Մարտակերտի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետ
Դեկտեմբերի 27-ի՝ լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային /Հադրութ/, արևելյան /Մարտունի-Ակնա/ և հյուսիսարևելյան /Մարտակերտ/ ուղղություններով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 50 անգամ՝ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից՝ Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ /11 արկ/:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, հիմնականում՝ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ, դիմել են համարժեք պատասխան գործողությունների և շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

В направлении Мартакерта противник применил минометы
В ночь на 28 декабря на южном (Гадрут), восточном (Мартуни-Акна) и северо-восточном направлениях карабахско-азербайджанской линии соприкосновения войск противник нарушил режим прекращения огня 50 раз, сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
В направлении армянских позиций было произведено более 900 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
На мартакертском оборонительном участке азербайджанские ВС применили также миномет калибра 60 мм (11 снарядов).
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР, в основном на северо-восточном направлении, прибегли к ответным действиям, продолжив уверенное выполнение поставленной перед ними боевых задачи по всей протяженности линии соприкосновения.