Պետք է մտածենք ժողովրդին մոբիլիզացնելու այլ ձևերի մասին
Նոյեմբերի 4-ին Կենաց տուն մշակութային կենտրոնում կայացավ սեմինար «Համակարգային փոփոխություններ. համապետական ընտրություններո՞վ, թե ոչ» թեմայով։ Սեմինարին մասնակցում էին հասարակական, քաղաքական գործիչներ, հրապարակախոսներ, փորձագետներ։ Բանախոսն էր «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյան։
Սեմինարին ելույթ ունեցավ նաև «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը։
Ստորև ներկայացնում ենք ելույթի տեքստը։
«Համապետական ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ «Սարդարապատ»-ի հայտնած կարծիքի վերաբերյալ կարծես թե թյուր կարծիք կա ձևավորված։ Իբր «Սարդարապատ»-ը դեմ է ընտրություններին առհասարակ։
Ես հայտարարում եմ, որ Հայաստանում նոր իշխանությունը պետք է ձևավորվի անպայման ընտրություններով։ Սակայն ամբողջ խնդիրն այն է, որ քանի դեռ չենք ձեբազատվել այս համակարգից, իշխող ռեժիմից, մենք արդար ընտրություններ չենք կարող իրականացնել։
Կարծում եմ, որ համապետական ընտրությունները որպես ժողովրդի մոբիլիզացման միջոց յուրաքանչյուր տարի անկում է ապրում, այսինքն աստիճանաբար դադարում է գործոն լինելուց։ 10 տարի, 5 տարի առաջ դա գործոն էր, այսօր և վաղը դա այլևս կարող է գործոն չդառնալ։
Մեր ժողովրդի մոտ ձևավորվում է այն միտքը, որ ընտրություններով հնարավոր չէ երկրում որևէ դրական բան փոխել, և որպես հետևանք այդ եզրահանգման, ժողովրդի պասիվությունը գնալով շատանում է։ Ուստի մենք պետք է մտածենք ժողովրդին մոբիլիզացնելու այլ ձևերի մասին։
Ձեր ուշադրությունը հրավիրեմ երկու մոտեցման մասին։ Առաջինը դա այն է, թե մոբիլիզացված ժողովրդին առաջնորդող ինչպիսի՞ խումբ է լինելու, ինչպիսի՞ են լինելու այդ մարդկանց անհատական հատկանիշները, նրանց անցյալը, այսինքն շատ է կարևորվելու առաջնորդող խմբի որակական հատկանիշները, և երկրորդ՝ թե այդ խումբը ինչպիսի՞ ապագա Հայաստան է տեսնում, ի՞նչ ծրագրերով են իրականացնելու համակարգային փոփոխությունները։ Եվ այլևս պետք է հստակ տրվեն այս հարցերի պատասխանները։

Нужно думать о других формах мобилизации народа
4 ноября в культурном центре «Кенац тун» (г. Ереван) состоялся семинар на тему «Системные изменения: посредством общегосударственных выборов или нет?». В семинаре приняли участие общественные, политические деятели, публицисты, эксперты. Докладчиком семинара был председатель партии «Демократическая родина» Петрос Макеян. На семинаре выступил также член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян. Представляем текст его выступления:
«По поводу мнения «Сардарапата» о проведении общегосударственных выборов в Армении, кажется, сложилось искаженное мнение. Якобы «Сардарапат» против выборов в целом. Я заявляю, что новая власть в Армении должна обязательно сформироваться путем выборов. Но вся проблема в том, что пока мы не избавились от этой системы, от правящего режима, мы не сможем провести справедливых выборов.
Считаю, что общегосударственные выборы как средство мобилизации народа с каждым годом теряют эффективность, то есть постепенно перестают быть фактором. 10, 5 лет назад это был фактор, сегодня и завтра они прекратят быть фактором.
У нашего народа формируется мнение, что путем выборов невозможно что-то изменить в положительную сторону, и, как следствие, пассивность народа усиливается. Поэтому мы должны думать о других формах мобилизации народа.
Обращу ваше внимание на два момента. Первый: какая группа будет руководить мобилизованным народом, какими личными качествами будут наделены эти люди, какое у них прошлое? То есть очень большое значение будет придаваться качественным характеристикам руководящей группы. И второй: каким видится будущее Армении этой группе, какие программы она осуществит для системных изменений? Впредь на эти вопросы должны быть четкие ответы. Два этих фактора - средство мобилизации народа, и я придаю им важность».