Ինչո՞ւ աշխարհը չի տեղեկացվում հայերի՝ Բաքվի ջարդերի մասին
«Բաքվեցի համերկրացիների միություն» կազմակերպության նախագահ Ռոբերտ Խաչատրյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, թե 20 տարի առաջ հայերի՝ Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերը հավասարազոր են ցեղասպանության։
-Այս ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ժամանակ ոչ մի անգամ չի բարձրաձայնվում, որ Բաքվից այսքան մարդ է փախել ջարդերի պատճառով, թե ինչ բարբարոսություններ են եղել, թե որքան բան ենք թողել Բաքվում և դատարկ վերադարձել,- նշել է նա։
Նա նաև հավելել է, որ նման հարցերը ոչ թե հասարակական, այլ պետական մակարդակով է հարկավոր լուծել։
Փախստական, Բաքվի ջարդերից տուժած Էլեոնորա Մելիք-Բաբախանյանն էլ ասել է, թե մենք հետ ենք մնում Ադրբեջանցիներից։
-Բաքուն իր չեղած տեղը ներկայացնում է, թե Խոջալուում սպանդ է եղել, հաստափոր գրքեր են գրում, տարածում են ամբողջ աշխարհում, իսկ որ Բաքվում տեղի են ունենում ջարդեր, որոնք հավասար են նույն Ցեղասպանությանը, ոչ ոք դրա մասին չի բարձրաձայնում,-նշել է նա։

Почему мир не информируют о погромах армян в Баку?
Председатель организации «Союз соотечественников-бакинцев» Роберт Хачатрян во время встречи с журналистами сказал, что произошедшие 20 лет назад погромы армян в Баку равносильны геноциду.
«Во время переговоров по урегулированию Карабахского конфликта ни разу не заявлялось о том, что из Баку столько людей сбежало из-за погромов, о том какие варварства имели там место, сколько всего оставили в Баку и с пустыми руками вернулись», - отметил он.
Он также добавил, что подобные вопросы необходимо решать не на общественном, а на политическом уровне.
В свою очередь беженка, пострадавшая от бакинских погромов, Элеонора Мелик-Бабаханян сказала, что в мы отстаем от Азербайджана в вопросе информирования общественности.
«Баку на пустом месте выдумывает, что в Ходжалу была резня, издает объемистые книги, которые распространяет по всему миру, а о том, что в Баку были погромы, равноценные Геноциду, никто не говорит», - отметила она.