Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը
«2008 թվականի Մարտի 1-ի հետևանքները հաղթահարելու, օրինականության, հանդուրժողականության մասին ճամարտակող կոալիցիոն իշխանությունը 2010 թվականի հունվարի 10-ին Երևանի թիվ 10 ընտրատարածքում տեղի ունեցած ԱԺ պատգամավորի ընտրություններում սպասելիորեն ցուցադրեց, որ հավատարիմ է 2008 թվականի մարտի 1-ի իր գործելակերպին: Քվեարկությունը զուգորդվեց խայտառակ բռնություններով, սպառնալիքներով, ընտրակեղծիքներով, ընտրական տեղամասի անժամանակ փակմամբ, և այս գործընթացները տեղի էին ունենում ընտրությունների օրինականությունն ապահովելու պարտավորություն կրող պետական մարմինների ուղղակի կամ անուղղակի հովանավորության պայմաններում: Արդյունքում մենք հերթական ապօրինի և կեղծված ընտրությունների ականատեսը դարձանք:
Հունվարի 10-ի քվեարկությունը ցույց տվեց, որ ինչպես 2008 թվականի Մարտի 1-ին, այնպես էլ հիմա, իշխանությունը պատրաստ է դիմել ցանկացած բռնության՝ ՀՀ քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունը թույլ չտալու, քաղաքական պրոցեսների լեգիտիմությունը բացառելու, իշխանությունը քրեածին խմբավորումների ձեռքում պահելու համար: Ըստ այդմ, մարտիմեկյան տրամաբանությունը շարունակում է դրված լինել իշխանության և ժողովրդի հարաբերությունների հիմքում, և գործող իշխանության հենարանը բռնությունն է, քրեական ամենաթողությունը, ՀՀ քաղաքացիների անպաշտպանությունն ու հուսահատությունը: Այս ամենը ապացույցն է այն բանի, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից ի վեր ներքաղաքական կյանքի օրակարգը որեւէ փոփոխություն չի կրել, եւ դեռ այն ժամանակ ի հայտ եկած քաղաքական հարցերի լուծումը շարունակում է առաջնահերթություն մնալ Հայաստանի համար:
Որպես հունվարի 10-ի ընտրություններին մասնակցած ԱԺ պատգամավորի թեկնածու, ցավում եմ, որ չեմ կարող շնորհավորել նախնական արդյունքներով հաղթող ճանաչված անձին, նաև այն պատճառով, որ նույնիսկ ընտրական տեղամասեր այցելած քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը չեն ճանաչում նրան:
Պատկերացնում եմ, թե հունվարի 10-ին ինչպիսի ծանր օր են անցկացրել Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչները, ակտիվիստները, իմ նախընտրական շտաբի անդամները և ինչպիսի հիասթափություն են ապրել ընտրությունների ընթացքին և նախնական արդյունքներին ծանոթանալով: Հատկապես այս ֆոնին ուզում եմ ընդգծել, որ մեր պայքարի արդյունավետության գրավականը շարունակականության մեջ է, շարունակականություն, որտեղ հուսահատությունն ու ոգևորությունը տեղ չունեն: Երկար տարիներ շարունակվող պայքարում մենք մեր պարտքն ենք կատարում Ապագայի, Ազատ և Երջանիկ Հայաստանի առաջ, և այս պայքարում որևէ ընկրկում հավասարազոր կլինի դավաճանության: Մենք պարտավոր ենք Հայ ազգային կոնգրեսի, Հայաստանի հիմնադիր-նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջնորդած սկզբունքային պայքարը տրամաբանական ավարտին հասցնելու կամք և հետևողականություն դրսևորել:
Սույն հայտարարությամբ նաև շնորհակալություն եմ հայտնում.
- բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր ազատորեն իրենց կամքը արտահայտելու համար հունվարի 10-ին այցելել են ընտրական տեղամաս:
- իմ նախընտրական շտաբի և ենթաշտաբների անդամներին, ովքեր արտակարգ պայմաններում առավելագույն ջանքեր ներդրեցին ընտրությունների օրինական ընթացք ապահովելու համար:
Սրտագին ուղերձ եմ հղում Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդներին, ակտիվիստներին, ովքեր իրենց ուսերին են կրել իմ նախընտրական քարոզչության ողջ բեռը. «Գլուխներդ բարձր, «դուխներդ» տեղը: Դուք այն Վեմն եք, որի վրա կառուցվելու է Ազատ և Երջանիկ Հայաստանը: Մեր ընթացքը անկասելի է, մեր հաղթանակը անխուսափելի է: Պայքար, պայքար մինչև վերջ»:

Заявление Никола Пашиняна
Коалиционные власти, разглагольствующие о преодолении последствий 1 Марта, о законности, толерантности, 10 января 2010г. на выборах депутата Национального собрания в избирательном округе №10, как и ожидалось, продемонстрировали приверженность методам, примененным 1 Марта. Голосование сопровождалось позорным насилием, угрозами, фальсификациями, несвоевременным закрытием избирательного участка, и эти процессы проходили в условиях прямого или косвенного покровительства со стороны государственных органов, обязанных обеспечивать законность выборов. В результате мы стали очевидцами очередных незаконных и сфальсифицированных выборов.
Голосование 10 января показало, что, как 1 марта 2008 года, так и теперь, власти готовы пойти на любое насилие для недопущения свободного волеизъявления граждан Армении, исключения легитимации политических процессов, удержания власти в руках криминальных группировок. В соответствии с этим «первомартовская» логика продолжает лежать в основе отношений между властью и народом, опорой действующих властей являются насилие, криминальная вседозволенность, беззащитность и отчаяние граждан Армении. Все это - доказательство того, что в повестке внутриполитической жизни страны после президентских выборов 2008 года ничего не изменилось, и решение политических вопросов, возникших еще в то время, продолжает оставаться для Армении приоритетом.
Как кандидат в депутаты Национального собрания, принявший участие в выборах 10 января, я сожалею, что не могу поздравить человека, признанного победителем по предварительным данным, еще и по той причине, что даже подавляющее большинство граждан, посетивших избирательные участки, не знают его.
Представляю, какой тяжелый день 10 января провели представители, активисты Армянского Национального Конгресса, члены моего предвыборного штаба, и какое разочарование пережили они от хода выборов и предварительных результатов. Особенно на этом фоне я хочу подчеркнуть, что залог эффективности нашей борьбы - в последовательности. В последовательности, где нет места разочарованию и воодушевлению. Ведя на протяжении долгих лет борьбу,  мы выполняем свой долг перед Будущей, Свободной и Счастливой Арменией, и в этой борьбе любое отступление будет равнозначно предательству. Мы обязаны проявить волю и последовательность для доведения до логического конца принципиальной борьбы, возглавляемой лидером Армянского Национального Конгресса, основателем-президентом Армении Левоном Тер-Петросяном.
Данным заявлением я также выражаю благодарность:
всем тем гражданам, которые 10 января посетили избирательный участок для свободного волеизъявления;
членам моего предвыборного штаба и филиалов, которые в экстремальных условиях приложили максимум усилий для обеспечения законного хода выборов.
Адресую сердечное послание молодым представителям, активистам Армянского Национального Конгресса, которые на своих плечах несли весь груз моей предвыборной агитации. Выше голову, не падайте духом! Вы тот фундамент, на котором будет воздвигнута Свободная и Счастливая Армения. Наше движение неотвратимо, наша победа неизбежна. Борьба, борьба до конца!