Ինչ ակնկալել ընդդիմությունից և հասարակությունից
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները ապրիլի 5–ին, ժամը 18։30–ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք են հրավիրել՝ «Պաշտպանելով Արցախը՝ պաշտպանենք Հայաստանը» խորագրով։
Դժվար չէ կռահել, որ հանրահավաքի հիմնական թեման լինելու է անվտանգությունը, Արցախում տիրող իրավիճակը, Հայաստանի շուրջ մտահոգիչ զարգացումները։
Ընդդիմությունը դուրս է եկել հանրահավաքային պայքարի՝ ակնկալելով հանրային աջակցություն ու համատեղ պայքարի պատրաստակամություն։ Ու որպեսզի երկխոսությունը ստացվի, ամեն մեկն իր ճիշտ ֆունկցիան պետք է կատարի։
Ի՞նչ պետք է անի ընդդիմությունը
Առաջին հայացքից կարող է թվալ, թե ասելու, գնահատելու, վերլուծելու բան չկա, ամեն ինչ պարզ է բոլորին, բայց դա միայն առաջին հայացքից։
Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունն այն մասին, որ մենք կանգնած ենք պատերազմի նախաշեմին և Ադրբեջանը պատրաստվում է լայնմամասշտաբ պատերազմի, արժանի է հստակ գնահատականի։
Դատելով ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանն ակնհայտորեն ուռճացնում է պատերազմի վտանգը։ Սա պետք է հստակ ֆիքսել ու բացատրել, թե ինչո՞ւ է ուռճացնում։ Դա էլ իր պատասխանն ունի։ Ուռճացնում է, որպեսզի «հիմնավորի» և «արդարացնի» իր զիջումները՝ «Կյանքեր եմ փրկել ու խաղաղություն եմ բերել» դեմագոգիկ ձևակերպումներով։
Նիկոլն ուզում է վախեցնել հանրությանը, քանզի ինքն է վախեցած։ Վախենում է Ալիևից, Էրդողանից, Պուտինից, հայ ժողովրդից, բոլորից։ Ինքը վախեցած է և ուզում է վախեցնել բոլորին, որպեսզի ինչ ուզի անի։
Ահա նիկոլական այս բոլոր մոտիվացիաները պետք է ընդդիմությունը բացատրի հանրությանը և ներկայացնի իրական խաղաղության սեփական օրակարգը, Հայաստանի ու Արցախի անվտանգային համակարգի կարմիր գծերը։
–Հայաստանին անհրաժեշտ է նոր բանակցող. վախեցած ու պարտված Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող արժանապատիվ խաղաղություն բերել, նա բերելու է նոր պատերազմ ու է՛լ ավելի խայտառակ պարտություն,
–Արցախը երբևէ ու որևէ կարգավիճակով չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում. սա կարմիր գիծ է,
–ՀՀ–ն պետականորեն պետք է վարի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման քաղաքականություն. սա ևս սակարկելի չէ,
–հայ–թուրքական հարաբերությունները չպետք է շաղկապվեն հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների հետ. հայ–թուրքական սահմանի բացման գինը չպետք է լինի Արցախի ու ՀՀ տարածքային ամբողջականության խաթարման հաշվին,
–Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի իրացումն ու միջազգային ճանաչումը պետք է լինի ՀՀ օրակարգում,
–հայ–ադրբեջանական սահմանազատումն ու սահմանագծումը պետք է տարանջատել Արցախի կարգավիճակի հարցից,
–հայ ռազմագերիների վերադարձը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման նախապայման է,
–ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զորքի դուրս բերումն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման նախապայման է։
Ահա այն հիմնական սկզբունքները, որոնք որպես այլընտրանք պետք է ներկայացվեն հանրությանն ու բացատրվեն, որ սրանք արժանապատիվ խաղաղության ապահովման կարևոր բաղադրիչներ են։
Ընդդիմությունը պետք է փակի բոլոր այն դեմագոգների բերանները, որոնք փորձում են նիկոլական զիջումների այլընտրանքը պատերազմը ներկայացնել։ Իրականում պատերազմ ու նվաստացուցիչ պարտություն բերել է ու բերում է Նիկոլը. սա պետք է մարդկային լեզվով բացատրել։
Ի՞նչ ակնկալել հանրությունից
Ընդդիմությունից հանրային դժգոհությունն ունի օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ հիմքեր։ Սուբյեկտիվը մուտիլովչիկների արածն է, որը հետաքրքրություն չի ներկայացնում։ Այդ մուտիլովչիկները քաղաքական պարազիտներ ու լատենտ նիկոլականներ են՝ անկախ այն հանգամանքից, թե արդյոք գիտակցո՞մ են իրենք դա, թե՞ ոչ։
Ուշադրության է արժանի հանրության օբյեկտիվ դժգոհությունը։ Դրանց թվին են պատկանում ընդդիմության կողմից կազմակերպչա–կառուցվածքային աշխատանքների բացակայությունը, հետևողականության բացակայությունը, որոշ դեպքերում խոսքի ու գործի հակասությունը, չիրականացված խոստումները, պրոակտիվ վարքագծի բացակայությունը, առանձին դեպքերում անհասկանալի ու անընդունելի պահվածքն ԱԺ–ում, անհասկանալի ու անընդունելի դիրքորոշումներն այս կամ այն հարցի վերաբերյալ և այլն։
Սրան ի պատասխան ընդդիմությունը կարող է ներկայացնել իր արդարացումները, տալ բացատրությունները, այս կամ այն քայլի հիմնավորումները, որոնց մի մասն օբյեկտիվ է, իսկ մյուսը՝ սուբյեկտիվ։ Սակայն այս ամենը մի կողմ դնելով՝ պետք է անցնել գործի։
Ճշմարտության չափանիշը պրակտիկան է։ Եթե ընդդիմությունը հաջողի, ապա ինքը կլինի ճիշտ, իսկ եթե չկարողանա հանրության հետ շփվելու և քաղաքական հարցերը լուծելու արդյունավետ բանաձևը գտնել, կդառնա սխալ։ Բոլորի թիրախը պետք է լինի թուրք–ադրբեջանական օրակարգը սպասարկող նիկոլական խմբակի հեռացումը և ազգային իշխանության ձևավորումը։
Ինչ մնում է ՀՀ քաղաքացիներին, ապա պետք է լինել ակտիվ, դուրս գալ Նիկոլի տարածած վախերից և ստիպել ընդդիմությանը լինել հաշվետու և գործունակ։ Դրա կարևոր նախապայմանը սեփական մասնակցությունն է՝ լինի դա սոցցանցերում, այլ հարթակներում կամ հանրահավաքում։ Հանրահավաքի մասնակցությունը, եթե այլ օբյեկտիվ խանգարող հանգամանք չկա, պարտադիր է յուրաքանչյուրի համար։
Ապրիլի 5–ը նաև քաղաքական «ջերմաչափման» օր է լինելու։ Հետագա քայլերը նաև «ջերմաչափի» ցուցիչից է կախված։ Ամեն ինչ պետք է անել, որպեսզի քաղաքական ջերմաչափը լինի անհրաժեշտ մակարդակի վրա։

Чего ожидать от оппозиции и общества
Парламентские фракции «Армения» и «Честь имею» созвали 5 апреля в 18:30 митинг на площади Свободы под лозунгом «Защищая Арцах, защитим Армению».
Нетрудно догадаться, что основной темой митинга будет безопасность: царящая в Арцахе ситуация, тревожные развития вокруг Армении.
Оппозиция вышла на митинговую борьбу, ожидая общественной поддержки и готовности к совместной борьбе. И дабы диалог состоялся, каждый должен выполнить свою необходимую функцию.
Что должна сделать оппозиция?
На первый взгляд может показаться, что никакой необходимости в словах, оценках и анализе нет, что всё понятно и так, но это лишь на первый взгляд.
Последнее заявление Никола Пашиняна о том, что мы стоим на пороге войны и что Азербайджан готовится к широкомасштабной войне, заслуживает четкой оценки.
Судя по всему, Никол Пашинян очевидным образом раздувает угрозу войны. Это нужно четко констатировать, объяснив, почему он идет на преувеличение угрозы. На это есть свой резон. Он раздувает угрозу, чтобы «обосновать» и «оправдать» свои уступки в рамках демагогичной формулировки «Я спас жизни и принес мир».
Никол хочет запугать общество, так как сам испуган. Он боится Алиева, Эрдогана, Путина, армянского народа – всех. Он испуган и хочет запугать всех, чтобы делать всё, что захочет.
Оппозиция должна объяснить обществу все эти мотивации Никола, представив собственную повестку реального мира, красные линии системы безопасности Армении и Арцаха.
–Армении нужен новый переговорщик: испуганный и проигравший Никол Пашинян не может принести достойного мира, он принесет новую войну и еще более позорное поражение,
–Арцах никогда не должен быть в составе Азербайджана в каком бы то ни было статусе, это – красная линия,
–РА должна вести на государственном уровне политику международного признания Геноцида армян, это тоже не может быть предметом уступок,
–армяно-турецкие отношения не должны связываться с армяно-азербайджанскими отношениями: открытие армяно-турецкой границы не может быть за счет нарушения территориальной целостности Арцаха и РА,
–реализация и международное признание права Республики Арцах на самоопределение должно быть в повестке РА,
–делимитацию и демаркацию армяно-азербайджанской границы нужно отделить от вопроса статуса Арцаха,
–возвращение армянских военнопленных является предусловием подписания мирного соглашения с Азербайджаном,
–вывод азербайджанских войск с территории РА является предусловием подписания мирного соглашения с Азербайджаном.
Вот те основные принципы, которые должны быть преподнесены обществу в качестве альтернативы. Нужно объяснить, что это – важные составляющие обеспечения достойного мира.
Оппозиция должна заткнуть рот всем тем демагогам, которые пытаются преподнести альтернативой николовским уступкам войну. В реальности войну и унизительное поражение принес и приносит Никол. Это нужно четко констатировать.
Чего ожидать от общества?
У недовольства оппозицией со стороны общества есть объективные и субъективные основания. Субъективная часть – дело рук мутиловщиков, и не представляет для нас интереса. Эти мутиловщики – политические паразиты и латентные николовцы, независимо от того, осознают они это или нет.
Внимания достойно объективное недовольство общества. К их причинам относятся отсутствие со стороны оппозиции организационно-структурной работы, отсутсвие последовательности, в некоторых случаях – расхождение между словом и делом, нереализованные обещания, отсутствие проактивной деятельности, непонятое и неприемлемое иногда поведение в НС, непонятные и неприемлемые позиции касательно тех или иных вопросов и т.д.
Оппозиция может представить на этот счет свои разъяснения, обоснования. Тем не менее, главным должен стать переход от слов к делу.
Мерилом правоты является практика. Если оппозиция добьется успеха, то она окажется права, а если не сможет найти эффективной формулы общения с обществом и решения политических вопросов, то будет неправа. Мишенью всех должно быть отстранение обслуживающей турецко-азербайджанскую повестку николовкой клики и формирование национальной власти.
Что касается граждан РА, то им нужно быть активными, преодолеть сеемые Николом страхи и заставить оппозицию быть подотчетной и дееспособной. Важным предусловием этого является личное участие, будь то в соцсетях, на других площадках или на митинге. Участие в митинге, если нет мешающего этому объективного обстоятельства, обязательно для всех нас.
5 апреля станет также днем измерения политического градуса. Дальнейшие шаги будут зависеть в том числе от показаний «градусника». Нужно сделать всё, чтобы политический градус был на должном уровне.