Հարցազրույց թիվ 10 ընտրատարածքի պատգամավորության նախկին թեկնածու, Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանի հետ
-Ինչպե՞ս եք գնահատում թիվ 10 ընտրատարածքում հունվարի 10-ին տեղի ունեցած ընտրությունը, որի արդյունքում, ըստ նախնական տվյալների, պատգամավոր է դարձել «Ազգային միաբանություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Սիմոնյանը։
-Արդեն քարոզարշավի ժամանակ՝ նախընտրական շրջանում, պարզ էր, թե ինչ միջոցների են դիմելու իշխանություններն այդ անձնավորությանը, ով ոչ մեկին հայտնի չէր, ում գոյության մասին մինչև ընտրություններն ընտրողների 99,9%-ը չգիտեր, ով բացի իր ազգականներից, այդ թվում՝ քաղաքապետ Բեգլարյան Գագիկից և նույն մուտքում բնակվող հարևաններից ուրիշ ոչ ոքի մոտ ճանաչում չունի, անկացնելու համար։ Իշխանությունները, նույն քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը պետք է դիմեին ամենաբիրտ, ամենասանձարձակ միջոցների, ինչը և եղավ։ Իմ կանխատեսումները լիովին իրականացան, որովհետև ես որևէ պատրանք չունեի այդ առումով, և դեռ երկու ամիս առաջ՝ մեր հեռուստաբանավեճից հետո, որը եթեր հեռարձակվեց «Կենտրոն» հ/ը «Ուրվագիծ» ծրագրով, որտեղ այդ Արա Սիմոնյանը հանրությանը բացահայտեց իր դեմքը, կերպարը՝ հանդես գալով որպես գողական հասկացությունների բանիմաց և դրանցով առաջնորդվող անձնավորություն, ահա այդ հաղորդումից հետո ես միանշանակ ասացի, որ այդպիսի մեկին անցկացնելու համար Գագիկ Բեգլարյանը պետք է մոբիլիզացնի ինչպես իր ձեռքի տակ եղած վարչական ռեսուրսն ամբողջությամբ, այնպես էլ այդ ընտրատարածքում բոլոր սափրագլուխներին, նարկոմաններին, խուլիգաններին, գողականներին, և միայն այդ համըդհանուր մոբիլիզացման միջոցով կարող է ապահովել ցանկալի արդյունք, ինչը և տեղի ունեցավ։
-Եթե արդեն իսկ այդ կանխատեսումն ունեիք, այդ դեպքում ինչո՞ւ հունվարի 8-ի հանրահավաքում հայտարարեցիք, որ հունվարի 10-ի ընտրությունը լինելու է յուրօրինակ հանրաքվե Նիկոլ Փաշինյանի հետ կապված, ու որ առաջին անգամ ընդդիմության ձայները չեն տրոհվելու և այլն։
-Չէ՛, մի րոպե։ Ես շատ պարզ, հստակ ասացի հետևյալը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հաղթանակած թեկնածու է, եթե տեղի ունենա ընտրությո՛ւն՝ քիչ թե շատ նորմալ քվեարկություն։ Ա՛յս ընտրությունները հրեշավոր էին. ուրիշ բառ չեմ գտնում։ Այսինքն, երբ հաշվի չեն նստում ո՛չ դիտորդների, ո՛չ լրագրողների հետ, երբ հրում են, գետին են գցում և՛ լրագրողներին, և՛ ամերիկյան դեսպանատան ներկայացուցչին։ Սա մի ընտրություն էր, որն ավելի շատ նման էր դիվերսիայի՝ իրականացված  հանրապետության նախագահի դեմ, որովհետև հանրապետության գործող նախագահի համար այս ընտրությունները մեծ կարևորություն ունեին, քանզի դրանք մրցակցային հիմունքներով անցկացվող առաջին համապետական ընտրություններն էին նախագահական ընտրություններից հետո։ Ինչ վերաբերում է նրան, որ հանրահավաքի ընթացքում ես ասացի, որ այս ընտրությունները հանրաքվե են, և ենթադրվում է ակտիվ մասնակցություն, այո՛, այդ ակտիվ մասնակցությունը տեղի չունեցավ։
-Ինչո՞ւ տեղի չունեցավ։
-Սա կարևոր հարց է։ Որովհետև արդեն ցերեկը, երբ քվեարկությունը չէր հատել էկվատորը, հայտնի դարձավ, որ հարձակվել են Պետրոս Մակեյանի վրա, որ ծեծ ու ջարդ է տեղի ունենում, որ մոբիլիզացվել է խուժանը։ Նաև ընտրություններից առաջ՝ դեկտեմբերի 28-ին, դաժան ծեծի ենթարկվեցին Նիկոլ Փաշինյանի վստահված անձինք, հայտնվեցին հիվանդանոցի վերակենդանացման բաժանմունքում։ Ինչպես նաև հանրահավաքը, որն իրազեկված էր, և այդ իրազեկումն ընդունվել էր քաղաքապետարանի կողմից, չլուսաբանվեց և ոչ մի հեռուստաալիքի կողմից, ինչը ցույց է տալիս, որ այդ բոլոր հեռուստաալիքները, այդ թվում նաև «Երկիր Մեդիան», որն իրեն ներկայացնում է որպես ավելի ազատ և այլընտրանքային, ղեկավարվում են նույն կենտրոնից։ Ոչ մի ինֆորմացիա, պատկերացնո՞ւմ եք։ Երթ է տեղի ունենում Երևանի կենտրոնում ընտրությունների նախօրյակին՝ քարոզարշավի վերջին օրը, այն պայմաններում, երբ քարոզարշավն աղճատվել էր, և ոչ մի հեռուստաալիք չլուսաբանեց հանրահավաքը։
-Այսինքն, քվեարկությանն ընտրողների ցածր մասնակցությունը պայմանավորում եք այն հանգամանքով, որ նրանք վախեցե՞լ են, թե՞ տեղյակ չեն եղել ընտրությունների մասին։
-Ահաբեկվել են։ Սա ահաբեկապետությանը բնորոշ իրավիճակ է։ Ահաբեկված էին, երբ պատուհաններից տեսան՝ ոստիկանությունն ինչպես էր երկու շարքով շարվել, աքցանի մեջ վերցրել երթի մասնակիցներին՝ պատրաստ հարձակվելու ցուցարարների վրա, պատրաստ կրկնելու մարտի 1-ը։ Մարդիկ տեսնում էին, որ ընտրությունների նախօրյակին ներքին զորքերի ողջ անձնակազմը ոտքի է հանվել։ Բա դրանից հետո, երբ 10 զոհ եղավ մարտի 1-ին, ըստ որում՝ բոլորն էլ անկուսակցական, մարդիկ իրենց երեխաներին, քույրերին, եղբայրներին կթողնե՞ն, որ գնան մասնակցեն նման ընտրությունների։ Ահա սրանո՛վ է պայմանավորված այդ 20%-անոց մասնակցությունը։ Մարդիկ վախենում են, որ ընտրատեղամասում մեկը կկրակի մյուսի վրա, իսկ «пуля дура»՝ փամփուշտը կգա, կկպնի իրեն կամ իր որդուն, եղբորը, քրոջը։ Ահաբեկված են մարդիկ, և այս մթնոլորտը ստեղծվեց քարոզարշավի ընթացքում։ Պատահական չեն շենքերի պատուհաններից երիտասարդներին ուղղված աղաղակները՝ գնացե՛ք այստեղից, մե՛ղք եք, էլ մի՛ բաժանեք այս թռուցիկները, գործ չունե՛ք, ձեզ կսպանեն։ Դրանից հետո էլ ո՞վ կգնա ընտրության։
-Ասում եք՝ այսպիսի քվեարկությունը դիվերսիա էր ՀՀ նախագահի դեմ։ Այսինքն, կարծում եք, որ նախագահի հրահանգո՞վ չեն տեղի ունեցել ընտրախախտումները։
-Ես վստահ եմ, որ ամենամեծ քաղաքական դիվիդենտներն այս ընտրություններից քաղելու է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, և ընդհակառակը՝ ամենամեծ կորուստներն ունենալու է Սերժ Սարգսյանը։ Ես ասում եմ միանշանակորեն, որ այս չինովնիկական ոհմակը, որը ցանկանում է ձեռք բերել անխոցելիություն նախագահի հետ փոխհարաբերություններում, անխորտակելի դառնալ նաև նախագահի ազդեցության, պահանջների կամ ցուցումների նկատմամբ, ձեռք բերել իմունիտետ... այսինքն՝ Բեգլարյան Գագոն որոշել է, որ ինքը Երևան քաղաքի տերն  ու տիրականն է, և ի՛նքը պետք է նշանակի պատգամավորներ։ 9-ում նշանակել է իր ընկերոջը, 10-ում էլ պետք է նշանակի իր բարեկամին։
-Կարծում եք, որ նախագահն այնքան թույլ է, որ չի՞ կարողանում սաստել Գագիկ Բեգլարյանին և ասել, որ խախտումներ չանի, ու արդար ընտրություններ անցկացվեն։
-Համենայնդեպս, Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, որ Երվանդ Զախարյանը նման բաներ իրեն թույլ տար և չպատժվեր ամենախիստ ձևով, եթե դա թույլ տար։ Առաջինը՝ Ե. Զաքարյանը երբեք նման բան իրեն թույլ չէր տա, և երկրորդ՝ եթե հանկարծ տեսականորեն ենթադրենք, որ նման բան իրեն թույլ տար, անպայման կպատժվեր Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից ամենախիստ ձևով։ Այ սա՛ է իրավիճակի տարբերությունը։
-Այսինքն, Սերժ Սարգսյանը Ռոբերտ Քոչարյանից թո՞ւյլ է։
-Այո՛, թույլ է անշուշտ։ Այո՛, թույլ է, ցավոք սրտի, թույլ է, այո՛։ Եթե ուժեղ լիներ կամ եթե գոնե իր սեփական շրջապատի վրա ներազդեցության նույն ներուժն ունենար, ապա նման անհեթեթություն թույլ չէր տա։ Իսկապես անհեթեթություն է սկզբից սանձազերծել այս իրավիճակը՝ առաջադրելով 100%-ով քաղաքական մեթոդներով անանցողիկ մեկին, երկրորդ՝ քարոզարշավի ընթացքում այդ մարդը մեկ անգամ է ելույթ ունեցել հեռուստատեսությամբ, այն էլ խայտառակվել է, և բոլորը, այդ թվում նաև հանրապետականները, ասում էին՝ ո՞վ է այս խուժանը, ոչնչությունը։ Այդ հեռուստահաղորդումից հետո հանրապետականները նրան մականուն էին տվել՝ ինֆուզորիա... եթե այս ամենը նայում ես, տեսնում ես, որ սա կարծես հատուկ մտածված է եղել, որպեսզի ցույց տան, որ 2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո և դրան հետևած ողբերգությունից՝ մարտի 1-ի արյունոտ իրադարձություններից հետո այս երկու տարիների ընթացքում ԵԽԽՎ-ի կողմից ընդունված 4 բանաձևերը որևէ ազդեցություն իրավիճակի բարելավման վրա չեն ունեցել։ Կարծես այս ընտրությունները հատուկ մտածված էին դրա համար, և այս մեթոդները, որ ձեռնարկվեցին, իսկապես հատուկ հենց դրան էին նպատակամղված, որպեսզի ապացուցեն, որ այս 4 բանաձևերը և ոչ մի ազդեցություն, բարելավում, փոփոխություններ իշխանությունների վարքագծի մեջ չեն մտցրել։ Բացի դրանից, եթե նախագահական ընտրությունների որակի համար պատասխանատու է Ռոբերտ Քոչարյանը, որովհետև գործող նախագահն այն ժամանակ նա էր, ապա այս ընտրությունների որակի համար  պատասխանատու էր հենց Սերժ Սարգսյանը, և նա գործնականում պետք է ցույց տար, որ եթե 2008-ին ինքը լիներ իրավիճակի տերը, ապա մարտի 1 չէր լինի, հետընտրական գործընթացներն այդքան բուռն չէին լինի, ընտրություններն ավելի որակով կանցկացվեին։ Նա խնդիր ուներ լուծելու, և այդ հարցում իրեն խանգարեցին իր շրջապատի հանգուցային դեմքերը, օրինակ՝ տվյալ պարագայում հենց Գագիկ Բեգլարյանը։ Ոչ միայն խանգարեցին այդ խնդիրը լուծել, այլև հակառակը՝ կարծես երկրի դեմ հատուկ նախապատրաստեցին, թխեցին մի ահավոր կոմպրոմատ և այն հանձնեցին ոչ միայն ընդդիմության, այլ նաև միջազգային կառույցների ձեռքը։ Այս ընտրությունը, որն անցկացվում էր Երևանի կենտրոնում մարտի 1-ի դեպքերից երկու տարի անց, և որին մասնակցում էր ընդդիմադիր ամենամեծ ժողովրդականություն վայելող թերթի խմբագիրը, ով նաև քաղբանտարկյալ է, ահա այս ընտրությունները պետք է ցույց տային՝ արդյոք Հայաստանն այս երկու տարիների ընթացքում կարողացե՞լ է փոխել ընտրությունների անցկացման հարցում սեփական մոտեցումները, արդյոք իշխանությունները կարողացե՞լ են դասեր քաղել այն ամենից, ինչ տեղի ունեցավ նախագահական ընտրություններից հետո և արդյունքում։

Интервью с бывшим кандидатом в депутаты по избирательному округу № 10, председателем Союза политологов Армении Амаяком Ованисяном
-Как Вы оцениваете состоявшиеся 10-го января выборы по избирательному округу № 10, в результате которых, согласно предварительным данным, депутатом стал представитель партии «Национальное единение» Ара Симонян?
-Уже во время предвыборной кампании, в предвыборный период, было ясно, к каким мерам прибегнут власти, чтобы провести эту личность, которая никому не была известна, о существовании, которой 99,9% избирателей до выборов не знали, которая не известна никому кроме его родственников, в том числе мэру Гагику Бегларяну, и живущих в том же подъезде соседей. Гагик Бегларян должен был прибегнуть к самым грубым, самым разнузданным мерам, что и произошло. Мои прогнозы полностью осуществились, поскольку у меня не было какой-либо иллюзии в этом плане. Еще два месяца назад, после наших теледебатов в программе «Урвагиц» на канале «Кентрон», в которой Ара Симонян раскрыл свое лицо обществу, выступил как личность, осведомленная в воровских понятиях и руководствующаяся ими, я однозначно сказал, что для проведения такого в депутаты, Гагик Бегларян должен мобилизовать как все административные ресурсы, которые имеются у него под рукой, так и всех бритоголовых, наркоманов, хулиганов, воровских авторитетов, и лишь посредством этой всеобщей мобилизации может обеспечить любой результат, что и произошло.
-Если у Вас уже были эти прогнозы, в таком случае, почему на митинге 8-го января Вы заявили, что выборы 10-го января будут своеобразным референдумом в связи с Николом Пашиняном и, что впервые  голоса оппозиции не будут  разделяться и так далее?
-Нет, минуту. Я очень ясно, четко сказал следующее: Никол Пашинян победивший кандидат, если состоятся выборы, более-менее нормальное голосование. Эти выборы были чудовищными: другого слова не нахожу. То есть, когда не считаются ни с наблюдателями, ни с журналистами, когда толкают, когда бросают на землю журналистов и представителя американского посольства. Это были выборы, которые скорее были похожи на диверсию против президента республики, поскольку для действующего президента республики эти выборы имели большое значение, потому что это были первые общегосударственные выборы, проводимые на конкурентной основе, после президентских выборов. Что касается того, что в ходе митинга я сказал, что эти выборы являются референдумом и предполагается активное участие, то да, этого активного участия не произошло.
-Почему не произошло?
-Это важный вопрос. Поскольку уже днем, когда голосование еще не дошло до экватора, стало известно, что напали на Петроса Макеяна, что происходит избиение, что мобилизовалось хулиганье. Прежде всего, перед выборами 28-го декабря, доверенные лица Никола Пашиняна подверглись жестокому избиению и оказались в реанимационном отделении больницы. Также, как митинг, о котором было проинформировано и эту информацию получила мэрия, не был освещен ни одним телеканалом, что показывает, что все эти телеканалы, в том числе и «Еркир Медиа», который преподносит себя в качестве свободного и альтернативного канала, управляются из одного и того же центра. Ни одной информации, представляете? Накануне выборов, в последний день предвыборной кампании в центре Еревана состоялось шествие, в тех условиях, когда предвыборная кампания была искажена, и ни один телеканал не осветил митинг.
-То есть, Вы обусловливаете низкую явку избирателей тем обстоятельством, что они испугались или они были не в курсе о выборах?
-Были запуганы. Ситуация характерная для государства, которому присущ террор. Были запуганы, когда увидели из окон, что полиция выстроилась двумя рядами, готова напасть на митингующих, повторить 1-е марта, люди видели, что накануне выборов весь личный состав внутренних войск был поднят на ноги. После того, как 1-го марта было 10 жертв, причем, все беспартийные. Люди оставят своих детей, сестер, братьев, чтобы пойти участвовать в подобных выборах? Вот этим обусловлено эта 20%-я явка. Люди боятся, что на избирательном участке один выстрелит в другого, а «пуля дура» заденет их  или их сына, брата, сестру. Запуганы люди и эта атмосфера создалась в ходе предвыборной кампании. Не случайны направленные молодежи выкрики из окон зданий уходите, жалко вас, не раздавайте эти листовки, не связывайтесь, вас убьют. После этого кто пойдет на выборы?
- Говорите, что голосование - диверсия против президента РА. То есть, считаете, что не по распоряжению президента произошли избирательные фальсификации?
- Я уверен, что самые большие политические дивиденды от этих выборов извлечет Левон Тер-Петросян, и наоборот самые большие потери будет иметь Серж Саргсян. Я говорю однозначно, что эта чиновничья стая , которая желает приобрести неуязвимость во взаимоотношениях с президентом, стать непотопляемой,  в отношении влияния, требований и показаний президента приобрести иммунитет... То есть, Гагик Бегларян решил, что он хозяин и владыка города Еревана и он должен назначать депутатов. В 9-м округе назначил своего друга, в 10-м же должен назначить своего родственника.
- Считаете, что президент настолько слаб, что не может утихомирить Гагика Бегларяна и сказать, чтобы он не делал нарушений, и прошли бы справедливые выборы?
- Во всяком случае, Вы представляете, чтобы Ерванд Захарян позволял себе подобное и не наказывался бы самым строгим образом, если бы этого допустил. Во-первых, Е.Захарян никогда себе подобного не позволил бы, и, во-вторых, если даже теоретически предположим, что если бы и себе позволил, то обязательно был бы наказан строжайшим образом со стороны Роберта Кочаряна. Вот в этом различие ситуации.
- То есть, Серж Саргсян слабее Роберта Кочаряна?
- Да, несомненно, слаб, к сожалению.  Если б был силен или хотя бы имел тот же потенциал воздействия на свое окружение, то подобной нелепости не позволил бы. Действительно, нелепо изначально не осадить эту ситуацию, выдвинув политическими методами 100-процентно непроходного  кандидата, во-вторых,  в ходе избирательной кампании этот человек лишь раз выступил по телевидению, и то опозорился и все, в том числе, также республиканцы, говорили, что этот хулиган - ничтожество. После этой телепередачи республиканцы дали ему прозвище - инфузория... Если всё это смотришь, видишь, что это как будто специально было задумано, чтобы показать, что после президентских выборов  2008 года и последовавших за этим трагедии, кровавыми событиями 1 марта в течение этих двух лет принятые со стороны ПАСЕ 4 резолюции не имели какого-либо влияния на улучшение ситуации. Как будто эти выборы были специально задуманы для этого, и эти методы, которые были применены, действительно специально были направлены для этого, чтобы доказать, что  эти 4 резолюции какого-либо влияния, улучшения, изменений на поведение властей не внесли. Помимо этого, если за качество президентских выборов ответственен Роберт Кочарян, потому что действующим президентом тогда был он, то за качество этих выборов несет ответственность Серж Саргсян и он на деле должен был показать, что если в 2008-м он был бы хозяином положения, то 1-ое марта не произошло бы, поствыборные события так бурно не протекали бы, выборы прошли бы более качественнее.  Он должен был решить задачу, и в этом вопросе ему помешали основные лица из его окружения, например, в данном случае Гагик Бегларян.   Не только помешали в решении этой задачи, но наоборот, как будто специально для страны подготовили страшный компромат и его сдали не  только в руки оппозиции, а также - международных структур. Эти выборы, которые проходили в Центре Еревана спустя 2 года после событий 1 марта, в которых принимал участие главный редактор оппозиционной газеты, пользующейся самой большой популярностью, который является также политзаключенным, должны были показать, действительно ли Армения в течение этих двух лет изменила свои подходы в вопросе проведения выборов, действительно ли власти смогли извлечь уроки из всего того, что произошло после президентских выборов и в их результате?