Տարբերվելու մոլուցքը և սարգսյանական սկզբունքները
Հոգեվերլուծաբանները պնդում են, որ եթե մարդն անընդհատ ուզում է տարբերվել մյուսներից, պարբերաբար ձգտում է հրապարակավ համեմատվել ու այդ համեմատության մեջ ավելի լավը երևալ, իր անցյալը մոռանալ (փախչել սեփական «ես»–ից), ապա դա թերարժեքության բարդույթի դրսևորումներից է կամ յուրօրինակ մոլուցք։
Ելնելով վերը նշվածից՝ կարելի է պնդել, որ Սերժ Սարգսյանը հաստատ ունի այդ բարդույթից կամ տառապում է տարբերվելու մոլուցքով, քանի որ պարբերաբար փորձում է շեշտել իր առավելությունները այս կամ այն գործչի նկատմամբ։
Սարգսյանին դուր է գալիս, երբ պալատական սազանդարները համեմատում են իրեն նախորդ նախագահների հետ ու հիմնավորում, որ Ս. Սարգսյանը շահեկանորեն տարբերվում է նրանցից։
Այսպես. չափից շատ «անկախ» պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության թեժ շրջանում, իրականացնելով ՀՀԿ «ճկուն» նախագահի PR-ը, հայտարարում էր, թե ՀՀ առաջին նախագահը ուզում էր, բայց նրան թույլ չտվեցին, որ լուծի հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցը, երկրորդ նախագահը չկարողացավ լուծել, իսկ ահա երրորդ նախագահը ուզում ու կարողանում է սահմանը բացել ու դրա համար նրան նախանձում են և՛ առաջինը, և՛ երկրորդը։
Հիմա բոլորի համար (այդ թվում՝ Սերժ Սարգսյանի ու չափից շատ «անկախի») պարզ է, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը թյուրիմացություն էր ու բացասականից  բացի ոչ մի այլ արդյունք չապահովեց։ Սահմանն ինչպես փակ էր այնպես էլ շարունակում է փակ մնալ՝ չհաշված այն հակահայ փաստաթղթերն ու հայտարարությունները, որոնք ընդունվեցին այս ընթացքում։ Դա է պատճառը, որ հիմա «մոռացել» են «նախաձեռնողականության» մասին ու սկսել են այլ «ռակուրսով» համեմատել Սարգսյանին ու նախորդ նախագահներին։
Վերջերս Շարմազանովը ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, թե Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը տարբերվում է նախորդներից, քանի որ
1. իրենք չեն առաջնորդվում «թող «պոլի» փայտ լինի, բայց ՀՀՇ-ից լինի» սկզբունքով,
2. իրենք չեն թաքցնում խնդիրները և չեն ասում, թե երկրում կոռուպցիա ու անարդարություն չկա, այլ բաց խոսում են այդ մասին։
Ահա՛  Սերժ Սարգսյանի ու մյուսների տարբերությունը վկայող ևս մի քանի «հզոր» փաստարկներ։ Իսկ դուք ասում եք...
Հիշեցնենք, որ «ֆուտբոլ» խաղալու ժամանակ Սերժ Սարգսյանը չափից շատ «անկախի» շուրթերով հնչեցրած կետերով էր ձգտում տարբերվել իր նախորդներից, բայց ընդամենը փորձության ենթարկեց Էդուարդ Նալբանդյանի զույգ այտերն ու փոխարենը «բուբլիկի» անցք ստացավ։
Հիմա այլ կետերով են ուզում Սարգսյանին «ամենա», «ամենա» դարձնել ու ցույց տալ, որ, գովազդային լեզվով ասած, «Tide»-ն ավելի լավ «լվացքի» միջոց է, քան «սովորական»  նյութերը։
Ուշագրավ է, որ Սարգսյանը «վիզ» դրած ուզում է շեշտել իր տարբերությունը նախորդներից ու դրանով նաև իր առավելությունը, բայց ամեն անգամ ստացվում է ինչպես միշտ։
Հայ-թուրքական սահմանի մասով ամեն ինչ պարզ է, հիմա եկեք մի փոքր վերլուծենք Շարմազանովի առաջ քաշած համեմատականները և բացահայտենք մեր «նախաձեռնողին» յուրովի։
Չնայած բոլորն էլ գիտեն, բայց ևս մեկ անգամ հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանը և՛ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, և՛ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք եղել է իշխանական նեղ թիմի ներկայացուցիչ, և անհասկանալի է այն մոլուցքը, որով նա ուզում է տարանջատվել կառավարման այդ տարիներից ու քննադատելով իր իսկ անցյալը՝ կերտել քաղաքական իմիջ։
Եթե սարգսյանական քարոզիչներին հավատանք, ապա ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանի կոկորդը, սկսած 1991-ից, պատռվել է «Լե՛-վո՛ն, հեռացի՛ր» կամ «Ռո՛-բե՛րտ, հեռացի՛ր» գոռալով։
Իրականությունն այն է, որ առաջին նախագահի օրոք տարբեր ժամանակահատվածներում նա եղել է ՀՀ բոլոր ուժային կառույցների ղեկավար ու համարվել Տեր-Պետրոսյանի ամանավստահելի կուսակիցներից, իսկ երկրորդ նախագահի օրոք հանդիսանում էր իշխանական երկյակի բաղկացուցիչ մասը։ Այնպես որ պարզապես ծիծաղելի է, երբ փորձում ես անցյալդ սևացնել՝ տարանջատվելով քո իսկ կենսագրությունից ու փորձելով էժանագին դիվիդենտներ հավաքել։
Նման ոճի PR փորձեցին սերժական քարոզիչներն անել նաև 2008-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, երբ տարածում էին, թե «Սերժը ղարաբաղցի չէ, այլ գորիսեցի է»։ Շատ պարսավելի մտածելակերպ է։ Երբ մարդը, ելնելով ինչ-ինչ հաշվարկներից, փորձում է ուրանալ իր փոքր հայրենիքն ու բնակավայրը, ապա դրանից հետո գալիս է Աբդուլլահ Գյուլի հետ Հայոց ցեղասպանության հարցով առևտուր անելու ժամանակը։ Հայտնի խոսք կա՝ ընկերոջն ու փոքր հայրենիքն ուրացողը՝ կուրանա նաև մեծ հայրենիքը ...
Անցնենք առաջ։ Եթե Ս. Սարգսյանը Շարմազանովի միջոցով հայտարարում է, թե  իրենք չեն առաջնորդվում «պոլի փայտի» սկզբունքով, քանի որ այն շատ վատն են համարում, ապա հիշեցնենք, որ այդ տխրահռչակ սկզբունքի մասին հայտարարել էր նախկին ՀՀՇ–ական Արշակ Սադոյանը, ով այժմ Սերժ Սարգսյանի թիմակիցներից է։ Բացի այդ՝ նշյալ սկզբունքի շրջանակներում էր, որ Տեր-Պետրոսյանի պնդմամբ Սերժ Սարգսյանին Ղարաբաղում կռվի տարիներին պաշտպանության նախարար դարձավ, քանի որ ՀՀՇ-ում, իրոք, սկզբունք էր ընդունվել տարատեսակ պաշտոնների նշանակել բացառապես հհշականների՝ հատկապես նյութատեխնիկական մատակարարման ոլորտում, այսինքն՝ որտեղ գումարներ էին շրջանառվում։ Ղարաբաղում Սերժ Սարգսյանին հենց այդպես էլ գիտեին կռվի տարիներին ու մինչև հիմա էլ շատերն այդպես են հիշում նրան՝ ՀՀՇ-ի Սերժ։ Այլ հարց է, որ Սերժ Սարգսյանը, չնայած Տեր-Պետրոսյանի աջակցությանը,  երկար չդիմացավ Ղարաբաղում ու պատերազմի ամենաթեժ շրջանում՝ 1993-ին, հայտնվեց ... Մոսկվայում ու կռիվ էր տալիս մատակարարման «ֆռոնտում», իսկ հետագայում տեղափոխվեց Երևան։ Ասել է թե՝ «թող «պոլի» փայտ լինի, բայց ՀՀՇ-ից լինի» սկզբունքից Սերժ Սարգսյանը սկզբունքորեն պետք է դժգոհ չլինի, քանի որ իր կարիերան ՀՀՇ-ի օրոք է վերելք ապրել, այլապես մինչև օրս նրան կհիշեր շատ քիչ քանակությամբ  մարդ՝ այն էլ բացառապես հայատյաց Կեվորկովի օգնականի դերում։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ թաքցնում էին խնդիրները, իսկ հիմա հրապարակավ խոսում են այդ մասին, ապա տպավորություն է ստեղծվում, թե 1998-2008 թթ. շրջանում Սերժ Սարգսյանը հոնգուր-հոնգուր լացել է քնելուց առաջ, քանի որ տեսել է համակարգի թերությունները, ուզեցել է խոսել այդ մասին, բայց բան չի կարողացել անել, քանի որ նախորդ իշխանության օրոք ընդունված չէր խոսել անհանդուրժելի ու անընդունելի երևույթների մասին, ու ինքը ստիպված անհանդուրժելի ու անընդունելի երևույթների մեջ էր մխրճվում՝ սիրտը հովացնելով տարատեսակ խաղասրահներում և աղոթք անելով Տիգրան Սարգսյանի հետ։ Խե՜ղճ մարդ, որքա՜ն է հալածվել Ռ. Քոչարյանի կողմից, ու հիմա երևի դրա համար է «մուռը» հանում։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ ...
Մի խորհուրդ սերժականներին. քարոզչություն անելուց առաջ, վատ չէր լինի մի փոքր մտածել «կոդերի» շուրջ, այլապես շատ անհարմար բան է ստացվում։
Իսկ եթե ոմանց հետաքրքրում է, թե ո՞րն է Ս. Սարգսյանի ու նախորդների տարբերությունը, ապա դրանք, իրոք, կան։ Ներկայացնենք.
1.      Թող «պոլի» փայտ լինի, բայց լինի մեկը, ով պատրաստ կլինի ծառայել Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը, ինչը նշանակում է, որ յուրայիններ չկան՝ լինեն նրանք «հարազատ» ՀՀԿ-ից կամ այլ կառույցներից։ Ընդհակառակը՝ «յուրայիններին» պետք է բռնել ու նրանց սեփականությունը ձեռքներից խլել, իսկ ժողովրդին դա մատուցել՝ «փոփոխությունները սկսում ենք մեզնից» դեմագոգիկ կարգախոսի ներքո։
2.    Խոսել կոռուպցիայից հրապարակավ՝ ձևավորելով հանրային պահանջ փողատերերին ու յուրային կոչվածներին կուլակաթափ անելու համար, ինչը կնպաստի 1-ին կետում նշված խնդրի լուծմանը։ Այսինքն՝ գործող իշխանական խումբը դեմ է կոռուպցիային, եթե այն շրջանցում է իրենց, քանի որ գերադասում են «մեկ պատուհանի» կոռուպցիան ու դրան հասնելու համար կիրառում են բոլշևիկյան հռետորաբանություն։
Ամփոփելով համեմատությունների ու տարբերությունների թեման՝ նկատենք, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի համեմատ Սերժ Սարգսյանը կայուն սկզբունքներ չունեցող «ֆուտբոլասեր» է, և երբ տեսավ, որ հայ-թուրքականը շարունակելու դեպքում աթոռը կորցնելու վտանգ կա՝ օգտվեց Ալիևի ապուշությունից ու ագահությունից, հետ քաշվեց և հիմա «հայրենասիրություն» է խաղում, իսկ Տեր-Պետրոսյանն այդպես չէր անի՝ կգնար մինչև վերջ։
Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման շրջանի համեմատ հիմա դեմագոգիան ու փարիսեցիությունն է շատացել։ Կոռուպցիան չի պակասել։ Ճիշտ հակառակը՝ կոռուպցիան ծավալներով մեծացել ու գերկենտրոնացել է, և դա ներկայացվում է իբրև ստվերի դեմ պայքար։ Այսինքն՝ այս իշխանությունները պայքարում են ոչ թե ստվերային տնտեսության դեմ, այլ պայքարում են, որպեսզի այդ ստվերն ուղղորդվի մեկ տեղ, որի անունն է պետական բյուջե։ Այդ տրիլիոնանոց «մեծ բյուջեի» ծախսային մասը հանրությունը համարյա ամբողջությամբ չի վերահսկում, ինչն էլ հնարավորություն է տալիս «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետներին  «լեգալացնել» կոռուպցիան։ Սա՛ է սերժատիգրանական դեմագոգիայի իրական դեմքը։
ՀՀ գործող նախագահն ու վարչապետը խոսում են անհանդուրժելի երևույթների ու օլիգարխների դեմ պայքարելու անհրաժեշտության մասին՝ հանդիսանալով մեր երկրի ամենաանհանդուրժելի երևույթներն ու փաստացի օլիգարխները։
Սերժսարգսյանական թրքաբոլշևիզմը և փարիսեցիությունը նրանով է վտանգավոր, որ փորձում է թաքնվել բարեպաշտության, տերտերական առոգանության ու կեղծ հայրենասիրության քողի տակ։ Բայց, ինչպես ժողովուրդն է սիրում ասել, «էն մեկինն» ու «էն մյուսինը» 40 օր է, և հնարավոր չէ թաքցնել վարվող քաղաքականության բուն էությունը։ Բա մենք իզու՞ր ենք կրթություն ստացել, որ ընթերցողներին չկարողանանք մատչելի ձևով ներկայացնել այս համակարգի փտածությունն ու գործընթացներն ուղղորդել դեպի գործող կլանի ոչնչացում։

Мания отличаться и саргсяновские принципы
Психоаналитики утверждают, что если человек постоянно хочет отличаться от других, периодически стремится публично сравниваться и выглядеть в этом сравнении лучше, забыть свое прошлое (убежать от собственного «я»), то это является проявлением комплекса неполноценности или своеобразной манией.
Исходя из вышеуказанного, можно утверждать, что у Сержа Саргсяна точно есть этот комплекс или он страдает манией отличаться от других, поскольку периодически пытается подчеркнуть свои преимущества над тем или иным деятелем.
Саргсяну нравится, когда придворные сазандары сравнивают его с предыдущими президентами и аргументируют то, что С. Саргсян выигрышно отличается от них.
Так, чрезмерно «независимый» депутат Виктор Даллакян, осуществляя в самый разгар «футбольной» дипломатии PR «гибкого» председателя РПА, заявлял, что первый президент РА хотел решить вопрос открытия армяно-турецкой границы, но ему не позволили, второй президент не смог решить, а вот третий президент хочет и может открыть границу и поэтому ему завидуют и первый, и второй.
Сейчас всем (в том числе, Сержу Саргсяну и чрезмерно «независимому») ясно, что «футбольная» дипломатия была недоразумением и не привела ни к чему хорошему. Граница как была закрытой, так и остается, не считая тех антиармянских документов и заявлений, которые были приняты в этот период. В этом причина того, что сейчас «забыли» об «инициативности» и начали сравнивать Саргсяна с предыдущими президентами в ином «ракурсе».
Недавно во время пресс-конференции Шармазанов заявил, что власть Сержа Саргсяна отличается от предыдущих, поскольку:
1. он не руководствуется принципом «пусть будет "шваброй", но из АОД»;
2. он не скрывает проблемы и не говорит, что в стране нет коррупции и несправедливости, а открыто говорит об этом.
Вот еще несколько «мощных» аргументов, свидетельствующих в пользу отличия Сержа Саргсяна от остальных. А вы говорите...
Напомним, что во время игры в «футбол» Серж Саргсян стремился отличаться от своих предшественников по пунктам, озвученным устами чрезмерно «независимого», но всего лишь подверг испытанию щеки Эдварда Налбандяна и вместо этого получил дырку от бублика.
Сейчас хотят сделать Саргсяна «самым», «самым» по другим пунктам и показать, что, говоря рекламным языком, «Tide» лучше, чем «обычные» «стиральные» порошки.
Примечательно, что Саргсян с пеной у рта хочет подчеркнуть свое отличие от предшественников и тем самым - свое преимущество, но каждый раз получается как всегда.
По части армяно-турецкой границы всё ясно. Теперь давайте проанализируем  выдвинутые Шармазановым сравнения и раскроем нашего «инициатора» под другим углом.
Хотя все знают, но еще раз напомним, что Серж Саргсян и при Левоне Тер-Петросяне, и при Роберте Кочаряне был представителем узкого круга команды власти, а потому непонятна та мания, с которой он хочет отделить себя от правления тех лет и, критикуя свое же прошлое, создать политический имидж.
Если верить саргсяновским пропагандистам, то выходит, что начиная с 1991г. Серж Саргсян надрывал свои голосовые связки, крича «Ле-вон, уходи!» или «Ро-берт, уходи!».
Действительность же в том, что при первом президенте в разные периоды он был руководителем всех силовых структур РА и считался самым верным однопартийцем Тер-Петросяна, а при втором президенте являлся частью властного дуэта. Так что, просто смешно, когда пытаются очернить свое прошлое, отказавшись от своей же биографии, чтобы получить дешевые дивиденды.
PR подобного стиля сержевские пропагандисты попытались сделать и во время президентских выборов 2008г., когда распространяли информацию о том, что «Серж не карабахский, а горисский». Крайне ужасное мышление! Когда человек, исходя из каких-то расчетов, пытается отречься от своей малой родины и места рождения, то после этого наступает время торговли вопросом Геноцида армян с Абдуллой Гюлем. Есть известная фраза: отрекающийся от друга и от малой родины отречется и от большой родины...
Если Серж Саргсян посредством Шармазанова заявляет, что они не руководствуются принципом «швабры», поскольку считают этот принцип очень плохим, то напомним, что об этом печально известном принципе тогда заявлял Аршак Садоян, который сейчас входит в команду Сержа Саргсяна. Кроме того, в рамках указанного принципа, по настоянию Тер-Петросяна, в годы Карабахской войны Сержа Саргсяна назначили министром обороны, поскольку в АОД, действительно, был принят принцип назначать на различные должности исключительно АОД-овцев, особенно, в сфере материально-технического снабжения, то есть, там, где крутились деньги. В годы войны в Карабахе Сержа Саргсяна именно так и знали и до сих пор многие помнят его как «АОД-овца Сержа». Другой вопрос, что Серж Саргсян, несмотря на содействие Тер-Петросяна, долго не выдержал в Карабахе и в самый разгар войны  - в 1993г. - оказался... в Москве и воевал на «фронте» снабжения, а в дальнейшем переехал в Ереван. Иными словами, Серж Саргсян принципиально не должен быть против принципа «пусть будет "шваброй", но из АОД», поскольку его карьера пережила подъем при АОД, а иначе, до сих пор его помнили бы очень немногие, причем исключительно в роли помощника армянофоба Кеворкова.
Что касается вопроса о том, что во время Роберта Кочаряна скрывали проблемы, а сейчас публично говорят о них, то складывается впечатление, что в 1998-2008гг. Серж Саргсян плакал навзрыд перед сном, поскольку видел недостатки системы, хотел говорить об этом, но ничего не мог сделать, так как при предыдущей власти не было принято говорить о нестерпимых и неприемлемых явлениях, и он вынужденно погрузился в нестерпимые и неприемлемые явления, утешая себя в различных игорных домах и молясь вместе с Тиграном Саркисяном. Бедный человек, столько претерпел от Р. Кочаряна, что сейчас, наверное, поэтому «мстит». Ай, ай, ай...
Совет сержевцам: прежде чем делать пропаганду, неплохо бы немного подумать о «кодах», а иначе, очень неудобно получается.
Если же кого-то интересует, в чем заключается отличие С. Саргсяна от предыдущих, то оно действительно существует. Оно в следующем:
1. Пусть будет «шваброй», но будет готов служить построению возглавляемой Сержем Саргсяном «экономики одного олигарха», что значит, что своих нет: будь они из «родной» РПА или из других структур. Напротив, «своих» нужно ловить и прибирать к рукам их собственность, а народу преподносить это под демагогическим лозунгом «перемены начинаем с нас».
2. Публично говорить о коррупции, формируя общественное требование по раскулачиванию богатых и «своих», что будет способствовать решению указанной в первом пункте проблемы. То есть, действующая властная группа выступает против коррупции, если она обходит их стороной, поскольку они предпочитают коррупцию «единого окна» и для достижения этого применяют большевистскую риторику.
Подводя итоги темы о сравнениях и различиях, отметим, что по сравнению с Левоном Тер-Петросяном, Серж Саргсян является «любителем футбола» без твердых принципов, и, увидев, что в случае продолжения армяно-турецкого процесса, он рискует потерять власть, воспользовался тупостью и алчностью Ильхама Алиева и отошел назад, начав играть в «патриотизм», а Тер-Петросян так бы не сделал - он пошел бы до конца.
По сравнению с периодом правления Роберта Кочаряна, сейчас демагогии и фарисейства стало больше. Коррупция не уменьшилась. Как раз наоборот, объемы коррупции увеличились и она сверхцентрализована в одних руках, что преподносится как борьба против теневой экономики. То есть, эти власти борются не против «тени», а борются, чтобы направить ее в одно место - государственный бюджет. Расходную часть этого триллионного «большого бюджета» общество практически не контролирует, что дает возможность архитекторам «Армянского мира» «легализовать» коррупцию. Таково реальное лицо сержсаргсяновской демагогии.
Нынешние президент и премьер-министр РА говорят о необходимости борьбы против нестерпимых явлений и олигархии, являясь самыми нестерпимыми явлениями и, фактически, олигархами.
Сержсаргсяновский туркобольшевизм и фарисейство опасны тем, что делается попытка скрыть их под личиной благочестия, интонации священнослужителя и псевдопатриотизма. Но, как известно, все тайное становится явным, и скоро уже будет невозможно скрывать истинную сущность проводимой политики. Не зря же мы получали образование, чтобы не суметь в доступной форме показать читателям всю гнилость этой системы и направить процессы к уничтожению действующего клана.