Ա. Մանասյանը 2010–ին ԼՂ–ի վերաբերյալ համաձայնագրի կնքում չի կանխատեսում
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը համաձայն չէ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պատճառով է վերջին շրջանում ակտիվացել ԼՂ-ի խնդրի հետ կապված գործընթացը։ Ավելին, նա կարծում է, որ Թուրքիան ցանկանում է այդ երկու հարցերն իրար կապել, սակայն առայժմ դա նրան չի հաջողվում։
-Թուրքն անընդհատ հոլովվում է այդ խնդիրը, և այս իմաստով կարծես թե հարցն ակտիվանում է, բայց եթե նայենք, թե իրականում ինչ է կատարվում, ապա կտեսնենք, որ գործընթացը գնում է իր հին տեմպով և տրամաբանությամբ,- «Նովոստի-Արմենիա» մամուլի կենտրոնում «7օր»-ի հարցին ի պատասխան ասել է Ա. Մանասյանը՝ հավելելով, որ 2010-ին ԼՂ-ի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ վերջնական որևէ համաձայնագիր չի կնքվի։

А. Манасян не прогнозирует подписание соглашения по Карабахскому конфликту в 2010 году
Политолог Александр Манасян не согласен с тем, что по причине нормализации армяно-турецких отношений в последнее время активизировался процесс, связанный с Карабахской проблемой. Более того, он считает, что Турция желает связать два эти вопроса друг с другом, однако до сих пор это ей не удается.
«Турки постоянно склоняют эту проблему и в этом смысле вопрос будто бы активизируется, но если посмотрим на то, что происходит в действительности, то увидим, что процесс протекает своим старым темпом и логикой», - сказал А. Манасян, отвечая на вопрос «7or» в клубе «Новости-Армения». Он также добавил, что никакого окончательного соглашения по Карабахскому конфликту в 2010 году подписано не будет.