Ադրբեջանի ընտրությունները պե՞տք է համեմատել Արցախի իշխանությունների ձևավորման գործընթացի հետ
Անդրադառնալով նոյեմբերի 7-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցած ընտրություններին՝ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ, Պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրայր Կարապետյանն ասել է, որ իրենց ունեցած տեղեկություններով դրանք անցել են լուրջ խախտումներով։ Հայտնի են երկու դիտորդական առաքելությունների պաշտոնական տեսակետներ՝ թրքալեզու երկրների կոնֆերանսի պատվիրակության և ԱՊՀ երկրների դիտորդական առաքելության։
Այս կապակցությամբ Հ. Կարապետյանն ասել է՝  աղվեսն իր պոչին է վկա բերում, նշելով, որ թրքալեզու կոնֆերանսի միջազգային դիտորդները, բնականաբար, պետք է գովեին Ադրբեջանի ընտրությունները։
-Ընտրությունները տարբեր ընտրատարածքներում դադարեցվել են կես ժամով, մեկ ժամով, ընդդիմադիր գործիչների դիտորդներին ոստիկանությունը տարել է, կալանավորել է, հետո բաց է թողել և այլն,- ընդգծել է Հ. Կարապետյանը և հավելել, որ այս ամենը մեզ համար, իհարկե, անծանոթ թեմաներ չեն, սակայն շատ ավելի գերազանցող ու աղաղակող են, քան մեզ մոտ՝ հաշվի առնելով նաև միայն այն փաստը, որ Ադրբեջանում ընտրություններն անց են կացվում 100% մեծամասնական ընտրակարգով։
Նրա խոսքերով՝ անգամ ընդդիմադիր գործիչների ցանկերում, ովքեր հավանաբար անցել են խորհրդարան, արտահայտված ընդդիմադիր գործիչներ չկան։
Հրայր Կարապետյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ընտրությունների վերաբերյալ մեր գնահատականներում պետք է համեմատվել Արցախի իշխանությունների ձևավորման գործընթացի հետ, և շեշտել է, որ վերջիններիս ձևավորումը հարյուրապատիկ անգամ ավելի ժողովրդավարական է Ադրբեջանի ընտրությունների հետ համեմատած։

Выборы в Азербайджане нужно сравнить с выборами в Арцахе?
Говоря о состоявшихся 7 ноября в Азербайджане выборах, член АРФД НС, председатель постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Грайр Карапетян заявил, что, по имеющимся у них сведениям, эти выборы прошли с серьезными нарушениями. Известны официальные мнения двух наблюдательских миссий - делегации конференции тюркоязычных стран и наблюдательской миссии стран СНГ.
В связи с этим, Карапетян отметил, что всяк кулик свое болото хвалит: международные наблюдатели тюркоязычной конференции, естественно, должны были похвалить выборы в Азербайджане.
«Выборы на разных избирательных участках были приостановлены на полчаса, на час, полиция арестовала, а потом выпустила на свободу наблюдателей оппозиционных деятелей», - отметил Карапетян, добавив, что все это, конечно, знакомо нам, однако это намного более вопиюще и превосходит нарушения, зафиксированные у нас, учитывая тот факт, что выборы в Азербайджане проводятся по 100%-ой мажоритарной  избирательной системе.
По его словам,  даже в списках оппозиционных деятелей, которые, по всей вероятности, прошли в парламент, нет ярко выраженных оппозиционеров.
Грайр Карапетян подчеркнул также, что оценивая выборы в Азербайджане, нужно сравнить их с процессом формирования властей Арцаха, отметив при этом, что формирование властей в Арцахе стократно превосходит своей демократичностью выборы в Азербайджане.