Սահմանադրագետ. «ՍԴ որոշումը համապատասխանում է արձանագրությունների տառին ու ոգուն»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը, խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ ՍԴ որոշման մասին, ասել է, թե այն իրավական է և լիովին համապատասխանում է արձանագրությունների տառին ու ոգուն։
-Իմ կարծիքով որևէ վերապահում անելը, այս արձանագրությունների հետ կապված, նախ և առաջ իրավական առումով է սխալ, իսկ քաղաքական առումով վնասակար է երկրի համար,-նշել է նա։
Սահմանադրագետի խոսքերով՝ Միջազգային պրակտիկայում ընդունված  չէ երկկողմանի պայմանագրերի վերաբերյալ վերապահումներ անելը, քանի որ դա համահունչ չէ միջազգային իրավունքին։ Նա նաև նշել է, որ ԱԺ-ի կողմից  արձանագրությունների վերապահումներով վավերացումը Թուրքիային առիթ կտա իրավաբանորեն իրեն ազատ համարել այդ պայմանագրից՝ հիմք ընդունելով պայմանագրում միակողմանի փոփոխություններ մտցնելու հանգամանքը։

Эксперт: «Решение КС соответствует букве и духу протоколов»
Во время встречи с журналистами эксперт по конституции Вардан Погосян, говоря о решении КС относительно армяно-турецких протоколов, сказал, что оно является правовым и полностью соответствует букве и духу протоколов.
«На мой взгляд, делать какую-либо оговорку в связи с этими протоколами, прежде всего, ошибочно с правовой точки зрения, а в политическом плане вредно для страны», - отметил он.
По словам эксперта, в Международной практике не принято делать оговорки относительно двусторонние договоров, поскольку это не созвучно международному праву. Он также отметил, что ратификация НС протоколов с оговорками даст Турции повод считать себя юридически свободной от этого договора, приняв за основу обстоятельство внесения в договор односторонних изменений.