Եկել է տարանջատվելու փուլը
Նախընտրական շրջանում Սերժ Սարգսյանը փորձում էր ամեն կերպ երևալ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ կամ թաքնվել վերջինիս իմիջի հետևում (դատելով ամենից՝ Կարապետյանն այդ փուլում ձգտում էր տարանջատվել Սերժ Սարգսյանից. համենայնդեպս, այդպիսի արտաքին տպավորություն կար)։ Պատճառը պարզ է. վարչապետն իշխանական թիմում ամենաբարձր վարկանիշն ունեցող գործիչն է։
Կարապետյանի միջոցով իրականացվեց ՀՀԿ–ի քարոզարշավը։ Պատճառը կրկին նույնն էր։
Ճիշտ է, ՀՀԿ–ն իր տոկոսները «խփեց» ոչ թե քարոզի, այլ «ռեյտինգային» փող բաժանողների, ձայն բերողներից ձայներ առնողների միջոցով («SAS–ի Արտակը նրանցից մեկն էր), բայց «խփման» գործընթացի փաթեթավորումը Կարապետյանի միջոցով էր։
Հիմա ՀՀԿ ղեկավարն ամեն կերպ փորձում է տարանջատվել վարչապետից, քանզի սեփական հաշվարկներն ու ծրագրերն ունի (օրինակ՝ «Ազգ–բանակ» «ռազմահայրենասիրական» միջոցառման բացմանը վարչապետը չկար)։ Այդ տարանջատումն անզեն աչքով էլ երևում է ինչպես պաշտոնական միջոցառումներին, այնպես էլ Բ26–ին կից «անկախ» մամուլի պահվածքին հետևելիս։ Թե մինչև ուր կտանի այդ տարանջատումը, և երբ տեղի կունենա տարանջատման վերջին ակտը, պարզ կդառնա շատ շուտով։
Չի բացառվում, որ ոչինչ էլ տեղի չունենա, և իշխանության ներսում հաստատվի որոշակի ստատուս քվո։
Ամեն դեպքում, տեղին է հիշեցնելը, որ եթե դու չես զբաղվում քաղաքականությամբ, ապա քաղաքականությունն է զբաղվում քեզանով։

Настал этап дистанцирования
В предвыборный период Серж Саргсян всячески пытался появляться на публике вместе с Кареном Карапетяном или прятаться за его имиджем (судя по всему, Карапетян на данном этапе пытался дистанцироваться от Саргсяна: по крайней мере внешне складывалось такое впечатление). Причина проста: премьер является во властной команде деятелем с самым высоким рейтингом.
Посредством Карапетяна была проведена агиткампания РПА. Причина всё та же.
Правда, РПА «набила» свои проценты не агитацией, а при помощи «рейтинговых» раздатчиков избирательных взяток и перекупщиков голосов у привлекающих эти самые голоса (один из них – Артак SAS), но оформление процесса «набора» голосов проводилось через Карапетяна.
Сейчас руководитель РПА пытается всячески дистанцироваться от премьера, так как имеет собственные расчеты и планы (например, на открытии «военно-патриотического» мероприятия «Нация-армия» премьера не было). Это дистанцирование заметно как в ходе официальных мероприятий, так и из поведения действующей при президентском дворце «независимой» прессы. К чему всё это может привести и когда произойдет окончательный акт дистанцирования, станет ясно очень скоро.
Не исключено также, что ничего не произойдет, и внутри власти утвердится определенный статус-кво.
В любом случае, уместно напомнить, что если ты не занимаешься политикой, то политика занимается тобой.