Երևանն ու Բաքուն համաձայնության են եկել հարցերից մեկի վերաբերյալ. Պոպով
Միջնորեդներին հաջողվել է պայմանավորվել Երևանի և Բաքվի հետ յոթ անդամով ավելացնելու միջազգային դիտորդների թիվը, հաղորդել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Դրա հետ մեկտեղ պահպանվում են տարաձայնություններ որոշ հարցերի վերաբերյալ, ներառյալ դիտորդների տեղակայման վայրերը, նրանց ֆինանսավորելու կարգը և այլ տեխնիկական հարցեր»,-ասել է Իգոր Պոպովը ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալությանը:
Նրա խոսքերով, այդ նրբությունների համաձայնեցմամբ ներկայում զբաղված է ԵԱՀԿ ավստրիական ներկայացուցչությունը Կազմակերպության Քարտուղարության համապատասխան կառույցների հետ միասին, ինչպես նաև՝ կողմերի ներկայացուցիչների:
Հակամարտ զորքերի շփման գծում դիտորդների թվի ավելացումը քննարկվել է Սարգսյանի և Ալիևի կողմից 2016 թ. հանդիպմանը Վիեննայում:

Ереван и Баку пришли к согласию по одному из вопросов – Игорь Попов
Посредники смогли договориться с Арменией и Азербайджаном об увеличении количества международных наблюдателей на 7 человек. Об этом заявил российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов.
Вместе с тем, отметил он, пока сохраняются разногласия по деталям, включая места размещения наблюдателей, порядок финансирования их деятельности и некоторые другие технические вопросы.
По его словам, согласованием этих деталей сейчас занимается действующее австрийское председательство ОБСЕ вместе с соответствующими структурами Секретариата Организации, а также представителями сторон.
О необходимости расширения команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ в зоне конфликта отмечалось в прошлогодних договоренностях, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге с участием Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.