Մի՞թե կորել է մեր ազգային արժանապատվությունը
«Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոն»ը մի քանի շաբաթ առաջ սկսած «ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն» անցկացնելու վերաբելյալ իր հայտարարությունը,որը իբրև հետաձգվել էր, կրկին շրջանառության մեջ է դրել: Կարծում ենք, որ մենք' հայաստանաբնակ հայերս, ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն անցկացնելու բարոյական իրավունք չունենք, քանի դեռ մեր պատմական հողերի մի մասը օկուպացված է մնում տվյալ պետության կողմից, քանի դեռ հազարամյա հայկական խաչքարերը հողին են հարթեցվում, քանի դեռ Ադրբեջանը հայ հովվին ստիպում է «խոստովանել իր ահաբեկիչ  լինելը», տանջամահ է անում:
Մի՞թե կորել է մեր ազգային արժանապատվությունը:
Ժամանակին թույլ տալով մեր հողերի մի մասի նվիրումը նորաստեղծ Ադրբեջան պետությանը' մենք աջակցեցինք նրանց ազգ դառնալու գործընթացին' հետագայում էլ արյան գնով ետ բերելով մեր իսկ հողերը: Այժմ էլ մեր հայրենակիցները կամավոր աջակցում են ադրբեջանական մշակույթի ստեղծամանը' ցանկանալով այդ «սուրբ» գործին մասնակից դարձնել նաև Հայ հասարակությանը :
Որպես Հայ երիտասարդներ, դատապարտում ենք գեորգիվանյանների կազմակերպած այս միջոցառումը, ինչպես նաև նույնաբնույթ բոլոր միջոցառումները և պահանջում ենք չիրականացնել այդպիսիք մեր հողի վրա:

Неужели мы утратили национальное достоинство?
Недели назад «Кавказский центр миротворческих инициатив» распространил свое заявление относительно проведения «Фестиваля азербайджанских фильмов», который якобы был перенесен, а затем снова был введен в оборот. Мы считаем, что мы, живущие в Армении армяне, не имеем морального права на проведение фестиваля азербайджанских фильмов до тех пор, пока часть наших исторических земель остаются оккупированными данным государством, до тех пор, пока армянские хачкары тысячелетней давности сравниваются с землей, до тех пор, пока Азербайджан заставляет армянского пастуха «признаться, что он террорист» и доводит до  мученической смерти.
Неужели пропало наше национальное достоинство?
Допустив в свое время сдачу части наших земель новосозданному государству Азербайджан, мы тем самым содействовали их становлению как нации,  а в дальнейшем ценой крови  мы вернули наши земли. Сейчас наши соотечественники добровольно содействуют созданию азербайджанской культуры, желая привлечь к этому «святому» делу и Армянское общество.
Мы, как представители армянской молодежи, осуждаем это организованное георгийванянами мероприятие, в том числе и все мероприятия подобного характера и требуем не осуществлять эту инициативу на нашей земле.