Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը 2010 թ. նոյեմբերի 9-ի հանրահավաքում
Քանի որ այսօրվա հանրահավաքը հրավիրվել է «Եւրոմիություն-Հայաստան երկխոսության» շրջանակներում Երեւանում ընթացող մարդու իրավունքներին նվիրված սեմինարի առիթով, բնականաբար, իմ ելույթի գլխավոր թեման կրկին լինելու է քաղբանտարկյալների հարցը։ Թերեւս սա ամենահարմար առիթն է այդ հարցի առնչությամբ Հայ Ազգային Կոնգրեսի դիրքորոշումը համակողմանիորեն ու վերջնականապես պարզաբանելու համար։
Ոմանց թվում է, թե Կոնգրեսի ողջ ջանքերն ուղղված են եւրոչինովնիկների շուրթերից Հայաստանի ընդդիմության զնդանված ներկայացուցիչների վերաբերյալ «քաղբանտարկյալ» բառը կորզելուն։ Հարկ եմ համարում միանգամից հակադարձել, որ սա լիակատար անհեթեթություն է։ Կոնգրեսն իր առջեւ երբեք այդպիսի խնդիր չի դրել, քանի որ միջազգային հանրությունն իրականում վաղուց ի վեր մեր ընկերներին քաղբանտարկյալ է ճանաչել, թեպետ տերմինի փոխարեն «նրբանկատորեն» օգտագործելով նրա սահմանումը։ Այսպես, Եւրոմիության նախագահության երեք հայտարարություններում (4.03.2008, 12.03.2008, 10.03.2010) նրանք կոչված են «քաղաքական գործունեության առնչությամբ կալանավորվածներ» (detained in connection with their political activities), իսկ Եւրոխորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի Թ. 1609 եւ 1620 բանաձեւերում՝ «արհեստական ու քաղաքական շարժառիթ պարունակող մեղադրանքների հիման վրա կալանավորվածներ» (detained on artificial and politically motivated charges)։ Ավելին, ԵԽԽՎ-ի Թ. 1609 բանաձեւը Հայաստանի իշխանությունների սանձազերծած հալածանքները բնութագրում է ոչ այլ կերպ, քան «ընդդիմության փաստացի ջախջախում» (a de-facto crackdown on the opposition by the authorities), իսկ Եւրոխորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համմարբերգը՝ «քաղաքական հաշվեհարդար» (political vendetta. Ժամանակ. 26.11.2008)։ Այս ամենը Եւրոպայի Լիբերալ-Դեմոկրատական եւ Բարեփոխումների կուսակցության վերջերս կայացած համագումարին իրավացիորեն հիմք է տվել հատուկ բանաձեւում պնդելու, որ «Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայությունը հաստատված փաստ է, ինչն իր արտացոլումն է գտել բազմաթիվ միջազգային փաստաթղթերում, զեկույցներում եւ հայտարարություններում» (15.10.2010)։
Այս առումով ուշագրավ է նաեւ այն հանգամանքը, որ Եւրոմիության նախագահության եւ Եւրոխորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի բոլոր վերոհիշյալ փաստաթղթերում պահանջվում կամ կոչ է արվում ազատ արձակել Հայաստանի ընդդիմության բանտարկված ներկայացուցիչներին։ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրության համաձայն, Հայաստան կատարած իր այցելության ժամանակ նույն պահանջով հանդես է եկել նաեւ այդ երկրի պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը՝ «արտահայտելով ԱՄՆ կառավարության համոզմունքը, որ դեռեւս անազատության մեջ գտնվող տասներեք հոգու հարցը պահանջում է շուտափույթ լուծում» (ՀԺ, 13.07.2010)։ Հարց է ծագում. եթե այդ տասներեք անձնավորությունները քաղբանտարկյալ չհամարվեին, ապա ինչու միջազգային հանրությունը պիտի պահանջեր անհապաղ ազատ արձակել նրանց։ Համենայն դեպս, ինձ հայտնի չէ որեւէ դեպք, երբ աշխարհն, օրինակ, ինչ-որ երկրից պահանջեր ազատ արձակել քրեական հանցագործների։ Այնպես որ, Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայությունը բազմաթիվ միջազգային փաստաթղթերով, զեկույցներով ու հայտարարություններով հիրավի հաստատված փաստ է, որը լրացուցիչ ապացույցների ու հիմնավորումների կարիք չունի։ Հետեւաբար, «քաղբանտարկյալ» բառը երբեւէ կարտասանեն, թե ոչ, մեզ բացարձակապես չի հետաքրքրում։
Քաղբանտարկյալների առկայության փաստի արձանագրումը, սակայն, խնդրի միայն մի մասն է։ Մյուս, ավելի կարեւոր մասը նրանց ազատ արձակման գործում միջազգային հանրության կողմից անհրաժեշտ ջանքերի ներդրումն է, ինչում, դժբախտաբար, վերջինս դեռեւս աններելիորեն թերանում է։ Գլխավոր պատճառն, անշուշտ, ինչպես բազմիցս նշվել է, աշխարհաքաղաքական նկատառումներն են, ավելի կոնկրետ, հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացներում Հայաստանի իշխանություններից զիջումներ կորզելու ակնկալիքը։ Թեեւ պետք է ընդունել, որ կան նաեւ կորպորատիվ շահեր։ Ես նկատի ունեմ այն, որ Եւրոխորհրդի կամ ԵԱՀԿ-ի նման կառույցները ոչ այնքան պետությունների, որքան կառավարությունների կամ իշխանությունների ակումբ են, որովհետեւ նրանց անդամ-երկրների պատվիրակությունները, հիմնականում կազմված լինելով իշխող մեծամասնությունների ներկայացուցիչներից, կամա թե ակամա, հակված են առաջնորդվելու փոխաջակցության բնազդով ու միմյանց համար բարդություններ չստեղծելու էթիկետով։ Չպետք է անտեսել նաեւ միջազգային կազմակերպություններում բյուրոկրատական շահերի առկայության գործոնը, ասինքն՝ անդամ-երկրների իշխանությունների հետ լավ հարաբերություններ հաստատելու միջոցով ավելորդ գլխացավանքներից ազատվելու եւ իրենց տաքուկ տեղերը պահպանելու չինովնիկական կենսափիլիսոփայությունը, որի տիպական կրողներն են, մասնավորապես, Հայաստանում գործող ԵՄ-ի, ԵԽ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի ներկայացուցչությունների ղեկավարները։ Եւրոպաշտոնյաներն, անշուշտ, ամենեւին հակամետ չեն խոստովանելու ո՛չ վերը նշված աշխարհաքաղաքական նկատառումները, ո՛չ էլ իրենց ներկայացրած կազմակերպությունների կորպորատիվ ու բյուրոկրատական շահագրգռությունները։ Դրա փոխարեն, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ ժողովրդավարության հաստատման բնագավառներում իրենց ակնհայտ թերացումները նրանք փորձում են արդարացնել բոլորովին այլ, հաճախ մտացածին ու բռնազբոսիկ, պատճառաբանություններով՝ մեր պահանջներին ու հարցադրումներին սովորաբար տալով հետեւյալ անորոշ պատասխանները.
1. «Ժողովրդավարության կայացումը երկարատեւ գործընթաց է, եւ չի կարելի այդ բնագավառում միանգամից իդեալական վիճակ ակնկալել։ Արեւմտյան ժողովրդավարությունը, որն ավելի քան 200 տարվա զարգացման պատմություն ունի, նույնպես զերծ չէ արատներից ու թերություններից»։ Խոստովանում եմ՝ հեշտ չէ հակաճառել այս անխոցելի ճշմարտաբանությանը, որը՝ սակայն, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ կոնկրետ հարցադրումից խուսափելու էժանագին հնարք։ Բայցեւայնպես, պետք է շնորհակալ լինենք այդ խորաթափանց միտքն արտահայտողներին, քանի որ եթե նրանք մեզ նման բան չասեին, մենք այդպես էլ պիտի խարխափեինք խավարի մեջ։
2. «Ժողովրդավարության տեսակետից Հայաստանը ավելի բարվոք վիճակում է քան, ասենք, Աֆղանստանը, Սոմալին, Զիմբաբվեն եւ այլն»։ Համաձայն եմ՝ այդ երկրներում ոչ մի անկախ թերթ չկա, իսկ Հայաստանում, համենայն դեպս, մեկ-երկուսը կան։ Այդ երկրներում ընտրությունների ժամանակ հարյուրավոր մարդիկ են սպանվում, իսկ Հայաստանում՝ ընդամենը տասը։ Ինչպես մի առիթով նշել եմ, նման փաստարկ բերողների պարագայում մենք գործ ունենք ենթագիտակցական ռասիզմի դրսեւորման հետ, որի էությունն է. «Դուք մեզ հետ, այսինքն զարգացած ժողովրդավարությունների հետ չափվելու արժանի չեք, չափվեք ձեզանից ավելի հետամնաց երկրների ու ժողովուրդների հետ եւ մխիթարվեք, որ նրանց վիճակը վատթար է ձեր վիճակից։
3. «Անարդյունավետ ու վնասակար է ավտորիտար ռեժիմներին վանելու ու նրանց նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու քաղաքականությունը։ Ընդհակառակը, նրանց պետք է սիրաշահել ու աստիճանաբար ներքաշել բարեփոխումների դաշտ։ Պատժամիջոցների կիրառման, առավել եւս օրինախախտ երկրներին միջազգային կազմակերպությունների անդամակցությունից զրկելու պարագայում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների վիճակը նրանցում ավելի կվատանա»։ Այս դատողությունները եւս, նախորդների նման, չափազանց տրամաբանական ու համոզիչ են թվում, միայն անհասկանալի է մնում, թե ինչի համար են այդ պարագայում Եւրոխորհրդի կանոնադրությամբ պատժամիջոցներ նախատեսված։
4. «Միջազգային կազմակերպությունները չեն կարող անմիջականորեն միջամտել իրենց անդամ-երկրների ներքին գործերին, առավել եւս զբաղվել ռեժիմ փոխելու անշնորհակալ գործով»։ Նախ՝ երբ նրանց պետք է եղել, շատ լավ էլ ներքին գործերին միջամտել ու ռեժիմ փոխելով զբաղվել են, ինչպես Հարավսլավիայում, Աֆղանստանում, Իրաքում եւ այլուր։ Եւ երկրորդ, մեզանից ոչ ոք այդ կազմակերպություններից նման բան չի պահանջել ու չի էլ պատրաստվում պահանջել։ Մեր միակ պահանջն այն է, որ այդ կազմակերպությունները խստորեն վերահսկեն իրենց անդամ-երկրների, տվյալ դեպքում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը եւ իրացնեն դրանից բխող իրենց իրավասությունները։
5. «Միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես, Եւրոխորհրդի գործունեությունից դժգոհում են թե՛ Հայաստանի իշխանությունները, եւ թե՛ ընդդիմությունը՝ փաստ, որն, ըստ այդ կազմակերպությունների պաշտոնական ներկայացուցիչների, վկայում է իրենց անկողմնակալության ու սկզբունքայնության մասին»։ Բայց այդ փաստը կարող է լինել նաեւ ճիշտ հակառակի ապացույցը, քանի որ եթե երկու կողմն էլ դժգոհում են, ապա դրանից դեռեւս ինքնաբերաբար չի բխում, թե որեւէ դատ անաչառ է կամ արդար։
Ինչեւիցե, պարադոքսն այն է, որ հայաստանյան բռնատիրության դեմ պայքարելուց բացի, մենք ստիպված ենք հաղթահարել նաեւ ժողովրդավարության հաստատմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը կոչված միջազգային կազմակերպությունների իներտությունը, ինչը թեեւ բավականին դժվարացնում է մեր գործը, բայց ոչ մի պարագայում պատճառ չպետք է հանդիսանա թուլացնելու ազատության, արդարության ու բարօրության համար մղվող համաժողովրդական պայքարը, որը, հակառակ բոլոր դժվարություններին ու խոչընդոտներին, վերջիվերջո պսակվելու է հաջողությամբ։
Պարզելուց հետո միջազգային կազմակերպությունների, ավելի կոնկրետ, Եւրոխորհրդի եւ ԵԱՀԿ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչների, մեղմ ասած, երկիմաստ դիրքորոշումը քաղբանտարկյալների ու ընդհանրապես մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում, արժե անդրադառնալ նաեւ, թե ինչպես են այդ հարցերին վերաբերվում ի պաշտոնե դրանց համար պատասխանատու հայաստանյան բյուրոկրատները, մասնավորապես, Ազգային Ժողովի պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը եւ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը։ Առաջինի պարագան հստակ է։ Լինելով իշխող կուսակցության կարկառուն ներկայացուցիչներից մեկը եւ Եւրոխորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավարը, նա փայլուն կերպով լուծել է իր ներկայացրած բռնատիրական ռեժիմի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների կիրառումը խափանելու խնդիրը եւ դրանով հանգուցային դեր կատարել մեր երկրում ժողովրդավարության սահմանափակումների ու մարդու իրավունքների խախտումների խորացման, ինչպես նաեւ քաղբանտարկյալների հարցի լուծումը վիժեցնելու գործում։ Խնդիր չկա. մարդը հավատարմորեն կատարել է իր պարտականությունները թե՛ հարազատ կուսակցության, թե՛ կառավարական կոալիցիայի հանդեպ, ինչի համար միանգամայն արժանի է իր կուսակիցների ու պայծառափայլ կուսակցապետի անհուն երախտագիտությանը։ Ավելի մեծ ծառայություն Սերժ Սարգսյանին ոչ ոք չի մատուցել, ինչը, վստահ ենք, հավուր պատշաճի կգնահատվի վերջինիս կողմից։ Եթե ռեժիմը, այսքան խայտառակություններից ու ձախողումներից հետո, դեռեւս շարունակում է քարշ տալ իր ողորմելի գոյությունը, ապա դրա համար, առաջին հերթին, պարտական է Դավիթ Հարությունյանին։
Բոլորովին այլ է, սակայն, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի պարագան։ Որեւէ օրենքով կամ պարտավորությամբ կապված չլինելով ո՛չ ռեժիմի, ո՛չ էլ կառավարող կուսակցությունների հետ, նա, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում գործադիր իշխանության անզիջում ընդդիմախոսը հանդիսանալու փոխարեն, կամովին ստանձնել է վերջինիս ամենաջերմեռանդ փաստաբանի դերը՝ արդարացնելով նրա գրեթե բոլոր օրինազանցություններն ու հանցագործությունները։ Խոսք չունենք. նա բավականին գրագետ է եւ քերականորեն բացարձակ ճիշտ է հասկացել իր տիտղոսի իմաստը՝ համարելով, որ եթե ինքը մարդու, այլ ոչ թե մարդկանց, իրավունքների պաշտպան է, ապա այդ միակ մարդը Սերժ Սարգսյանն է։ Սարգսյանին ու ընդհանրապես ռեժիմին մատուցած ամենամեծ ծառայությունն, անշուշտ, քաղբանտարկյալների հարցում Արմեն Հարությունյանի դրսեւորած տարօրինակ, եթե չասենք դատապարտելի պահվածքն է։ Եթե հիշում եք, երբ մեկ-երկու տարի առաջ նրան հարցնում էին, թե իր կարծիքով քաղբանտարկյա՞լ են, արդյոք, զնդաններում հայտնված ընդդիմության ներկայացուցիչները, թե ոչ, նա պատասխանում էր. «Այդ հարցին առայժմ չեմ կարող պատասխանել, քանի որ դատավարությունները դեռ ընթանում են, եւ ես սիստեմատիկ մոնիտորինգ եմ անցկացնում։ Այ, երբ դրանք ավարտվեն, ես կարտահայտեմ իմ հստակ կարծիքը»։ Դատավարություններն ավարտվեցին, մոնիտորինգը վերջացավ, բայց այդպես էլ մինչ օրս նա չբարեհաճեց հասարակությանը ներկայացնել իր խոստացած հստակ կարծիքը։
Ավելին, հարցի վերաբերյալ միեւնույն խուսափողական պատասխանն է նա տվել նաեւ վերջերս անցկացրած իր մամլո ասուլիսում։ Մեկնաբանելով Եւրոխորհրդի Գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի Երեւանում արած հայտարարությունները, Արմեն Հարությունյանն, առանց հոգեկան տվայտանքների, ասել է բառացիորեն հետեւյալը. «Յագլանդը չի կոնկրետացրել, թե՞ ովքեր են քաղբանտարկյալ եւ ի՞նչ չափանիշներով է որոշվում՝ մարդը քաղբանտարկյա՞լ է, թե՞ ոչ։ Իհարկե, ո՞վ է դեմ, բոլորս համաձայն ենք, որ քաղաքական հայացքների համար մարդիկ չպետք է կալանավորվեն։ Մնում է ապացուցել՝ տվյալ դեպքում մարդը քաղաքական հայացքների համա՞ր է կալանավորված, թե՞ ոչ» (Ժամանակ, 23.10.2010)։ Հարց է ծագում՝ իսկ ո՞վ պետք է այդ բանն ապացուցի։ Մեծարգո պարոն Մարդու իրավունքների պաշտպան, մինչեւ հիմա չե՞ս հասկացել, որ դա հենց քո անմիջական գործն է, որ հենց դրա համար ես դու հարկատուներից փող ստանում, եւ որ ինքդ պետք է դա ապացուցես։ Ինչո՞վ ես մինչ այժմ զբաղվել, ինչո՞ւ չես կատարել քո սուրբ պարտականությունը։ Ի՞նչն է քեզ խանգարում հաստատել կամ կտրականապես հերքել քաղբանտարկյալների առկայության փաստը։ Եթե ինչ-ինչ պատճառներով չես կարողանում կողմնորոշվել, դիմիր հոգեբանի օգնությանը կամ գոնե օրինակ վերցրու անզուգական Գալուստ Սահակյանից, ով այս հարցում շատ ավելի ազնիվ ու խիզախ է, քան դու, որովհետեւ չի վախենում բացեիբաց հայտարարել, որ «Սասունն ու Նիկոլը քրեական հանցագործներ են, եւ վերջ»։
Արմեն Հարությունյանի իրավապաշտպանական ձեռնածությունները, սակայն, չեն սահմանափակվում միայն քաղբանտարկյալների հարցով։ Այդ ունակությունները նա դրսեւորում է նաեւ հանրահավաքների արգելման Հայաստանում սովորական դարձած երեւույթը գնահատելիս։ Որպես դրա ամենաթարմ ապացույց, տեսնենք, թե ինչպես է նա միեւնույն ասուլիսում մեկնաբանում Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու դիմումների մերժման փաստը. «Ընդդիմության իրավունքները,- ասում է նա,- որեւէ կերպ չեն խախտվում։ Եթե նրանց մերժեին եւ ասեին՝ գնացեք Բանգլադեշ, գնացեք Երրորդ մասիվի զանգվածում հանրահավաք արեք, ես կհամարեի, որ դա իրոք խախտում է, որովհետեւ համաչափ տեղ չի առաջարկված։ Եւրոպական կոնվենցիայով եւ Մարդու իրավունքների եւրոպական դատարանի նախադեպով հետեւյալն է ասվում՝ երկիրը, իշխանությունները կարող են մերժել ընդդիմությանը, եթե ինչ-որ պատճառներ կան, բայց պարտադիր պետք է հանրահավաքը լինի ոչ հեռու, մոտավորապես նույն տեղում, իսկ Մատենադարանը շատ մոտ է Ազատության հրապարակին» (Հրապարակ, 9.10.2010)։ Նույն փաստարկն, ի դեպ, համարյա բառացիորեն կրկնել է նաեւ Դավիթ Հարությունյանը. «Դատապարտելի չէ, որ քաղաքապետարանը, մերժելով մասնավորապես ընդդիմության իրազեկման հայտերը Ազատության հրապարակում հանրահավաք կազմակերպելու մասին, մեկ այլ տարածք է առաջարկում։ ... Երբ առաջարկվում են այնպիսի տարածքներ, որոնք նախատեսված չեն մասսայական ակցիա անցկացնելու համար, դա արդեն օրենքի խախտում է։ Նման պրակտիկա կա այլ երկրներում։ Դա զուտ հայկական երեւույթ չէ, շատ տարածված է։ Որոշակի վայրերի փոխարեն համապատասխան մարմինները կարող են առաջարկել այլ վայր» (Ժամանակ, 15.10.2010)։ Փաստաբանական այս աճպարարությունները նպատակ են հետապնդում մի կողմից՝ խեղաթյուրելու խնդրի էությունը, մյուս կողմից՝ արդարացնելու իշխանությունների կամայականությունները, ինչն ակնհայտ է դառնում, մասնավորապես, հետեւյալ պարզագույն իրողությունները նկատի ունենալիս։ Նախ՝ Եւրոպական կոնվենցիան եւ միջազգային պրակտիկան վերաբերում են նշված հիմունքներով հանրահավաքների արգելման բացառիկ դեպքերի, մինչդեռ Հայաստանում դա տեղի է ունենում սիստեմատիկաբար, այսինքն՝ տասնյակ անգամներ։ Եւ երկրորդ՝ «Ժողովներ, հանրահավաքներ, երթեր եւ ցույցեր անցկացնելու մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն, պատկան մարմինները «պարտավոր են» կազմակերպչին առաջարկել միջոցառման անցկացման այլ օրեր, այն էլ «նույն վայրում», ինչը նրանք համառորեն չեն ուզում կատարել։ Հետեւաբար, իրենց կարկառուն իրավաբաններ համարող հիշյալ անձնավորությունները կա՛մ տեղյակ չեն այս տարրական ճշմարտություններին, ինչն անհավատալի է, կա՛մ էլ, որ ավելի հաստատ է, պարզապես ստում ու մոլորեցնում են ժողովրդին՝ վերջնականապես արատավորելով թե՛ իրենց անունը, եւ թե՛ իրենց մասնագիտությունն ու ղեկավարած կարեւորագույն պետա-իրավական հաստատությունները։ Առիթ էր պետք գոնե մեկ անգամ այդ պարոնների մասին ասելու ողջ ճշմարտությունը։ Ներողամիտ կգտնվեք, որ չդիմացա գայթակղությանը եւ օգտագործեցի այդ առիթը, թեեւ նրանք գուցե այդքան ուշադրության արժանի չէին։ Մարդիկ կամովին ընտրել են ախքության ճանապարհը, եւ մենք, ցավոք սրտի, ոչ մի բանով չենք կարող նրանց օգնել։
Շեղվելով այսօրվա թեմայից, չեմ կարող դիմադրել նաեւ մի ուրիշ գայթակղության, որի առիթը Սերժ Սարգսյանի վերջին ուշագրավ ելույթներն են, որոնցից մեկը կայացել է սփյուռքահայ լրագրողների, մյուսը՝ Շիրակի ճակնդեղագործների հետ հանդիպման ժամանակ (16.10.2010 եւ 23.10.2010)։ Առաջին ելույթում նա արժանի հակահարված է տալիս Ադրբեջանի պետական քարոզչությանը եւ «փայլուն կերպով» ապացուցում, որ այդ երկրում ակնհայտ հակահայկական ֆաշիզմ է տիրում, որ ադրբեջանցիներն ազգ չեն, իրենք էլ չգիտեն՝ մար են, աղվան, թե՞ թուրք, չգիտեն նաեւ քրիստոնյա են, մահմեդական, թե՞ հեթանոս, մինչդեռ հայերն ութ հազար տարվա պատմություն ունեն, քանի որ ինչպես վերջերս պարզել է օտար գենետիկներից ու լեզվաբաններից կազմված փորձագիտական խումբը, հայոց լեզվի տարիքը հենց այդքան է, հետեւաբար երբ մենք վաղուց ի վեր կայացած ազգ էինք, երբ Տիգրան Մեծի պես աշխարհակալ ունեինք, կամ երբ «Բաքոսուհիներ» էինք բեմադրում, ադրբեջանցիները ծառից-ծառ էին թռչում։ Ինչ խոսք, սա կարեւորագույն նպաստ է հայ-ադրբեջանական հաշտության կայացման եւ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործին։ Ուստի հուսանք, որ ճարտասանական այս գլուխգործոցն ըստ արժանվույն կգնահատվի միջազգային հանրության կողմից, ինչպես ժամանակին գնահատվեց Ռոբերտ Քոչարյանի դարակազմիկ հայտարարությունն այն մասին, որ հայերն ու ադրբեջանցիներն էթնիկապես անհամատեղելի ժողովուրդներ են։ Այնուամենայնիվ, ինչպես էլ վերաբերվենք Սարգսյանի ելույթին, հարկ է արժանին մատուցել նրա հեղինակին, որը լինելով արդի նժդեհականության հայրը, առաջին անգամ այսպես հստակ ներկայացրեց իր կուսակցության ցեղապաշտական կամ ցեղակրոնական գաղափարախոսությունը։ Միայն թե ի գիտություն անտեղյակների նշենք, որ ցեղապաշտությունը կամ ցեղակրոնությունը ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ «ռասիզմ» բառի հայերեն թարգմանությունը։ Հետեւությունները թողնում եմ ձեզ։
Իր երկրորդ ելույթում, կամ ավելի ճիշտ մամլո ասուլիսում, Սարգսյանն անդրադառնալով բանակում տիրող արատավոր երեւույթներին, մասնավորապես, սպանությունների, ինքնասպանությունների, խոշտանգումների հաճախացած դեպքերին, փոխանակ խոսելու այդ արատներն արմատախիլ անելու անհրաժեշտության եւ կատարված հանցագործությունների պատասխանատուներին պատժի ենթարկելու մասին, հարկ է համարել իր խորագույն զզվանքն արտահայտել հիշյալ երեւույթները բացահայտողների ու քննադատողների նկատմամբ։ Մարդկայնորեն նրա ջղաձիգ արձագանքն ինձ համար լիովին հասկանալի է։ Երբ մի ամբողջ ազգ զզվում է քեզանից, դու էլ, բնականաբար, իրավունք ունես զզվելու գոնե մի քանիսից։ Բայց քաղաքական տեսակետից մենք գործ ունենք չափազանց վտանգավոր մի իրողության հետ, քանի որ Սերժ Սարգսյանն այդպիսով փաստորեն պարտակում է բանակում տեղի ունեցող հրեշավոր հանցագործությունները եւ խրախուսում դրանց շարունակումը՝ սպայակազմին հասկացնել տալով, թե ինչ ուզում եք արեք, ես ձեր թիկունքին եմ։
Չեմ ուզում հատուկ կանգ առնել մի այլ խայտառակության՝ փոխնախագահ Ջո Բայդենի կատարած աղմկահարույց բացահայտման վրա, որի համաձայն՝ Սերժ Սարգսյանը ժամանակին իրեն զանգահարել ու խնդրել է, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը կասեցնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը՝ հայ-թուրքական մերձեցման բանակցություններին չվնասելու համար։ Դրա շուրջ առանձնապես ծավալվելու կարիք չկա, որովհետեւ մի կողմից՝ մարդու հավատ չի գալիս, որ Սարգսյանը կարող էր այդքան հեռուն գնալ, իսկ մյուս կողմից՝ եթե դա ճշմարտություն է, ապա, ինչպես ասում են, մեկնաբանություններն ավելորդ են։ Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 27-ին Աստրախան քաղաքում կայացած Մեդվեդեւ-Սարգսյան-Ալիեւ հերթական, արդեն յոթերորդ հանդիպմանը, ապա այդ փաստը միայն հաստատում է իմ այն պնդումը, որ Մինսկի խմբի առկայությամբ հանդերձ, Ղարաբաղյան կարգավորման բուն գործընթացները տեղի են ունենում բոլորովին այլ ձեւաչափում։

Текст выступления Левона Тер-Петросяна на митинге 9 ноября
Поскольку сегодняшний митинг созван по случаю семинара на тему прав человека, проходящего в Армении в рамках «Диалога Евросоюз-Армения», естественно, главной темой моего выступления будет вопрос политзаключенных. Пожалуй, это наиболее удобный случай для того, чтобы всесторонне и окончательно разъяснить позицию Армянского Национального Конгресса по этому вопросу.
Кому-то кажется, что все усилия Конгресса направлены на то, чтобы услышать из уст еврочиновников слово «политзаключенный» касательно посаженных представителей оппозиции. Считаю нужным сразу же возразить: это - полный абсурд. Конгресс никогда не ставил перед собой такой задачи, поскольку на самом деле международное сообщество давно уже признало наших товарищей политзаключенными, хотя вместо этого термина «деликатно» использует его определение. Так, в трех заявлениях председательства Евросоюза (4.03.2008, 12.03.2008, 10.03.2010) они названы «арестованными в связи с политической деятельностью» (detained in connection with their political activities), а в резолюциях Парламентской ассамблеи Совета Европы № 1609 и №1620 - «арестованными  на основе обвинений, содержащих искусственные и политические мотивы» (detained on artificial and politically motivated charges). Более того, резолюция ПАСЕ №1609 характеризует преследования, развязанные властями Армении, не иначе, как «фактическим разгромом оппозиции» (a de-facto crackdown on the opposition by the authorities), а комиссар Совета Европы по правам человека Томас Хаммарберг - «политической местью» (political vendetta, «Жаманак», 26.11.2008). Все это дало справедливое основание Европейской партии либеральных демократов и реформистов на недавно состоявшемся съезде в специальной резолюции заявить, что «наличие политзаключенных в Армении - установленный факт, нашедший отражение во многих международных документах, докладах и заявлениях» (15.10.2010).
В этом плане примечательно также то обстоятельство, что во всех вышеупомянутых документах председательства Евросоюза и ПАСЕ содержится требование или призыв освободить представителей оппозиции Армении, находящихся в тюрьмах. Согласно сообщению посольства США в РА, во время визита в Армению с тем же требованием выступила и госсекретарь этой страны Хиллари Клинтон, «выразив убежденность правительства США в том, что вопрос 13 человек, все еще находящихся в заключении, требует скорейшего решения» («АЖ», 13.07.2010). Возникает вопрос: если бы эти 13 человек не считались политзаключенными, то зачем бы международное сообщество требовало немедленно освободить их? Во всяком случае, мне неизвестен ни один случай, когда бы мир требовал, например, от какой-нибудь страны освободить уголовных преступников. Так что наличие политзаключенных в Армении - факт, действительно установленный многими международными документами, докладами и заявлениями, который не нуждается в дополнительных доказательствах и аргументах. Следовательно, произнесут слово «политзаключенный» когда-нибудь или нет, нас совершенно не интересует.
Однако констатация наличия политзаключенных - лишь часть проблемы. Другая, более важная, часть - приложение необходимых усилий международного сообщества для их освобождения, в этом вопросе оно, к сожалению, все еще проявляет непростительную нерадивость. Главная причина, безусловно, как неоднократно отмечалось, заключается в геополитических соображениях, конкретнее, в надежде добиться от властей Армении уступок в процессах урегулирования армяно-турецких отношений и Карабахского конфликта. Хотя нужно признать, что есть и корпоративные интересы. Я имею в виду то, что такие структуры, как Совет Европы или ОБСЕ, представляют собой не столько клуб государств, сколько клуб правительств или властей, поэтому делегации стран-членов, состоящие в основном из представителей правящего большинства, вольно или невольно склонны руководствоваться инстинктом взаимопомощи и нежеланием создавать сложности друг для друга. Не нужно игнорировать также фактор наличия бюрократических интересов в международных организациях, то есть жизненной  чиновничьей философии избавления от лишней головной боли и сохранения своих теплых местечек путем установления хороших отношений с властями стран-членов, типичными носителями которой являются, в частности, руководители представительств ЕС, СЕ и ОБСЕ, действующих в Армении. Еврочиновники, безусловно, вовсе не склонны признаваться ни в вышеуказанных геополитических соображениях, ни в корпоративной и бюрократической заинтересованности организаций, которые они представляют. Вместо этого свои откровенные недостатки в области защиты прав человека и установления демократии они пытаются оправдать совершенно иными, зачастую выдуманными и фальшивыми причинами, в ответ на наши требования и вопросы, как правило, давая следующие неопределенные ответы:
1. «Становление демократии - долгий процесс, и нельзя ждать сразу же идеальной ситуации в этой сфере. Западная демократия, которая насчитывает более чем 200-летнюю историю развития, также не лишена пороков и недостатков». Признаюсь, сложно не возразить на эту уязвимую правду, которая, однако, не что иное, как дешевая выдумка для того, чтобы уклониться от конкретного вопроса. Тем не менее, нужно быть благодарным  тем, кто выражает эту прозорливую мысль, поскольку если бы они нам не сказали чего-то подобного, то мы так и блуждали бы в темноте.
2. «С точки зрения демократии положение в Армении лучше, чем, скажем, в Афганистане, Сомали, Зимбабве и т.д.». Согласен, в этих странах нет ни одной независимой газеты, а в Армении, по крайней мере, 1-2 есть. В этих странах во время выборов людей убивают сотнями, а в Армении всего лишь 10. Как я уже отмечал по одному поводу, в случае с теми, кто приводит подобный аргумент, мы имеем дело с проявлением подсознательного расизма, суть которого заключается в следующем: «Вы не достойны того, чтобы сравниваться с нами, более развитыми демократиями, вам надо проводить сравнение с более отсталыми странами и народами и утешьтесь тем, что у них положение хуже, чем у вас».
3. «Политика по изгнанию авторитарных режимов и применению к ним санкций неэффективна и вредна. Наоборот, их надо задобрить и постепенно ввести в плоскость реформ. В случае применения санкций, тем более, исключения стран-правонарушителей из международных организаций, ситуация с демократией и правами человека в них еще больше ухудшится». Эти наблюдения так же, как и предыдущие, кажутся весьма логичными и убедительными, остается только непонятно, для чего в таком случае по уставу Совета Европы предусмотрены санкции.
4. «Международные организации не могут напрямую вмешиваться во внутренние дела стран-членов, тем более, заниматься неблагодарным делом смены режима». Во-первых, когда им нужно было, они очень хорошо вмешивались во внутренние дела и занимались сменой режима, как, например, в Югославии, Афганистане, Ираке и др. А, во-вторых, никто из нас ничего подобного от этих организаций не требовал и не собирается требовать. Единственное наше требование заключается в том, чтобы эти организации жестко контролировали ход выполнения обязательств странами-членами, в данном случае Арменией, и реализовали свои, исходящие отсюда, полномочия.
5. «Деятельностью международных организаций, в частности Совета Европы, недовольны как власти Армении, так и оппозиция. Это факт, который, по словам официальных представителей этих организаций, свидетельствует об их объективности и принципиальности». Однако этот факт может явиться доказательством и прямо противоположного утверждения, поскольку, если обе стороны недовольны, то это еще автоматически не значит, что суд объективен или справедлив.
Как бы там ни было, парадокс в том, что, помимо борьбы с армянским тоталитаризмом, мы вынуждены преодолевать и инертность международных организаций, призванных содействовать становлению демократии и защите прав человека, что, хотя и несколько усложняет наше дело, но ни в коем случае не должно стать причиной для ослабления общенародной борьбы за свободу, справедливость и благополучие, которая, наоборот, вопреки всем трудностям и препятствиям, в конце концов увенчается успехом.
После прояснения, мягко говоря, двусмысленной позиции официальных представителей международных организаций, конкретно Совета Европы и ОБСЕ, по поводу политзаключенных и защиты прав человека в целом, стоит обратиться также к тому, как к этим вопросам относятся изначально несущие за них ответственность армянские бюрократы, в частности, председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания Давид Арутюнян и защитник прав человека РА Армен Арутюнян. В случае с первым все предельно ясно. Будучи одним из видных представителей правящей партии и руководителем делегации Армении в ПАСЕ, он блестяще решил задачу по срыву применения международных санкций в отношении авторитарного режима, который он представляет, и тем самым исполнил решающую роль в углублении ограничения демократии и нарушений прав человека в нашей стране, а также в деле срыва решения вопроса политзаключенных. Проблем нет: человек преданно выполнил свои обязательства как перед родной партией, так и правительственной коалицией, за что сразу же удостоился безграничной признательности своих однопартийцев и лучезарного  руководителя партии. Большей службы Сержу Саргсяну еще никто не сослужил, так что будьте уверены, это будет должным образом оценено им. Если режим после такого позора и стольких провалов все еще влачит свое жалкое существование, то этим он, в первую очередь, обязан Давиду Арутюняну.
Однако случай с защитником прав человека Арменом Арутюняном - совершенно иной. Не будучи связанным никаким законом или обязательством ни с режимом, ни с правящими партиями, он, вместо того, чтобы выступить в качестве бескомпромиссного оппонента  исполнительной власти в деле защиты прав человека, добровольно взял на себя роль ее самого энергичного адвоката, оправдывая почти все ее правонарушения и преступления. Нет слов: он достаточно грамотный, и грамматически совершенно правильно понял смысл своего статуса, считая, что если он защитник прав человека, а не людей, то этим единственным человеком является Серж Саргсян. Самая большая служба, которую он сослужил Саргсяну и режиму в целом, безусловно, заключается в странном, если не сказать вызывающем осуждение, поведении Армена Арутюняна в вопросе политзаключенных. Помните, когда 1-2 года назад его спросили, являются ли, по его мнению, представители оппозиции, оказавшиеся за решеткой, политзаключенными, он ответил: «На этот вопрос я пока не могу ответить, поскольку судебные процессы все еще идут, и я провожу систематический мониторинг. Да, когда они завершатся, то я выражу свою четкую позицию»? Судебные процессы завершились, мониторинг завершился, но до сих пор он так и не соизволил представить обещанную четкую позицию.
Более того, такой же уклончивый ответ на вопрос он дал и на недавно проведенной пресс-конференции. Комментируя заявления генерального секретаря Совета Европы Т. Ягланда  в Ереване, Армен Арутюнян без зазрения совести сказал буквально следующее: «Ягланд не конкретизировал, кто является политзаключенным, и по каким критериям определяется, этот человек - политзаключенный или нет. Конечно, кто же против? Все мы согласны с тем, что людей нельзя арестовывать за политические взгляды. Остается доказать: в данном случае человек был арестован за политические взгляды или нет» («Жаманак», 23.10.2010). Возникает вопрос: а кто это должен доказать? Многоуважаемый защитник прав человека, ты разве до сих пор не понял, что это твоя непосредственная обязанность, что для этого ты получаешь деньги от налогоплательщиков, и что ты сам должен это доказать? Чем ты до сих пор занимался, почему не исполнял свою святую обязанность? Что тебе мешало установить или категорически опровергнуть факт наличия политзаключенных? Если по каким-то причинам ты не можешь определиться, обратись к помощи психолога или бери пример хотя бы с неповторимого Галуста Саакяна, который в этом вопросе честнее и смелее, чем ты, потому что не боится открыто заявлять, что «Сасун и Никол - уголовные преступники, и все».
Правозащитные фокусы Армена Арутюняна, однако, не ограничиваются лишь вопросом политзаключенных. Свои способности он проявляет и при оценке запрета на проведение митингов, что стало уже обычным явлением в Армении. Самое свежее доказательство: посмотрим, как он на той же конференции комментирует факт отклонения заявок на проведение митинга на площади Свободы. Он говорит: «Права оппозиции никоим образом не нарушаются. Если бы им отказали и отправили бы проводить митинг в Бангладеше или 3-ем Норкском массиве, я бы счел это, действительно, нарушением, потому что предложено не соответствующее для этого место. По европейской конвенции и в прецеденте Европейского суда по правам человека говорится следующее: страна, власти могут отказать оппозиции, если на то есть причины, но митинг обязательно должен быть проведен неподалеку, примерно в том же месте, а Матенадаран расположен недалеко от площади Свободы» («Грапарак», 9.10.2010). Тот же аргумент, кстати, почти дословно повторил и Давид Арутюнян: «То, что мэрия, отклонив, в частности, уведомления оппозиции об организации митинга на площади Свободы, предлагает другую территорию, не подлежит осуждению. ... Если предлагаются такие территории, которые не предусмотрены для проведения массовой акции, то это уже нарушение закона. Такая практика существует в других странах. Вместо одних мест соответствующие органы могут предложить другие места» («Жаманак», 15.10.2010).
Эти адвокатские фокусы преследуют цель, с одной стороны, исказить суть проблемы, с другой стороны, оправдать произвол властей, что становится очевидным, в частности, при учете следующих простейших фактов. Во-первых, Европейская конвенция и международная практика касаются исключительных случаев запрета митингов на указанных основаниях, между тем, в Армении это происходит систематически, то есть десятки раз. И во-вторых: согласно ст. 13, п. 4 закона РА «О проведении собраний, митингов, шествий и демонстраций», полномочные  органы обязаны предложить организатору другие дни для проведения мероприятия, причем в том же месте, чего они упорно не хотят выполнять. Следовательно, либо упомянутые лица, считающие себя выдающимися юристами, не в курсе этих простых истин, а в это трудно поверить, либо, что, скорее всего, они просто лгут и вводят народ в заблуждение, окончательно пороча и свое имя, и свою профессию, и важнейшие государственно-правовые институты, которыми они руководят. Нужен был повод, чтобы хоть раз высказать всю правду об этих господах. Извините, что не устоял перед этим соблазном и использовал данный повод, хотя они, быть может, и не заслуживали такого внимания. Люди добровольно выбрали грязный путь, и мы, к сожалению, ничем помочь им не можем.
Отвлекаясь от сегодняшней темы, не могу устоять и перед другим искушением, поводом для которого стали недавние примечательные выступления Сержа Саргсяна, одно из которых состоялось во время встречи с армянскими журналистами из Диаспоры, а другое - со свекловодами Ширака (16.10.2010 и 23.10.2010). В первом выступлении он наносит достойный контрудар государственной пропаганде Азербайджана и «блестяще» доказывает, что в этой стране царит явный антиармянский фашизм, что азербайджанцы - не нация, да они и сами не знают, кто они - то ли албанцы, то ли тюрки, не знают, христиане они, мусульмане или язычники, между тем, история армян насчитывает 8000 лет, поскольку, как выяснила недавно экспертная группа, состоящая из иностранных генетиков и лингвистов, таков возраст армянского языка, следовательно, мы давно уже сформировавшаяся нация, и когда у нас был такой завоеватель, как Тигран, или когда мы ставили спектакль «Вакханки», азербайджанцы еще лазали по деревьям. Что и говорить, это важнейший вклад в дело армяно-азербайджанского примирения и урегулирования Карабахского конфликта. Поэтому будем надеяться, что этот шедевр риторики будет по достоинству оценен международным сообществом, как в свое время было оценено эпохальное заявление Роберта Кочаряна о том, что армяне и азербайджанцы - этнически несовместимые народы. Тем не менее, как бы мы ни относились к выступлению Саргсяна, следует отдать должное автору, который, будучи отцом современного «нждеанства», впервые так четко представил расистскую идеологию своей партии. Только к сведению незнающих отметим, что «цегхапаштутюн» или «цегхакронутюн» - это не что иное, как перевод на армянский слова «расизм». Выводы делать вам.
Во время второго своего выступления или, точнее, пресс-конференции Саргсян, обращаясь к порочным явлениям в армии, в частности, к участившимся случаям убийств, самоубийств, пыток, вместо того, чтобы сказать о необходимости искоренения этих пороков и наказании лиц, ответственных за совершенные преступления, счел нужным выразить свое глубочайшее отвращение к тем, кто раскрывает и критикует упомянутые явления.
По-человечески мне абсолютно понятна его судорожная реакция. Когда вся нация испытывает к тебе отвращение, то и ты, естественно, имеешь право испытывать отвращение хотя бы к нескольким людям. Но с политической точки зрения мы имеем дело с чрезвычайно опасным фактом, поскольку Серж Саргсян тем самым фактически прикрывает чудовищные преступления, происходящие в армии, и провоцирует их продолжение, давая понять офицерскому составу: «Делайте, что хотите, я стою за вами».
Не хочу особо останавливаться на другом позоре, сенсационном заявлении Джо Байдена, согласно которому, Серж Саргсян в свое время позвонил ему и попросил, чтобы правительство США приостановило процесс признания Геноцида армян, дабы не навредить переговорам по армяно-турецкому сближению. Особо распространяться по этому поводу нет нужды, потому что, с одной стороны, не верится, что Саргсян мог настолько далеко зайти, а, с другой стороны, если это правда, то, как говорится, комментарии тут излишни. Что касается очередной, уже седьмой по счету, встречи Медведев-Саргсян-Алиев 27 октября в Астрахани, то этот факт лишь подтверждает утверждение о том, что, несмотря на наличие Минской группы, сам процесс Карабахского урегулирования проходит в совершенно другом формате.