Ս. Մինասյան. «Միգուցե որոշ արտաքին ուժեր կփորձեն ակտիվացնել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը»
Ս. Մինասյան. «Միգուցե որոշ արտաքին ուժեր կփորձեն  ակտիվացնել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը»
-2010թ. հայ-թուրքական գործընթացում  լուրջ զարգացումներ կլինեն, սակայն կանխատեսումներ անել, թե ինչով կավարտվի, դժվար է։ Բայց որ բավական հետաքրքրիր և մեծ ուշադրություն գրավող գործընթաց է լինելու, դա՝ միանշանակ,- կանխատեսումներ անելով, թե ինչ զարգացումներ են հնարավոր հայ-թուրքական գործընթացում՝  «7օր»-ին ասել է Կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը։
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, ապա Ս. Մինասյանի կանխատեսմամբ. «Միգուցե որոշ արտաքին ուժեր կփորձեն ինչ-որ մի ձևով ակտիվացնել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացը, բայց ելնելով վերջին երկու տասնամյակների փորձից, նրանից, որ ԼՂ խնդիրը բարդ է և՛ Հայաստանի ու Արցախի, և՛ Ադրբեջանի հասարակությունների համար, և նաև տարբեր արտաքին ուժերի շահերը տարբեր ձևով բախվում են, և միշտ չէ, որ համընկնում են՝ չեմ կարծում, թե կտեսնենք իրական այլ տեղաշարժ ԼՂՀ կարգավորման գործընթացում»։

С. Минасян: «Возможно некоторые внешние силы попытаются активизировать процесс урегулирования Карабахского конфликта»
«В 2010 году в армяно-турецком процессе будут серьезные развития, однако делать прогнозы, чем это закончится, сложно. Но однозначно, что процесс будет достаточно интересным и привлекающим большое внимание», - сказал «7or» замдиректора Кавказского института Сергей Минасян, делая прогнозы относительно армяно-турецкого процесса.
Что касается Карабахской проблемы, то по прогнозу С. Минасяна, «возможно, некоторые внешние силы попытаются активизировать процесс урегулирования Карабахского конфликта, но исходя из опыта последних двух десятилетий, из того, что Карабахская проблема сложная, как для обществ Армении, Арцаха, так и Азербайджан, а также то, что интересы различных внешних сил сталкиваются по-разному и не всегда совпадают, не думаю, что мы увидим реальный сдвиг в процессе урегулирования».