Սեյրան Օհանյանի գլխավոր «մեսիջը»
Ապրիլյան քառօրյա մարտերը և մեր ունեցած կորուստները ցույց տվեցին, թե ինչի են հանգեցրել արտաքին «նախաձեռնողական» քաղաքականությունն ու ներքին՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու ծրագիրը։
Պարզ է, որ բանակը մենակ էր մնացել։
Պարզ է նաև, որ հակառակորդը լկտիացավ մեր թուլացման արդյունքում։
Ասել, որ բանակում խնդիրներ և բացթողումներ չեն եղել, սխալ կլինի։ Բայց ցանկացած բանական էակի համար էլ պարզ է, որ բանակի ամրությունը պայմանավորված է թիկունքով, այսինքն՝ պետության տնտեսական վիճակով, քաղաքական ղեկավարության վարած քաղաքականությամբ և երկրում առկա բարոյահոգեբանական մթնոլորտով։
Փաստն այն է, որ 2011թ. կազանյան գործընթացից հետո Սերժ Սարգսյանը մատը մատին չի տվել մեր երկրի պաշտպանունակությունը բարձրացնելու համար։ Մինչդեռ նա պարտավոր էր դա անել ի պաշտոնե։ Ալիևը պատրաստվել է պատերազմի, իսկ Սարգսյանը՝ «տոկոսխփոցիի»։ Այդ ամենի արդյունքում լրջագույն հարվածներ ստացանք։
Երբ թիկունքում թալան է, երբ երկրում փող են քամում անգամ ասֆալտի վրա կարմիր ներկ շաղ տալով, դժվար է այլ բան ակնկալել, քան «անպետք» հողերի կորուստը։
«Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքի համաձայնագրի ստորագրման արարողության ժամանակ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը խոսեց հենց թիկունքի մասին։ Նրա գլխավոր «մեսիջն» այն էր, որ առաջին գծում լարվածության թուլացումն ու մեր երկրի անվտանգության ապահովումը ավելի շատ թիկունքի խնդիրն են: Իսկ թիկունքում փոփոխություններ են պետք։
«Մեր երկրի ներքին ու արտաքին մարտահրավերներին դիմագրավելու համար անհրաժեշտ է նոր որակի իշխանության ձևավորում»,– նշված է «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքային համաձայնագրում։ Հասկանալի է, որ նոր որակի իշխանությունը չի կարող լինել այսօրվա իշխանության վերարտադրման միջոցով։
Նոր որակի իշխանությունը տևական խաղաղության միակ երաշխիքն է։ Բանակի թիկունքը չի կարող աղքատության աճի, ներդրումների կրճատման, ահագնացող արտագաղթի ու կապիտալի արտահոսքի միջոցով ապահովվել։ Ճիշտ հակառակը։

Главный «месседж» Сейрана Оганяна
Четырехдневные апрельские бои и наши потери показали, к чему привели «инициативная» внешняя политика и внутренняя программа по построению «Экономики одного олигарха».
Понятно, что армия осталась в одиночестве.
Понятно и то, что противник обнаглел в результате нашего ослабления.
Утверждать, что в армии не было проблем и упущений, было бы ошибкой. Но любому разумному существу понятно, что устойчивость армии обусловлена тылом, то есть экономическим положением страны, проводимой ее руководством политики и царящей в стране морально-психологической атмосферой.
Факт в том, что после казанского процесса 2011 года Серж Саргсян и пальцем о палец не ударил в деле повышения обороноспособности нашей страны. В то время как он был обязан заниматься этим по долгу службы. Алиев готовился к войне, а Саргсян – «набору процентов». В результате мы получили серьезнейшие удары.
Если в тылу царит разграбление, а население обдирают даже за счет обычного расплескивания красной краски на обочинах дорог, то трудно ожидать чего-то, кроме потери «ненужных» территорий.
В ходе церемонии подписания соглашения альянса «Оганян-Раффи-Осканян» бывший министр обороны Сейран Оганян говорил именно о тыле. Его главным «месседжем» было то, что снижение напряженности на передовой и обеспечение безопасности страны скорее является задачей тыла. В тылу же нужны изменения.
«Для противостояния внутренним и внешним угрозам безопасности нашей страны необходимо формирование власти нового качества», – отмечается в альянсном соглашении «Оганян-Раффи-Осканян». Понятно, что власть нового качества не может состояться посредством воспроизводства действующей власти.
Власть нового качества – единственная гарантия продолжительного мира. Тыл армии не может обеспечиваться за счет роста бедности, сокращения инвестиций, возрастающей эмиграции и оттока капитала.