Հոգլանդ. «Մոսկվան չի ցանկանում պատերազմ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև»
Չնայած Ռուսաստանի ու Միացյալ Նահանգների միջեւ առկա հակասություններին՝ երկու երկրները սերտ համագործակցում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրի շուրջ:
Այս մասին «Ամերիկայի Ձայն»-ի հայկական եւ ադրբեջանական ծառայություններին տված հարցազրույցում պատմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ժամանակավոր համանախագահ դեսպան Ռիչարդ Հոգլանդը:
«Անշուշտ, մեր ազգային շահերը տարբերվում են Ռուսաստանի ազգային շահերից, որովհետեւ մենք ունենք հարաբերությունների տարբեր պատմություն, ունենք տարբեր տեսակետներ մեր մոտեցումներում: Սակայն տարբեր շահեր ունենալը չի նշանակում, որ մենք չենք կարող աշխատել միասին այս խնդրի շուրջ»,-ասել է նա:
Դեսպանի խոսքով՝ Մոսկվան, ինչպես Վաշինգտոնն ու Փարիզը, նույնպես ցանկանում է խաղաղության հաստատում Հարավային Կովկասում. «Ինձ համար միանշանակ է, որ Մոսկվան պատերազմ չի ցանկանում Լեռնային Ղարաբաղում, Մոսկվան չի ցանկանում պատերազմ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ: Դա կապակայունացնի ամբողջ տարածաշրջանը եւ կվնասի Ռուսաստանի շահերին»:
Ռիչարդ Հոգլանդի խոսքով՝ նույնիսկ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների սուր վատթարացման պայմաններում բոլոր երեք համանախագահները սերտ համագործակցել են ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ. «Սա մի ոլորտ է, որտեղ մենք կարող ենք ասել, որ Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի միջեւ հարաբերությունները չունեն որեւէ բացասական ազդեցություն»:
Դեսպանի խոսքով՝ այս պահին միջնորդները փորձում են կողմերի միջեւ լիարժեք բանակցություններ վերսկսել. «Մեր աշխատանքն է ստեղծել վստահության այնպիսի մթնոլորտ, որը թույլ կտար երկու կողմերին բանակցային սեղանի շուրջ բերել»:

Ричард Хогланд: «Москва не хочет войны между Азербайджаном и Арменией»
Несмотря на разногласия между Россией и США, обе страны тесно сотрудничают в вопросе урегулирования Карабахского конфликта. С таким заявлением в интервью армянской и азербайджанской службам радиостанции «Голос Америки» выступил временный сопредседатель МГ ОБСЕ, посол Ричард Хогланд.
«Бесспорно, наши национальные интересы отличаются от национальных интересов России, потому что мы имеем разную историю отношений, имеем разные подходы. Однако это не означает, что мы не можем работать вместе над решением этой проблемы», – заявил Хогланд.
По его словам, Москва, как и Вашингтон и Париж, также хочет мира на Южном Кавказе. «Для меня совершенно понятно, что Москва не хочет войны в Нагорном Карабахе, Москва не хочет войны между Азербайджаном и Арменией. Это дестабилизирует весь регион и нанесет ущерб интересам России», – сказал посол.
Он также подчеркнул, что даже в условиях резкого ухудшения российско-американских отношений все 3 сопредседателя тесно сотрудничали в вопросе мирного урегулирования Карабахского конфликта. «Это сфера, по части которой мы можем сказать, что отношения между Вашингтоном и Москвой не имеют никакого негативного влияния», – отметил Хогланд.
По словам временного сопредседателя МГ от США, сейчас посредники пытаются возобновить полноценные переговоры между сторонами. «Наша работа состоит в том, чтобы создать такую атмосферу доверия, которая позволила бы обеим сторонам сесть за стол переговоров», – заключил дипломат.