Արմեն Հարությունյան. «Մենք ազատ, անկախ դատարան դեռ չունենք»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը ներկայացնելով «Արդար դատավարության իրավունքի ապահովումը Հայաստանի Հանրապետությունում» արտահերթ հրապարակային զեկույցն ասել է, թե մենք ազատ, անկախ դատարան դեռ չունենք: Նրա խոսքերով՝ ուսումնասիրելով մի շարք գործեր իրենք եկել են շատ տխուր եզրակացության:
-Եզրակացրել ենք , որ ՀՀ իրավակիրառական պրակտիկայում արդար իրավունքի իրավախախտումները հաճախ պայմանավորված են նրանով, որ ՀՀ-ում դատարանները լիովին ձերբազատված չեն քրեկան հետապնդման մարմնին հարելու քրեադատավարական  օրենսդրությամբ նախատեսված իրենց կարգավիճակից և շարունակում են իրենց վրա կրել դատախազական համակարգի ազդեցությունը: Նենգափոխվում է դատարանի' իբրև արդարությունը մարմանավորողի դերն ու նշանակությունը, հանգեցնելով դատարանների և ընդհանրապես դատական համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության կորստին,-ասել է Արմեն Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ  խախտումները վերացնելու նպատակով անհարաժեշտ է  արմատական փոփոխության ենթարկել ՀՀ դատական իշխանությունը կրողների իրավամտածողությունը, որպեսզի նորովի իմաստավորվի արդար դատաքննության իրավունքի վերաբերյալ միջազգային չափանիշների և ՀՀ ներպետական օրենսդրությամբ սահմանված իրավանորմերի լիրաժեք իրացումը իրավակիրառական պրակտիկայում:

Армен Арутюнян: «У нас пока нет свободного, независимого суда»
Во время встречи с журналистами защитник прав человека РА Армен Арутюнян, представляя публичный доклад «Обеспечение права справедливого судопроизводства в Республике Армения», сказал, что у нас пока нет свободного, независимого суда. По его словам, изучив ряд дел, они пришли к очень печальному выводу.
«Мы пришли к выводу, что в правоприкладной практике РА нарушения справедливого права часто обусловлены тем, что суды в РА не полностью освобождены от своего статуса, предусмотренного законодательством, поддержать орган, осуществляющий уголовное преследование и продолжают испытывать на себе влияние прокурорской системы», - сказал Армен Арутюнян.
Он отметил, что с целью устранения нарушений необходимо подвергнуть правовое мышление носителей судебной власти РА коренным изменениям, чтобы придать новый смысл международным критериям права на справедливый судебный процесс.