Տիգրան Կարապետյան. «Ալիևը շիզոֆրենիկի նման պնդում է...»
-Չէի ասի, որ քաղաքականության մեջ որևէ բան բացառում եմ, բայց ես համոզված եմ, չգիտեմ՝ ինչու, որ, ի վերջո, մենք չպետք է առևտրի առարկա դարձնենք այն հաղթանակները, որոնք ակնհայտ են, և հայ ժողովուրդն այդ հաղթանակի տերը պետք է լինի,- արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագրի հնարավորության մասին խոսելիս ասել է Տիգրան Կարապետյանը՝ նշելով, որ եթե ինքներս կասկածի տակ ենք դնում մեր հաղթանակները, ապա մեզ թշնամի պետություններն առավել ևս կասկածի տակ կդնեն։
Նա նշել է, որ եթե մինչ այսօր արցախյան հիմնախնդրի լուծումն այսքան ձգձգվել է, ուրեմն կան կետեր, որոնք սկզբունքային են, հետևաբար այդ հոծ գիծը ոչ ոք չի անցնի։
Ինչ վերաբերում է նախատեսվող Սարգսյան-Ալիև հանդիպման սպասելիքներին, Տ.Կարապետյանն ասել է, որ ոչ մի սպասելիք չունի.
-Ալիևը շիզոֆրենիկի նման պնդում է, որ Արցախը պետք է լինի միայն իրենց պետականության ներքո։ Սերժ Սարգսյանն ու Ալիևը 2009-ին վեց անգամ են հանդիպել, 2010-ին թեկուզ 16 անգամ էլ հանդիպեն, եթե Ալիևը նույն մոտեցումն առաջ քաշի, ոչ մի առաջընթաց չի լինի,- ասել է Տիգրան Կարապետյանը։

Тигран Карапетян: «Алиев настаивает, словно шизофреник...»
«Не сказал бы, что я исключаю что-либо в политике, но я уверен, не знаю почему, что, в конце концов, мы не должны превратить в предмет торга те победы, которые очевидны и армянский народ должен быть хозяином этой победы», - сказал Тигран Карапетян, говоря о возможности рамочного соглашения по Карабахской проблеме. Он отметил, что если мы сами ставим под сомнение наши победы, то вражеские нам государства тем более будут ставить под сомнение.
Он отметил, что если до сего дня решение Карабахского вопроса столько затягивалось, то значит, есть пункты, которые являются принципиальными, следовательно, эту грань никто не перейдет.
Что касается ожиданий от предстоящей встречи Саргсян-Алиев, то Т. Карапетян сказал, что у него нет никаких ожиданий:
«Алиев настаивает словно шизофреник, что Арцах должен быть лишь в составе их государства. В 2009г. в Серж Саргсян и Алиев шесть раз встречались, даже если в 2010г. 16 раз встретятся, если Алиев будет выдвигать тот же подход, то никакого прогресса не будет», - сказал Тигран Карапетян.