Իսրայելը Թուրքիայից երկրորդ անգամ է ներողություն խնդրել
Իսրայելի ԱԳՆ-ն հեթական նամակն է ուղարկել Թուրքիայի ԱԳՆ, որում փոխարտգործանախարար Դանի Այալոնը երկրորդ անգամ պաշտոնապես ներողություն է խնդրել իր պահվածքի և Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանի հասցեին հնչեցրած նվաստացնող հայտարարությունների համար։
Հիշեցնենք, որ երեկ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը ներողություն խնդրելու համար վերջնաժամկետ էր դրել, որում Իսրայելի ԱԳՆ-ն հասցրեց տեղավորվել։
Թուրքիայի հետ դիվանագիտական սկանդալին անդրադարձել է նաև Իսրայելի ԱԳ նախարարը՝ նշելով, որ Իսրայելը չի ցանկանում Թուրքիայի հետ հակամարտության մեջ մտնել, հարգում է թուրք ժողովրդին և նույն վերաբերմունքն էլ պահանջում է ցուցաբերել ի՛ր հանդեպ։

Израиль второй раз извинился перед Турцией
МИД Израиля направил очередное письмо в МИД Турции, в котором замминистра иностранных дел Дани Аялон вторично в официальной форме извинился за свое поведение и сделанные в адрес посла Турции Ахмета Огуга Челиккола унизительные заявления.
Напомним, что вчера президент Турции Абдулла Гюль дал срок Израилю для принесения извинений. Замглавы МИД Израиля успел до отведенного президентом Турции Абдуллой Гюлем срока.
Министр иностранных дел Израиля Авигдор Либерман также выразил отношение к дипломатическому скандалу с Турцией. По словам Либермана, Израиль не хочет конфликтовать с Турцией, уважает турецкий народ и требует такого же уважения к себе.