Հարցազրույց Ազգային ժողովի պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանի հետ.
-Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի  որոշումը։
-Այն, իհարկե, կանխատեսելի էր' հաշվի առնելով Սահմանադրական դատարանի նախընթաց գործունեությունը: Ակնհայտ էր, որ դատարանը որոշելու է, որ արձանագրությունները չեն հակասում մեր երկրի Սահմանադրությանը: Սակայն պարզ էր նաև, որ գոնե որոշ անդամներ հասկանում էին, որ արձանագրություններն ունեն շատ մեծ սպառնալիքներ Հայաստանի համար, որոնց մասին բազմիցս առիթներ ունեցել եմ խոսելու: Հետևաբար Սահմանադրական դատարանը պետք է որոշման մեջ ներառեր որոշ դրույթներ, որոնք հաստատեին, որ իրենք այդ սպառնալիքները տեսել են և մատնանշել: Այդ նպատակով որոշման մեջ են հայտնվել 4-6-րդ կետերը, որոնք ոմանց խանդավառության պատճառ են դարձել: Մինչդեռ ակնհայտ է, որ այդ կետերը որևէ իրավական ուժ չունեն. ավելին՝ նման կետերի ընդգրկումը ՍԴ որոշման մեջ հակասում է «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի  64-րդ հոդվածին, որում ամենայն մանրամասնությամբ նկարագրված է, թե ինչ տեղեկություններ պետք է պարունակի ՍԴ որոշումը: Նշված 11 կետերից որևէ մեկին չեն համապատասխանում ընդունված որոշման  4-6-րդ կետերը: Այդ 11 կետերից 9-րդը նախատեսում է, որ ՍԴ-ն ընդամենը մեկ կարծիք կարող է հայտնել որպես որոշման ձևակերպում, իսկ մյուս 10 կետերը վերաբերում են տեքստում արձանագրվող փաստերին ու տվյալներին: Հետագայում, կարծում եմ, առիթ կլինի մանրամասն անդրադառնալու այդ խնդրին։ Միայն փաստեմ, որ Հայաստանի օրենսդրությունը Սահմանադրական դատարանին «իրավական դիրքորոշումներ արտահայտելու», մեկնաբանություններ անելու, պայմանագրերի կիրառման վերաբերյալ սահմանափակումներ դնելու իրավասություն չի վերապահել: Հետևաբար նրանց, ովքեր խանդավառվել են այդ որոշումից, լուրջ հիասթափություն է սպասում: Սակայն այս ամենը մեր երկրում շատ սովորական բան է դարձել: Համատարած տգիտության և տնավարիության պայմաններում ի՞նչ կապ ունի, թե Սահմանադրությունը կամ օրենքներն ինչ են սահմանել:
-Պարո՛ն Թորոսյան, Էրդողանի այցը Մոսկվա և Լավրովի այցը Երևան շաղկապվա՞ծ են։
-Անկասկած, քանի որ Հայաստանը հայ-թուրքական արձանագրություններին առնչվող գործընթացում չկարողացավ դառնալ գործոն, թեև օգոստոսյան ռուս-վրացական պատերազմից հետո եզակի հնարավորություն էր ստացել դառնալու տարածաշրջանի կարևորագույն երկիրը և այդ իրավիճակն օգտագործել համազգային խնդիրների լուծման համար: Թուրքիան Հայաստանին վերապահել է արարողակարգային դերակատարություն, և Հայաստանի իշխանությունն էլ, կամա թե ակամա, համաձայնել է դրան: Ուշադրություն դարձրեք՝ Հայաստանի նախագահը մինչ այժմ հանդիպել է միայն Գյուլի հետ, որի պաշտոնն արարողակարգային է: Մինչդեռ, ի տարբերություն Հայաստանի, Թուրքիայի թիվ մեկ պաշտոնը վարչապետ Էրդողանինն է, որը հանդիպում է Օբամայի և Մեդվեդևի հետ: Հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված Թուրքիան բանակցություններ է վարում Միացյալ Նահանգների և Ռուսաստանի հետ, վերջիններս էլ Երևանին թելադրում են հետագա քայլերը: Հենց այդ նպատակով էր Լավրովը Երևանում: Էրդողանի հետ բանակցությունների արդյունքները նա պետք է փոխանցեր Հայաստանի նախագահին և արտգործնախարարին:
-Ձեր կանխատեսմամբ՝ ԼՂՀ հարցում այս տարի ինչ-որ որոշում կլինի՞։
-Եթե նկատի ունեք փաստաթղթի ստորագրումը, ապա միայն շրջանակային փաստաթղթի մասին կարող է խոսք գնալ: Դա էլ միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանի իշխանությունները չփորձեն հավասարակշռել «Մադրիդյան սկզբունքներ» նախագծի կետերը, որոնց բոլոր ձևակերպումները, բացառությամբ ընդհանրական երեք սկզբունքների, կոնկրետություններ ունեն միայն Ադրբեջանի համար նպաստավոր դրույթների տեսքով: Եթե փորձ արվի կոնկրետ ձևակերպումներ ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի՝ անգամ հետաձգված անկախության հանրաքվեի մասին, ապա «բանակցությունները» կտապալվեն: Իրական լուծում, առանց բանակցություններում Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության, հնարավոր չէ: Ավելին, ԼՂՀ բացակայությունն աստիճանաբար վատթարացնում է հայկական կողմերի դիրքերը:
-Ի՞նչ եք կարծում՝ Թուրքիայի և Հայաստանի  խորհրդարանները կվավերացնե՞ն արձանագրությունները։
-Երբ անցած տարվա հուլիսին Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարությունը հրապարակեց «Մադրիդյան սկզբունքներ» նախագիծը, և սկսեցին միմյանց հաջորդել համանախագահների լավատեսական կանխատեսումները փաստաթղթի ստորագրման մասին, Թուրքիայի իշխանություններին թվաց, թե կարճ ժամանակ անց դա իրականություն կդառնա: Հիշեցնեմ, որ այդ նախագծի առաջին կետի համաձայն «Լեռնային Ղարաբաղի» հարակից բոլոր տարածքներից պետք է դուրս բերվեն հայկական զորքերը և հանձնվեն Ադրբեջանի ենթակայությանը: Թուրքիայի ղեկավարները փորձեցին խորամանկել՝ հայտարարելով, որ արձանագրությունները կվավերացվեն միայն այդ տարածքների հարցը լուծելուց հետո՝ հուսալով, որ դա տեղի կունենա վավերացումից հետո, քանի որ համապատասխան ձևակերպումը դարձել էր նախագծի կետ: Միաժամանակ թուրքերը գլխապտույտի մեջ էին այն բանից, թե ինչքան հեշտ Հայաստանի իշխանություններն արձանագրությունների ձևակերպման ժամանակ ընդունեցին իրենց համար ակնհայտորեն նպաստավոր մի շարք պայմաններ, և չկարողացան զսպել իրենց ագահությունը: Այդ երկու գործոնները վճռական դարձան, որ Թուրքիայի վարչապետն ավելի ու ավելի կոշտ հայտարարություններ անի հայ-թուրքական հարաբերությունները ղարաբաղյան խնդրով պայմանավորելու վերաբերյալ: Այսօր, երբ ակնհայտ է, որ գոնե տեսանելի ապագայում թուրքական պայմանը չի կատարվի, Թուրքիայի վարչապետը հայտնվել է տհաճ երկընտրանքի առաջ՝ կա՛մ պետք է հրաժարվի այդ պայմանից, և Թուրքիայի խորհրդարանը վավերացնի արձանագրությունները, կա՛մ մինչև վերջ պնդի այն՝ վտանգելով արձանագրությունների ճակատագիրը: Երկու հանգուցալուծումներն էլ Անկարայի համար տհաճ են: Առաջինի դեպքում խոցվում է նրանց ինքնասիրությունը, սկսում է գործել հայերի նկատմամբ ունեցած բարդույթը, և չեն բացառվում ներքաղաքական լուրջ զարգացումներ, երկրորդ դեպքում ձեռքից բաց են թողնում իրենց համար այնքան ցանկալի լուծումները հայ-թուրքական հարաբերություններում, որոնց մասին մի քանի տարի առաջ անգամ երազել չէին կարող: Այդ պատճառով դժվար է կանխատեսել հետագա զարգացումը: Առավել ևս, որ թե՛ Միացյալ Նահանգները, թե՛ Ռուսաստանը կարծես թե հակված չեն նոր ճնշումներ բանեցնել Հայաստանի վրա Թուրքիայի անհագ ծարավը հագեցնելու համար: Սակայն կարևոր է, որ անգամ իր համար դժվարին այս իրավիճակում Էրդողանը հարգանքով է խոսում իր երկրի խորհրդարանի մասին՝ միաժամանակ հարգանք դրսևորելով երկրի սահմանադրության նկատմամբ, ինչը չի կարելի ասել Հայաստանի դեպքում, քանի որ նախագահը վաղուց հայտարարել է, որ Հայաստանը կվավերացնի արձանագրությունները: Ակնհայտ է, որ երբ արձանագրությունները բերվեն մեր խորհրդարան, խորհրդարանական մեծամասնությունն առանց վարանելու կողմ կքվեարկի, թեև պատգամավորների բացարձակ մեծամասնությունը հասկանում է, որ արձանագրությունները Թուրքիային տալիս են մի շարք լուրջ ձեռքբերումներ, Հայաստանին՝ միայն կորուստներ:

Интервью с депутатом Национального собрания Армении Тиграном Торосяном
- Оно, конечно, было прогнозируемым с учетом деятельности Конституционного суда, предваряющей этому вердикту. Было очевидным, что суд решит, что протоколы не противоречат Конституции нашей страны. Однако было понятно также, что хотя бы некоторые  члены понимают, что в протоколах содержатся большие угрозы для Армении, о которых я имел повод не раз говорить. Следовательно, Конституционный суд должен был включить в свое решение некоторые положения, которые подтвердили, что они видели эти угрозы и указали на них. С этой целью в решении оказались 4-6 пунктов, которые стали причиной энтузиазма некоторых.  Между тем, очевидно, что эти пункты  не имеют какой-либо правовой силы, более того, включение подобных пунктов  в решение КС противоречит 64-й статье закона «О Конституционном суде», в котором со всей подробностью описано, какие сведения должно содержать в себе решение КС.  Из отмеченных 11 пунктов какой-либо пункт не соответствует 4-6 пунктам принятого решения. 9 из этих 11 пунктов предусматривает, что КС просто может выразить одно мнение, как оформление решения, а остальные 10 пунктов относятся к фактам и данным, зафиксированным в тексте. В дальнейшем, думаю, будет повод подробнее обратиться к этой проблеме. Только лишь могу констатировать, что законодательство Армении не дало правомочий Конституционному суду в «выражении правовых подходов», давать комментарии, ставить ограничения относительно применения договоров. Следовательно, тех, которые воодушевились от этого решения, ждет серьезное разочарование.  Однако всё это для нашей страны стало очень обычным явлением. В условиях повсеместной безграмотности и действий  по-домашнему, какое имеет значение, что определили Конституция или законы?
- Г-н Торосян, визит Эрдогана в Москву и поездка Лаврова в Ереван взаимосвязаны?
- Несомненно, поскольку Армения в процессе, относящемся к армяно-турецким протоколам, не смогла стать  фактором, хотя и после августовской русско-грузинской войны получила исключительную возможность стать важнейшей страной  региона и эту ситуацию использовать для решения общенациональных вопросов. Турция предоставила Армении протокольную роль и власти Армении, желая того или нет,  согласились на это. Обратите внимание, президент Армении до сих пор встречался лишь с Гюлем, должность которого является протокольной. В то время как, в отличие от Армении, должность номер один в Турции принадлежит премьер-министру Эрдогану, который встречается с Обамой и Медведевым. Турция в связи с армяно-турецкими протоколами ведет переговоры с США и Россией, последние же диктуют Еревану дальнейшие шаги. Именно с этой и целью Лавров прибыл в Ереван. Результаты переговоров с Эрдоганом он должен был передать президенту и министру иностранных дел Армении.
- По Вашему прогнозу по вопросу НКР какое решение будет принято?
- Если имеете в виду подписание документа, то речь может идти лишь о рамочном документе. И это лишь в том, случае, если власти Армении попытаются сбалансировать пункты проекта «Мадридских принципов», все формулировки которого, помимо общих трех принципов, имеют конкретности лишь в виде благоприятных положений для Азербайджана. Если будет сделана попытка обеспечить конкретные формулировки для Нагорного Карабаха, даже об отложенном референдуме о независимости, то «переговоры» провалятся. Реальное решение без участия Нагорного Карабаха в переговорах невозможно. Более того, отсутствие НКР постепенно ухудшает позиции армянских сторон.
- Как вы считаете, парламенты Турции и Армении ратифицируют протоколы?
- Когда в прошлом июле Госдепартамент США опубликовал проект «Мадридских принципов», и за этим последовали оптимистические прогнозы сопредседателей о подписании документа, властям Турции показалось, что за короткое время это станет реальностью.  Напомню, что, согласно первому пункту этого проекта, из всех территорий, прилегающих к «Нагорному Карабаху», должны быть выведены армянские войска, и они должны быть переданы в подчинение Азербайджану. Руководители Турции попытались схитрить, заявив, что, протоколы они ратифицируют лишь после решения вопроса этих территорий, надеясь, что это произойдет после ратификации, поскольку соответствующая формулировка стала пунктом проекта. В то же время, у турок вызвало головокружение то, как легко власти Армении во время формулирования протоколов приняли ряд очевидно  благоприятных для них  условий, и не смогли они  сдержать свою жадность.  Эти два фактора стали решающими, чтобы премьер-министр Турции сделал бы более жесткие заявления относительно увязывания армяно-турецких отношений с карабахской проблемой. Сегодня, когда очевидно, что хотя бы в обозримом будущем турецкое условие не будет выполнено, премьер-министр Турции оказался перед неприятной диллемой - или должен отказаться от этого требования, или парламент Турции ратифицирует протоколы, или до конца будет настаивать на нем, ставя под угрозу судьбу протоколов. Оба решения этих проблем для Анкары неприятны. В первом случае поражается их самолюбие, начинает действовать комплекс, имеющийся в отношении армян, и не исключаются серьезные внутриполитические  развития, во втором случае, выпускают из рук такие желанные для них решения в армяно-турецких отношениях, о которых несколько лет тому назад даже и мечтать не могли. По этой причине трудно прогнозировать дальнейшее развитие. Тем более, что как США, так и Россия как будто не предрасположены применять новые давления на Армению, чтобы утолить ненасытную жажду Турции.  Однако важно, что даже в важной для нее ситуации Эрдоган с уважением говорит о парламенте страны, в одно и то же время, проявляя уважение к Конституции страны, что нельзя говорить в случае с Арменией, поскольку президент давно заявил, что Армения ратифицирует протоколы.  Очевидно, что когда протоколы будут доставлены в наш парламент, парламентское большинство без раздумий проголосует за, хотя и подавляющее большинство депутатов понимает, что протоколы дают Турции ряд серьезных приобретений, Армении - лишь потери.