Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները գրվեցին սառույցի՞ն
«Հայացք» ակումբում կայացած մամլո ասուլիսի  ժամանակ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը անդրադառնալով ՀՀ ներքաղաքական խնդիրներին՝ հայտարարել է, թե ՀԱԿ-ն անում է իր գործն ու այն հասցնելու է իր հաղթական ավարտին։
Այն հարցին, թե որքա՞ն ձայն կհավաքի ՀԱԿ-ը խորհրդարանական ընտրություններին, նա պատասխանել է.
-Մենք  գնում ենք արտահերթ նախագահական ընտրությունների։
-Շրջանցելով խորհրդարանակա՞նը,-հետաքրքրվել է լրագրողը, որին ի պատասխան' Դավիթ Շահնազարյանը ժպտացել է, ու ասուլիսն ավարտվել է։
«Հայելի» մամուլի ակումբում կայացած ասուլիսի ժամանակ ՀԱԿ ներկայացուցիչ, նախկին արտգործնախարար Ալիկ Արզումանյանն էլ ասել է, թե երբ խոսվում է արտահերթ ընտրությունների մասին, խոսքը, բնականաբար, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին չէ, և արտահերթ ասելով' հավանաբար պահանջվում է արտահերթ նախագահական ընտրություն, այսինքն նախագահի հրաժարական։
-Մինչ այդ, խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացման որևէ նախադրյալ չի երևում,-ասել  էր նա։
Հիշեցնենք, որ բավական երկար ժամանակ ՀԱԿ ներկայացուցիչները, մասնավորապես «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի նախագահ Արամ Սարգսյանը, ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, շեշտում էին խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անխուսափելիության մասին և հերթական խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող հարցերին չէին պատասխանում։
Մասնավորապես, գարնանը ՀԱԿ-ը վերջանագրի տեսքով իշխանություններին հունիսից մինչեւ սեպտեմբեր ընկած ժամանակաշրջանում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու պահանջ էր ներկայացրել։

Внеочередные парламентские выборы были писаны вилами по воде?
Говоря на состоявшейся в клубе «Айацк» пресс-конференции о внутриполитических проблемах РА,  представитель АНК Давид Шахназарян заявил, что АНК делает свое дело и доведет его до победного конца.
На вопрос о том, сколько голосов наберет АНК на парламентских выборах, он ответил:
«Мы идем на внеочередные президентские выборы».
«Обходя парламентские выборы?», - поинтересовалась  журналистка. В ответ на это, Шахназарян улыбнулся, и пресс-конференция завершилась.
В свою очередь, во время пресс-конференции в клубе «Айэли» представитель АНК, бывший министр иностранных дел Алик Арзуманян сказал, что когда говорится о внеочередных выборах, то речь, естественно, идет не о внеочередных парламентских выборах. Говоря «внеочередные», вероятно, требуются внеочередные президентские выборы, то есть, отставка президента.
«До этого никаких предпосылок для проведения внеочередных выборов не видно», - отметил он.
Напомним, что достаточно длительное время представители АНК, в частности, председатель политсовета партии «Республика» Арам Саркисян, координатор АНК Левон Зурабян, заявляли о неизбежности внеочередных парламентских выборов и не отвечали на вопросы относительно очередных парламентских выборов.
Так, весной АНК представил властям ультимативное требование провести внеочередные президентские и парламентские выборы в период с июня по сентябрь 2010г.