арапи помнят в основном средства массовой информации, а официальные лица за последнее время много всего наобещали жителям села. Более всего в их памяти запечатлелся апрельский визит представителей партии «Оринац еркир». Тогда, в рамках программы «Оринац еркир» по «реанимации» в Ширакской области, депутат НС Ованнес Маркарян устроил для СМИ шоу с участием двух специалистов из Министерства сельского хозяйства РА. «Оринацеркировцы» сделали замеры и зафиксировали, что оползень очень опасен. Они пообещали, что забетонируют оползневый участок. С того дня прошло уже 6 месяцев, а обещанного «Оринац еркир» бетона пока не видно. Оползень же становится еще опаснее.
«70% сельских домов находится под оползнем. Ничего не делают для села. Весной из «Оринац еркир» приехали, посмотрели, мы пожаловались, написали заявление, но никакого результата», - посетовала жительница села Арусяк Григорян.
Наибольшее беспокойство вызывает состояние 20 домов. Житель Арапи Давид Варданян построил свой дом в 80-е годы. Каждое утро его семья просыпается в мокрой постели и каждое утро замечают, что трещина между стенами дома и полом стала больше.
«Вечером ложимся спать, а утром видим, что вещи влажные. Я хотел бы, чтобы эти люди снова приехали, я угостил бы их, уложил у нас дома, а утром выжал бы их вещи и дал, чтобы они одели. Что делать нам и нашим детям? Мы ведь тоже часть этого государства?!», - сказал Давид Варданян.