«Հայկական աշխարհի» ճարտարապետները. դոկտոր Նազիմից մինչև Ս. Սարգսյան և Տ. Սարգսյան
Երիտթուրքերի գաղափարախոսներից դոկտոր Նազիմը նշում էր, որ եթե հայերն իրենց աշխարհագրական բնօրրանից կտրվեն, ապա հայկական գործոնն այդ տարածքներում կթուլանա, և իրենք հնարավորություն կունենան մաքուր թուրքական պետություն կառուցել։
Հայկական գործոնի թուլացումը երիտթուրքերը տեսնում էին կա՛մ հայերին սպանելու, կա՛մ նրանց բռնի տեղահանելու ձևով։ Դա քսաներորդ դարասկզբի առաջին ֆաշիստական գաղափարախոսություն  էր։
1915 թվականին թուրքական պետության իրականացրած ցեղասպանության հետևանքով հայերը սփռվեցին աշխարհով մեկ. հայն իր տանից կտրվեց՝ դառնալով «աշխարհի» քաղաքացի։
Ընթերցողը կարող է հետաքրքրվել, թե ինչու՞ եմ այս ամենը հիշել, ի՞նչ ընդհանրություն կա վերնագրում նշված դոկտոր Նազիմի, Սերժ Սարգսյանի  ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի միջև և, վերջապես, ո՞ր ենթատեքստով են նրանք կապվում միմյանց ու «Հայկական աշխարհի» հետ։
Ցավոք սրտի, նշված անձանց միջև կա «մշակութաբանական» ընդհանրություն։ Տարբերությունն այն է, որ դոկտորնազիմները  բռնի ուժով նպաստեցին  յուրօրինակ «Հայկական աշխարհ» ստեղծելուն (կոտորածից խուսափող հայ ժողովրդի մասնիկները ցրվեցին աշխարհով մեկ), իսկ սերժսարգսյաններն ու տիգրանսարգսյանները, թերևս, լավ չեն պատկերացնում իրենց արածների հետևանքները, բայց նույն նպատակասլացությամբ են հայերին կտրում իրենց այժմյան բնակավայրից և ուղարկում «Հայկական աշխարհ»։
«Հայկական աշխարհ» ըստ Սերժ Սարգսյանի
Առիթ ունեցել եմ գրելու, որ Սերժ Սարգսյանի պատկերացրած պետության մոդելը թուրքմենականը կամ ադրբեջանականն է, իսկ իր երազած լիդերի կերպարը՝ թուրքմենբաշին։ Ճիշտ է, Սարգսյանն այդ մասին կարող է նույնիսկ գլխի ընկած չլինել, բայց դրանից իր թուրքմենբաշիական էությունը չի փոխվում։
Այն քաղաքականությունը, որն այժմ իրականացվում է Ս. Սարգսյանի ղեկավարությամբ՝ միտված է «մեկ օլիգարխի տնտեսության» ստեղծմանը, իսկ դա հենց թուրքմենբաշիզմն է։ Վերջին շրջանում արձանագրվող ներիշխանական բախումները պետք է դիտարկել միայն ա՛յդ պրիզմայով։ Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանը 2007թ-ից սկսած (ԱԺ-ում բացարձակ մեծամասնություն վերցնելուց հետո)  պայքարում է ոչ թե պետական կառավարման համակարգում առկա արատավոր երևույթների դեմ, այլ փորձում է կյանքի կոչել սեփականության վերաբաշխման իր ծրագիրը, այլապես եթե իրոք խնդիր լիներ դրված պայքարել անհանդուրժելի երևույթների դեմ (ինչպես այժմ մոդայիկ է դարձել), ապա այդ դեպքում Ս. Սարգսյանն ինքն առաջի՛նը պետք է հեռանար Բաղրամյան 26-ից, քանի որ աթոռին բազմել է 10 զոհերի, բազում խոշտանգվածների ու անազատության մեջ հայտնվածների գնով, և, բացի այդ, գործող համակարգի արատները թողարկվում են նախևառաջ նախագահի նստավայրում։ Սա՛ է իրականությունը։
Փաստացի, Սարգսյանի կողմից խնդիր է դրված 20-30 ընտանիքների կլանաօլիգարխիկ համակարգը դարձնել մեկ ընտանիքի, ինչի մասին ես բազմիցս նշել եմ։ Ասել է թե, իշխանությունները գնում են կուլակաթափության, բայց ոչ թե ազատ շուկա և մրցակցային քաղաքական համակարգ ձևավորելու, այլ ֆինանսական հոսքերը գերկենտրոնացնելու նպատակով։ Դրա համար գործող ռեժիմի պարագլխին անհրաժեշտ է «մեծ բյուջե», որպեսզի կոռուպցիան արտաքուստ վերանա, բայց իրականում «լեգալացվի» ու կենտրոնանա մեկի ձեռքում։
Նկատենք, որ սերժսարգսյանական «մեծ բյուջեի» հավաքման առաջին զոհերը դարձան փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներն, ու նրանցից շատերը լքեցին Հայաստանը՝ դառնալով «Հայկական աշխարհի» քաղաքացիներ, ու եթե այսպես շարունակվի, ապա իշխանությունների արածների հետևանքները բովանդակային առումով շատ չեն տարբերվի երիտթուրքերի գաղափարախոս Դոկտոր Նազիմի մտածողության հետևանքներից։
«Հայկական աշխարհ» ըստ Տիգրան Սարգսյանի
Համադրելով իշխանությունների քարոզն ու իրականացրած քայլերը՝ գալիս ես այն եզրակացության, որ սրանց նման  ցինիկ, դեմագոգ և մերկանտիլ հոգեբանությամբ պաշտոնյաներ նորանկախ Հայաստանը դեռ չի ունեցել, իսկ Տիգրան Սարգսյանն ամենաանհաջող վարչապետն է 1991–ի անկախացումից ի վեր։
Հայկականաշխարհականները նեոբոլշևիկյան մտածողության  «կոսմոպոլիտներ» են, որոնց համար Հայաստանը խոպան տարածք է, որտեղ պետք է «քեշ» փող աշխատել, որպեսզի հետո հեշտությամբ հեռանալ տարածքից։
«Կոսմոպոլիտների» համար ՀՀ քաղաքացիներն արտահանման ենթակա ապրանք են, որոնք կա՛մ պետք է դրսում փող աշխատեն և ուղարկեն Հայաստան, որպեսզի օլիգարխիկ համակարգը կլանի այդ ֆինանսները, կա՛մ պետք է լքեն հայրենիքն ու շատ չծանրաբեռնեն օլիգարխիային։
Ի ապացույց ասվածի՝ մեջբերեմ վարչապետ  Տիգրան Սարգսյանի վերջերս արված հայտարարությունից, որը նա հնչեցրել էր ի պատասխան այն հարցի, թե ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում, որպեսզի կանխվի արտագաղթը։
«Ժամանակակից կրթված մարդը, որ գիտի մի քանի լեզուներ, ինքն ավելի մոբիլ է, եւ այդ մարդու զարգացման ինքնաիրացման համար անհրաժեշտ պայման է միգրացիոն ակտիվությունը: Նա պետք է հնարավորություն ունենա սովորել ու աշխատել տարբեր երկրներում, փորձարկել իր կարողությունները: Այդ տեսակետից դա համաշխարհային բնական միտում է՝ միգրացիայի ավելի բարձր մակարդակ, եւ մենք այդ առումով պետք է ստեղծենք  բարենպաստ պայմաններ, որ մեր քաղաքացիները նույնպես միգրացիոն մոբիլությունից օգտվեն՝ ինքնաիրացման իրենց կարողությունները դրսեւորելու համար»,- ասել է «Հայկական աշխարհի» մերօրյա ճարտարապետը՝ փաստացի նշելով, որ իրենք դեմ չեն որպեսզի որոշակի գիտելիքներ ունեցող հայերն արտագաղթեն ու դրա համար է, որ ուզում են օտարալեզու հանրակրթական դպրոցներ բացել, որպեսզի մեր քաղաքացիները նույնպես միգրացիոն մոբիլությունից օգտվեն՝ ինքնաիրացման իրենց կարողությունները դրսևորելու համար։
Եթե ասվածին ավելացնենք նաև այն, որ «տիրացու» Տ. Սարգսյանը պարբերաբար առաջ է տանում այն միտքը, թե ՀՀ տնտեսության զարգացման հեռանկարն ինքը տեսնում է հայերիս դրսում փող աշխատելու և այդ փողն այստեղ ուղարկելու տարբերակով, ապա ակնհայտ է դառնում, որ այս տարի արձանագրված մոտ 70 հազարանոց արտագաղթը պետական քաղաքականություն է եղել։ Համենայնդեպս այդպես է ստացվում։
Դե հիմա ասեք, ի՞նչ տարբերություն երիտթուրքերի արածի ու սրանց  կազմակերպած «սպիտակ եղեռնի» միջև։ Ի՞նչ տարբերություն դոկտոր Նազիմի «Թուրքիան առանց հայերի», Սերժ Սարգսյանի «մեկ օլիգարխի տնտեսություն»  և Տիգրան Սարգսյանի «միգրացիոն մոբիլության աջակցություն» ծրագրերի միջև։ Բոլոր տարբերակներով էլ «Հայկական աշխարհ» է ստեղծվում. մի դեպքում երիտթուրքերի ջարդերից փախչելու, մյուս դեպքերում՝ հայկական օլիգարխիայից փրկվելու հետևանքով։
Ո՞րն է ելքը
Հիմա ի՞նչ, այսօրվա կլանաօլիգարխիկ համակարգը մնա՞,- կհարցնի սովետական ագիտպրոպի «լավագույն» ավանդույթները հիշեցնող իշխանական քարոզչության զոհ դարձած ու գործընթացները մակերեսորեն դիտարկող ընթերցողը։ Պատասխանը միանշանակ է՝ ո՛չ։ Բայց նախքան իշխանությունների քայլերին գնահատական տալը, պետք է հասկանալ ներկայում տեղի ունեցող գործընթացները,  ճիշտ ախտորոշում կատարել ու հետո նոր անցնել գործի։
Նախ ասեմ, որ Հայաստանում օլիգարխիկ համակարգն ունի կառավարման մեկ կենտրոն, և այդ կենտրոնը նախագահական ինստիտուտն է։ Նրանք ովքեր հայաստանյան չափանիշներով օլիգարխներ են ընկալվում հանրության կողմից՝ ամենևին էլ օլիգարխ չեն, այլ խոշոր փողատերեր։ Այդ փողատերերն  անընդհատ զգում են սեփականությունը կորցնելու վտանգ, ինչը խանգարում է ներդրումային միջավայրի բարելավմանը ու բերում երկրից կապիտալի արտահոսքին։
Ըստ դասական սահմանման՝ օլիգարխիան դա քաղաքական իշխանություն ունեցող և տնտեսական հիմնական լծակներն իր ձեռքը կենտրոնացրած մարդկանց նեղ խումբն է, որը չի վերահսկվում հանրության մեծամասնության կողմից։ Ելնելով այդ սահմանումից՝ պետք է հայկական օլիգարխներին տարբերել «ախրանայով» ման եկողներից ու ջիպերով մայրաքաղաք Երևանն ասպատակողներից։
Հայկական օլիգարխիան թաքնված է նյուվասյուկիստական ծրագրերի,  «ուսյալ-կրթյալի», տերտերական առոգանության, «ֆուտբոլասերների» ու բարեպաշտության քողի տակ։ Սա մեկ։
Երկրորդը. բնականաբար ՀՀ տնտեսաքաղաքական հարաբերությունները պետք է ապաօլիգարխիզացիայի ենթարկել և ստեղծել բաց համակարգ, բայց դա չի նշանակում «օլիգարխների դեմ ենք պայքարում» կարգախոսի տակ սեփականության վերաբաշխում ու գերկենտրոնացում իրականացնել, և մի քանի փողատերերին կուլակաթափ անելով՝ ստեղծել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն», ինչն ավելի կեղտոտ համակարգ է, քան այն ինչ ունենք այսօր։
Հետևաբար՝ չի՛ կարելի թաքնվել տխրահռչակ «Հայկական աշխարհի» իբր թե ազգակենտրոն գաղափարախոսության տակ, բայց իրականացնել այնպիսի ապազգային քաղաքականություն, որն ավելի մեծ վտանգ է ներկայացնում մեր պետությանը, քան Ադրբեջանի հետ հնարավոր պատերազմը։
Պատերազմի դեպքում թշնամին հայտնի է, իսկ փարիսեցիական հայրենասիրության խրախճանքի պարագայում հակառակորդը դիմակով է, ու շատերը հնարավորություն չունեն նրանց բացահայտելու, ավելին՝ կարող են նույնիսկ աջակցել «կրթյալ»  օլիգարխիային։
Ուստի՝ հարկավոր է ֆիգուրներին, իրերն ու երևույթներն իրենց անվանումներով կոչել, ճիշտ գնահատել իրավիճակը, ձևավորել համընդհանուր դիմադրության ճակատ և ստեղծել Նոր Հայաստան, այլապես ստիպված կլինենք դառնալ «կոսմոպոլիտ» օլիգարխիայի տակ կքած հասարակություն, որը ապագա չունի և չի դիմանա այս տարածաշրջանի մարտահրավերներին։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանի «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու և «մեծ բյուջե» ունենալու ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է հաջորդ տարվանից է՛լ ավելի կոշտ տնտեսական քաղաքականություն վարել, որը, առանց կասկածի, հանգեցնելու է տնտեսական վիճակի վատթարացման, ապրանքների ու ծառայությունների գների աճին, ինչպես նաև դառնալու է կոռուպցիայի նոր աղբյուր։
Այսպես. հաջորդ տարվա համար ընդունվել  է բավական ռիսկային բյուջե։ Գումարներ հավաքելն ու պլանն ապահովելը միգուցե ստացվի, սակայն դրա գինը կլինի կապիտալի փախուստն ու աղքատության մակարդակի աճը։ Բայց դա Ս. Սարգսյանին, թերևս, չի հետաքրքրում։ ««Մեծ բյուջեն» մեծ զոհեր է  պահանջում»,- մտածում է Ս. Սարգսյանն ու անցնում գործի։
Վերջերս ԱԺ է ներկայացվել մի օրինագիծ, ըստ որի կառավարությունն առաջարկել է բոլոր տիպի շշալցվող կամ անգամ փաթեթավորվող ապրանքների (գարեջուր, լիմոնադ, հանքային ջուր, սուրճ և այլն) վրա հսկիչ դրոշմապիտակներ փակցնել և լրացուցիչ հարկերով գանձել նշված ապրանքատեսակները վաճառողներին։ Ստացվում է, որ իշխանություններն իրենց համար նոր տիպի բիզնես են մոգոնել՝ հսկիչ դրոշմապիտակի արտադրություն ու, բնականաբար, մոնոպոլ վաճառք։
Ոսումնասիրելով (ինտերնետային փնտրտուքի օգնությամբ) ԱՊՀ և արևմտաեվրոպական մի շարք երկրների օրենսդրությունները՝ պարզեցի, որ հսկիչ դրոշմապիտակը ներդրված է միայն Բելոռուսում։ Այսինքն՝ մերոնք որոշել են Բատկայից հետ չմնալ, մանավանդ որ լրացուցիչ փող աշխատելու նոր հեռանկարներ են ի հայտ գալիս։
Ինքնին հասկանալի է, որ օրենքն ընդունելուց հետո դրոշմապիտակների թողարկման բիզնեսով կզբաղվեն բացառապես «Հայկական աշխարհի» քարոզիչներն ու գաղափարախոսները։
Հասկանալի է նաև, որ այդ ամենը բազմաչարչար հայ ժողովրդին կներկայացվի  «Վերջապես սկսում ենք պայքարը ստվերային տնտեսության դեմ, և անհանդուրեժելի ու անընդունելի երևույթները պետք է տեղ չունենան մեր կյանքում» դեմագոգիկ լոզունգի ներքո։

Архитекторы «Армянского мира»: от доктора Назима до Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна
Один из идеологов младотурок доктор Назим отмечал, что если армяне будут оторваны от своей географической колыбели, то армянский фактор на этих территориях ослабнет, и они получат возможность создать сугубо турецкое государство.
Ослабление армянского фактора младотурки представляли либо в виде убийств, либо насильственного переселения армян. Это была первая фашистская идеология начала двадцатого века.
Вследствие осуществленного турецким государством в 1915г. Геноцида, армяне рассеялись по всему свету: армянин оторвался от своего дома, став гражданином «мира».
Читатель может поинтересоваться о том, почему я это всё вспомнил. Что общего между указанными в названии доктором Назимом, Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном и, наконец, в каком контексте они связаны между собой и с «Армянским миром»?
К сожалению, между указанными лицами есть «культурологическая» общность. Различие в том, что назимы поспособствовали созданию своеобразного «Армянского мира» огнем и мечом (спасшиеся от резни армяне рассеялись по всему свету), а сержсаргсяны и тигрансаркисяны, возможно, плохо представляют последствия своих поступков, но целеустремленно отрывают армян от своей родины и отправляют в «Армянский мир».
«Армянский мир» по Сержу Саргсяну
У меня был повод писать, что моделью идеального, по мнению Сержа Саргсяна, государства является туркменская или азербайджанская модель, а идеалом лидера - туркменбаши. Правда, возможно, что Саргсян об этом даже и не догадывается, но от этого его туркменбашистская сущность не меняется.
Та политика, которая проводится сейчас под руководством С. Саргсяна, направлена на создание «экономики одного олигарха», а это и есть туркменбашизм. Происходящие в последний период внутривластные столкновения нужно рассматривать лишь через эту призму.
То есть, начиная с 2007г. (после получения абсолютного большинства в Национальном собрании), Серж Саргсян борется не против порочных явлений в системе управления, а пытается реализовать свою программу по переделу собственности. Иначе, если, действительно, стояла бы задача бороться против непозволительных явлений (как сейчас стало модно), то, в таком случае, С. Саргсян первым должен был покинуть дом на проспекте Баграмян 26, поскольку занял кресло ценой 10 погибших, многочисленных избитых и оказавшихся в неволе, и, кроме того, пороки действующей системы исходили, прежде всего, из резиденции президента. Такова реальность.
Фактически, Саргсян поставил задачу превратить кланово-олигархическую систему 20-30 семей в систему одной семьи, о чем я многократно отмечал. Иными словами, власти идут на раскулачивание, но не для создания свободного рынка и формирования конкурентной политической системы, а с целью сверхцентрализации финансовых потоков. Для этого главарю действующего режима необходим «большой бюджет», чтобы внешне казалось, что коррупция ликвидирована, но в действительности - «легализовалась» и сконцентрировалась в одних руках.
Заметим, что первыми жертвами сержсаргсяновского «большого бюджета» стали представители малого и среднего бизнеса, и многие из них покинули Армению, приняв гражданство «Армянского мира», и, если так продолжится, то в содержательном плане, последствия действий властей будут мало отличаться от последствий замысла идеолога младотурок доктора Назима.
«Армянский мир» по Тиграну Саркисяну
Сопоставляя пропаганду властей и их поступки, приходишь к выводу, что новонезависимая Армения еще не видела столь циничных, демагогичных и меркантильных высокопоставленных чиновников как нынешние, а Тиграна Саркисяна, по праву, можно назвать самым неудачным премьер-министром со времен провозглашения независимости.
Идеологи «Армянского мира» являются «космополитами» с необольшевистким мышлением, для которых Армения является территорией для шабашничества, где нужно зарабатывать деньги «налом», чтобы потом с легкостью смыться.
Для «космополитов» граждане РА являются экспортным товаром, который либо должен зарабатывать деньги зарубежом и отправлять в Армению, чтобы олигархическая система поглотила эти финансы, либо - покинуть родину, чтобы не быть обузой для олигархии.
В качестве доказательства сказанного, приведу фрагмент недавнего заявления Тиграна Саркисяна, которое он сделал в ответ на вопрос о том, какие меры предпринимаются, чтобы предотвратить эмиграцию.
«Современный образованный человек, который знает несколько языков, является более мобильным, а необходимым условием для самореализации развития этого человека является миграционная активность. Он должен иметь возможность учиться и работать в различных странах, испытывать свои возможности. В этом аспекте, более высокий уровень миграции является всемирной естественной тенденцией. В этом плане, мы должны создать благоприятные условия, чтобы наши граждане также пользовались миграционной мобильностью для проявления своих возможностей по самореализации», - сказал архитектор «Армянского мира», фактически, отметив, что они не против, чтобы армяне, имеющие определенные знания, эмигрировали, и для этого хотят открыть общеобразовательные школы с иностранным языком преподавания, чтобы наши граждане тоже воспользовались миграционной мобильностью для проявления своих возможностей по самореализации.
Если прибавим к сказанному и то, что «дьячок» Т. Саркисян периодически продвигает ту мысль, что перспективу развития экономики РА он видит в том, чтобы армяне работали зарубежом и отправляли сюда свои деньги, то становится очевидно, что зафиксированная в этом году почти 70-тысячная эмиграция была частью государственной политики. Во всяком случае, так выходит.
Ну а теперь скажите, в чем разница между содеянным младотурками преступлением и организованным нынешними властями «белым геноцидом»? В чем разница между программой доктора Назима «Турция без армян», Сержа Саргсяна «экономика одного олигарха» и Тиграна Саркисяна «содействие миграционной мобильности»? В результате каждого из этих вариантов создается «Армянский мир»: в одном случае - вследствие бегства от погромов младотурок, в другом - спасения от армянских олигархов.
Где выход?
«Теперь лучше, чтобы сегодняшняя кланово-олигархическая система осталась?» - спросит читатель, рассматривающий процессы поверхностно и ставший жертвой властной пропаганды, которая уж больно напоминает «лучшие» традиции советского агитпропа. Ответ однозначен - нет! Но прежде чем давать оценку действиям властей, нужно понять происходящие ныне процессы, поставить правильный диагноз и лишь потом приступать к делу.
Прежде всего, скажу, что в Армении олигархическая система имеет один центр управления и этим центром является институт президентства. Те, кто по армянским критериям воспринимаются обществом в качестве олигархов, на самом деле являются не олигархами, а крупные магнаты. Эти магнаты постоянно чувствуют опасность потери собственности, что мешает улучшению инвестиционной среды и приводит к вывозу капитала из страны.
Согласно классическому определению, олигархия - это небольшая группа людей, имеющих политическую власть и основные экономические рычаги, которая не контролируется большинством общества. Исходя из этого определения, нужно отличать армянских олигархов от тех, кто разгуливает с охраной и устраивает ралли на джипах по улицам Еревана.
Армянская олигархия прячется под личиной нью-васюкистских программ, «обученных-образованных», церковной дикции, «любителей футбола» и благочестия. Это во-первых.
Во-вторых, естественно, что политико-экономические отношения РА нужно подвергнуть деолигархизации и создать открытую систему. Однако, это вовсе не означает, что можно под лозунгом «боремся против олигархов» осуществлять передел собственности и сверхконцетрацию, так же как и раскулачивание нескольких богачей с целью создания «экономики одного олигарха», которая является еще более грязной системой, чем та, что есть сегодня.
Следовательно, нельзя, прикрываясь под печально известной псевдонациоцентричной  идеологией по созданию «Армянского мира», проводить такую денациональную политику, которая представляет большую угрозу для нашего государства, чем возможная война с Азербайджаном.
В случае войны, враг известен, а в случае фарисейского патриотизма, противник действует в маске, что способно ввести многих в заблуждение настолько, что они могут даже содействовать «образованной» олигархии.
Поэтому, необходимо называть фигуры, вещи и явления своими именами, правильно оценивать ситуацию, формировать фронт всеобщего сопротивления и создать Новую Армению. А иначе будем вынуждены стать сгорбленным под «космополитической» олигархией обществом, которое не имеет будущего и не выдержит вызовов этого региона.
P.S. В рамках программы Сержа Саргсяна по построению «экономики одного олигарха» и обладанию «большим бюджетом» со следующего года предусматривается проводить еще более жесткую экономическую политику, которая, без сомнения, приведет к ухудшению экономической ситуации, росту цен на товары и услуги, а также станет новым источником коррупции. Так, для следующего года принят довольно-таки рискованный бюджет. Собрать суммы и обеспечить план, может быть, и получится, однако ценой этому станет утечка капитала и рост уровня бедности. Но, видимо, Сержа Саргсяна это не интересует. «Большой бюджет требует больших жертв», - думает С. Саргсян и приступает к делу.
Недавно в Национальное собрание был представлен законопроект, согласно которому, правительство предложило маркировать контрольными знаками все типы бутилируемых или даже расфасовочных товаров (пиво, лимонад, минеральная вода, кофе и так далее) и обложить их дополнительными налогами. Выходит, что власти придумали для себя новый тип бизнеса - производство контрольных знаков (голограмм) и, естественно, монополия на их продажу.
Изучив при помощи интернета законодательства ряда стран СНГ и Западной Европы, я выяснил, что контрольные знаки введены лишь в Белоруссии. То есть, наши решили не отставать от Батьки, тем более, что появляются новые перспективы заработать дополнительные деньги.
Само собой разумеется, что после принятия закона бизнесом по выпуску контрольных знаков займутся исключительно идеологи и пропагандисты «Армянского мира».
Понятно и то, что это всё будет преподнесено многострадальному армянскому народу в виде демагогического лозунга «Наконец, начинаем борьбу против теневой экономики: непозволительным и неприемлемым явлениям не должно быть места в нашей жизни».