Կիրակի Ուկրաինայում նախագահական ընտրություններ են
Հունվարի 17-ին Ուկրաինայում նախագահական ընտրություններ են տեղի ունենալու։ Նախընտրական քարոզչության վերջին օրը ելույթ ունենալով տեղի հեռուստաընկերություններից մեկով՝ Ուկրաինայի ներկայիս նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոն հայտարարել է, որ միայն ուժեղ նախագահական իշխանությունը կարող է ավելի արդյունավետ հաղթահարել բոլոր մարտահրավերները և անցումային շրջանը։ Նրա կարծիքով նախագահական իշխանության ամրապնդման համար անհրաժեշտ է սահմանափակել պատգամավորական անձեռնմխելիությունը, ընտրություններում բացել կուսակցական ցուցակները և երկպալատ խորհրդարան ձևավորել։
Վ. Յուշչենկոն առաջադրված 18 թեկնածուներից մեկն է։ Նրա մրցակիցներից մեկն էլ ներկայիս վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն է, ով թվարկել է այն 5 խնդիրները, որոնք պետք է լուծի նախագահական ընտրություններում հաղթելու դեպքում։ Դրանք են՝ երկրի էներգետիկ անկախությանը հասնելը, Եվրոպայի համեմատ բժշկական, գիտական և կրթական գերժամանակակից համակարգերի ստեղծումը, մարդկային զարգացման վարկանիշային ցուցակում Ուկրաինայի դիրքի բարելավումը, օլիգարխներին հեռացնելը և ժողովրդավարական, արդար երկրի կառուցումը, ինչպես նաև Եվրամիությանն անդամագրվելը։

Завтра на Украине состоятся президентские выборы
17-го января на Украине состоятся президентские выборы. Выступая в последний день предвыборной агитации на одном из местных телеканалов, действующий президент Украины Виктор Ющенко заявил, что только сильная президентская власть сможет более эффективно преодолевать все вызовы и переходный период. По его мнению, для укрепления президентской власти, необходимо ограничить депутатскую неприкосновенность, открыть партийные списки на выборах и сформировать двухпалатный парламент.
Ющенко является одним из 18 кандидатов на пост президента Украины. Одним из его конкурентов является нынешний премьер-министр страны Юлия Тимошенко, которая указала те 5 проблем, которые она должна решить в случае победы на президентских выборах - достижение энергетической независимости страны, создание сверхсовременных медицинских, научных и образовательных систем, улучшение позиции Украины в рейтинге человеческого развития, изгнание олигархов и построение демократической, справедливой страны, а также вхождение в состав Евросоюза.