ՀԱԿ–ի մոտեցումները լրջորեն, եթե ոչ տրամագծորեն տարբերվում են ՍԴՀԿ–ի մոտեցումներից
-Կոնգրեսի ղեկավարների խնդիրն է, թե իրենք ում են ուզում տեսնել իրենց քաղխորհրդում,- այսօր «7օր»-ին ասել է Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության կենտրոնական վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը՝ անդրադառնալով իրենց շարքերից հեռացված ՍԴՀԿ ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանին ՀԱԿ անդամների և ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի աջակցությանը։ Հիշեցնենք, որ վերջինները ներկա են գտնվել Լյուդմիլա Սարգսյանի ղեկավարած ՍԴՀԿ համագումարին։
-Մենք մասնակցում ենք համաժողովրդական շարժմանը, ոչ թե անձերի հետ ենք համագործակցում։ Համագործակցում ենք ժողովրդի հետ,-նշել է Վ. Շիրխանյանը՝ հավելելով, որ իրենց նպատակը Հայաստանում Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության ծրագրային դրույթների իրականացումն է, և այդ ուղղությամբ իրենք համագործակցելու ենք բոլոր այն ուժերի հետ, ովքեր կաշխատեն իրենց հետ։
«Սակայն փաստորեն ստացվում է, որ ՀԱԿ-ը Ձեր հետ չի աշխատում, և մեխանիկորեն ստացվում է, որ Դուք ՀԱԿ-ի հետ չեք համագործակցելու»,- «7օր»-ի այս հարցին ի պատասխան՝ Վ. Շիրխանյանն ասել է.
-Մինչև այսօր եղան բազմաթիվ ապացույցներ, որ ՀԱԿ-ի տեսակետները, կապված հայ-թուրքական հարաբերությունների, ղարաբաղյան խնդրի լուծման տարբերակների, առաջարկների հետ, լրջորեն, եթե ոչ տրամագծորեն տարբերվում են մեր մոտեցումներից, և այդ դաշտում մենք իհարկե չենք համաձայնվել ՀԱԿ-ի պաշտոնական այն տեսակետների հետ, որոնք հայտարարվել են մամուլում։

Подходы АНК серьезно, если не диаметрально, отличаются от подходов СДГП
«Это проблема руководителей Конгресса, кого они хотят видеть в своем политсовете», - сказал «7or» член Центрального правления Социально-демократической гнчакской партии (СДГП) Ваан Ширханян, касаясь темы поддержки членами АНК и Левоном Тер-Петросяном исключенной из СДГП главы партии Людмилы Саркисян. Напомним, что члены и лидер АНК присутствовали на съезде возглавляемой Л. Саркисян СДГП.
«Мы принимаем участие в общенациональном движении, а не сотрудничаем с отдельными лицами. Сотрудничаем с народом», - отметил В. Ширханян, добавив, что их целью является реализация программных положений Социально-демократической гнчакской партии в Армении, и в этом направлении они будут сотрудничать со всеми силами, которые будут с ними работать.
Отвечая на вопрос «7or» о том, что фактически, выходит, что АНК не работает с ними, и автоматически получается, что они не будут сотрудничать с АНК, В. Ширханян сказал:
«До сего дня были многочисленные доказательства, что точки зрения АНК, связанные с армяно-турецкими отношениями, вариантами решения Карабахской проблемы, серьезно, если не диаметрально, отличаются от наших подходов. В этом мы, конечно, не согласились  с теми официальными позициями АНК, о которых было заявлено в прессе».