Սեյրան Օհանյան. «Սամվել Բաբայանի ձերբակալությունը քաղաքական հետապնդում է»
–Այս ժամանակահատվածում մեր դաշինքի դեմ հարվածներ են եղել, ճնշումներ և նաև համապատասխան ազդեցության տարբեր միջոցառումներ՝ սկսած Ջրառատից մինչև Էջմիածնի դեպքեր, և նաև՝ Սամվել Բաբայանի հետ կապված բոլոր գործընթացները,–այս մասին այսօր՝ մարտի 27–ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Օհանյան–Րաֆֆի–Օսկանյան» դաշինքի անդամ, գեներալ–գնդապետ Սեյրան Օհանյանը։
Սեյրան Օհանյանը նշել է՝ Սամվել Բաբայանն իրենց մարտական ընկերն է, գաղափարակից գործընկերը, տարբեր ժամանակահատվածներում իր հնարավորության սահմաններում աջակցել է իրենց, և նրա իրավունքների պաշտպանության հարցում պետք է հաստատակամ լինել և մինչև վերջ գնալ։
–Մի քանի բան անհասկանալի է։ Ինչպե՞ս է ստացվում, որ ԱԱԾ նյութերը, փաստերը առաջինը հայտնվում են որոշ լրագրողների մոտ, և նախօրոք լրատվական դաշտում նրանք տեղեկություններ են տարածում, որ կլինեն ձերբակալություններ, հետապնդումներ, իրավական գործընթացներ,–ասել է Ս. Օհանյանը՝ հավելելով, որ իրենց համար անհասկանալի է նաև այն, որ Սամվել Բաբայանի ձերբակալումից հետո լրատվական դաշտում կեղծ տեղեկություններ են տարածվում՝ չիմանալով՝ ինչպիսի գործընթացներ, ինչպիսի փաստեր կան այսօր։
–Ես խորհուրդ կտայի զերծ մնալ այդպիսի տեղեկատվություն ներկայացնելուց, քանի որ, ի վերջո, մենք գտնում ենք, որ գործընթացն ապրիլի 2–ով չի ավարտվելու, մեր կյանքը շարունակվելու է, մենք գտնվելու ենք փոխադարձ հարաբերությունների մեջ բոլորի, բոլոր քաղաքական ուժերի հետ, և մենք դեռ պետք է միասին կարողանանք մեր երկիրը շենացնել,–նկատել է Օհանյանը։
Նա նշել է, որ իրենք աշխատում են փաստաբանի միջոցով, ինչպես որ ընդունված կարգն է, և փաստաբանի տվյալներով՝ որևիցե մի փաստ գոյություն չունի Սամվել Բաբայանին մեղսագրվող արարքը ապացուցելու, բացի այդ, Սամվել Բաբայանն էլ այդ ամենը չի վերցրել իր վրա։
–Կարծում եմ, որ նա որևիցե առնչություն չունի, և ես չեմ կարծում, որ նա կարող էր այսպիսի փոքր խնդիրներով զբաղվել, նամանավանդ այս ժամանակահատվածում։ Եթե կան տեղեկություններ, դրանք թող մեզ էլ տան, որպեսզի մենք էլ իմանանք, եթե չկան այդ տեղեկությունները, ապա գոնե այս ժամանակահատվածի համար մենք գտնում ենք, որ դա քաղաքական հետապնդում է և՛ Սամվելի Բաբայանի նկատմամբ, և՛ մեր դաշինքի, ինչը անընդունելի է այս նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում։ Դա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ մեր դաշինքն ունի ուժ, վերահսկողությունից դուրս է, և, անկասկած, այն դերակատարությունն է իրականացնելու, որպեսզի մենք մեր երկրում փոխենք իշխանությունը,–ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը։

Сейран Оганян: «Арест Самвела Бабаяна – политическое преследование»
«В последний период в отношении нашего альянса осуществляются нападки, оказывается давление и предпринимаются различные меры воздействия, начиная с Джрарата и заканчивая Эчмиадзином, а также связанные с Самвелом Бабаяном процессы», – заявил сегодня в ходе пресс-конференции член альянса «Оганян-Раффи-Осканян» генерал-полковник Сейран Оганян.
Он отметил, что Самвел Бабаян является их боевым товарищем и соратником, который в различные периоды оказывал им поддержку в рамках своих возможностей, и в вопросе защиты его прав они будут непреклонны и пойдут до конца.
«Непонятно несколько вещей. Как так получается, что материалы СНБ и факты первыми оказываются у некоторых журналистов, и на информационном поле им заранее предоставляют информацию о том, что последуют задержания, преследования и правовые процессы?» – сказал Оганян, добавив, что для них непонятно и то, что после задержания Самвела Бабаяна на информационном поле распространяется ложная информация – без ведома того, какие процессы протекают и какие факты на сегодня имеются.
«Я призываю воздержаться от распространения подобной информации, так как мы считаем, что, в конце концов, 2 апреля процесс не завершится – жизнь продолжится, и мы будем поддерживать взаимоотношения со всеми, в том числе политическими силами, и нам еще предстоит вместе построить нашу страну», – заметил Оганян.
По его словам, они работают через адвоката, как это и надлежит, и, по данным последнего, нет ни одного факта, доказывающего причастность Самвела Бабаяна к инкриминируемому ему деянию. Кроме того, Бабаян сам не признал выдвинутых ему обвинений.
«Не думаю, что он мог заниматься такими мелкими вопросами, тем более на данном этапе. Если есть данные, пусть предоставят их также нам, чтобы и мы узнали. Если же их не, то на этом этапе мы расцениваем подобный шаг как политическое преследование в отношении Самвела Бабаяна и нашего альянса, что неприемлемо в период предвыборной агиткампании. Это в очередной раз доказывает, что наш альянс является серьезной силой, что он неподконтролен властям и, несомненно, добьется того, чтобы в стране сменилась власть», – подчеркнул Сейран Оганян.