«Անդրիաս Ղուկասյանին բլոկ են արել». պաշտպան (տեսանյութ)
Պատգամավորի 1700 թեկնածուներից միայն Անդրիաս Ղուկասյանը հնարավորություն չունի հանդիպելու իր ընտրողների եւ լրատվամիջոցների հետ: «Ասել են արգելված է եւ հնարավոր չէ»,- այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց նրա վստահված անձը՝ Անահիտ Թարխանյանը: Այս մասին հայտնում է a1plus.am–ը։
Տիկին Թարխանյանը բոլորի ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ ճնշումը գործում է ոչ միայն անձի, այլ իր կողմից հիմնադրված լրատվամիջոցի վրա:
«Յուքոմ»-ի ներկայացուցիչները, նրա խոսքերով, հորդորել են վերցնել «Ռադիո Հայ»-ի հաղորդակները եւ ման գալ նոր տեր: Անդրիաս Ղուկասյանի կինը մինչդեռ հիշեցնում է, որ առաջիկայում նոր մրցույթ է լինելու, որի պայմաններից է՝ ունենալ ցանց:
Նա միաժամանակ նշեց, որ Անդրիաս Ղուկասյանի նկարները փակցնելուց հետո նույնիսկ մի քանի ժամ չեն մնում, դրանք շատ արագ վնասվում են, մինչդեռ Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչների նկարները մնում են առանց որեւէ փոփոխության:
Ուրբաթ օրը Անդրիաս Ղուկասյանի կալանքը կրկին երկարացրել են: «Առանց որեւէ հիմնավորում բերելու պահում են կալանքի տակ՝ ամեն անգամ հիմնավորելով, որ Անդրիաս Ղուկասյանը քաղբանտարկյալ է: Անգամ ոստիկանները ցուցմունք են տվել, որ այն անձինք, ովքեր ասել են, որ ներքեւ իջնենք, դեպի ՊՊԾ գունդ, ոստիկանության օպերներ են: Անգամ ոստիկաններ կան, որոնք ցուցմունքներից հրաժարվել են առերեսման ժամանակ»,- ասաց Անդրիաս Ղուկասյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը:
Նրա խոսքերով՝ քննիչը պատգամավորի թեկնածուին թույլ չի տալիս հանդիպել լրագրողների հետ եւ կոչ անել: «Բլոկ են արել, արգելափակել են եւ որեւէ ձեւով հասանելիություն չունի, որ իր դիրքորոշումը ներկայացնի հանրությանը: Նա ակնառու քաղբանտարկյալ է»,- ավելացրեց պաշտպանը:
Մինչդեռ, Կարեն Մեժլումյանի խոսքերով, օրենքը սահմանում է, որ թեկնածուները ունեն հավասար իրավունքներ, մինչդեռ նա իր խոսքը ասելու հնարավորությունից զրկված է, եւ կարող էին գրավով ազատ արձակել:
Նա հիշեց, ու իրեն դեռ սեպտեմբերին ասել են, որ մինչեւ ընտրությունները չավարտվեն, Անդրիաս Ղուկասյանին բաց չեն թողնի:

Андриаса Гукасяна заблокировали – адвокат (видео)
Из 1700 кандидатов в депутаты только у Андриаса Гукасяна нет возможности встретиться со своими избирателями и средствами массовой информации. «Сказали запрещено и невозможно», – об этом на встрече с журналистами отметила его доверенное лицо Анаит Тарханян, сообщает «A1+».
Госпожа Тарханян привлекла всеобщее внимание к тому факту, что давление действует не только на личность, но и на основанное им СМИ.
Представители «Юком», по ее словам, призвали забрать передатчики «Радио Хай» и искать новое место. Супруга Андриаса Гукасяна между тем напоминает, что в ближайшее время будет новый конкурс, одно из условий которого – иметь сеть.
Она в то же время отметила, что после прикрепления фотографий Андриаса Гукасяна, они не остаются даже нескольких часов, очень быстро повреждаются, между тем фотографии представителей Республиканской партии остаются неизменными.
В пятницу арест Андриаса Гукасяна вновь продлили. «Без какого-либо обоснования держат под арестом, каждый раз обосновывая, что Андриас Гукасян – политический заключенный. Даже полицейские дали показания, что те лица, которые сказали, чтобы спуститься вниз, в сторону полка ППС – оперы полиции. Даже есть полицейские, которые отказались от показаний во время перекрестного допроса», – сказал адвокат Андриаса Гукасяна Карен Межлумян.
По его словам, следователь не разрешает кандидату в депутаты встречаться с журналистами и делать призывы. «Заблокировали и не имеет никакого доступа, чтобы представить свою позицию общественности. Он явно политзаключенный», – добавил адвокат.
Между тем, по словам Карена Межлумяна, закон устанавливает, что кандидаты обладают равными правами, между тем он лишен права произнести речь и не может быть освобожден под залог.
Он вспомнил, что ему еще в сентябре сказали, что до окончания выборов Андриаса Гукасяна не выпустят.