Փոփոխությունը պայմանավորված է Աստանայում ՀՀ նախագահի հայտարարությամբ
Խորհրդարանն իր արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկում է «ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը: Համաձայն վերջինի' ՀՀ-ն արձանագրում է, որ միջազգային պայմանագրի կողմ կարող է հանդիսանալ նաև այն սուբյեկտը, որը դեռևս ճանաչված չէ:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանն ավելի վաղ նշել էր, որ այս օրինագիծը հետագայում ԼՂՀ-ի հետ ռազմաքաղաքական դաշինք կնքելու հնարավորություն ևս տալիս է:
Այսօր էլ ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել է, որ «ՀՀ միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող փոփոխությունը պայմանավորված է Աստանայում դեկտեմբերի 1-2-ին ԵԱՀԿ գագաթաժողովում ՀՀ նախագահի հայտարարությամբ:

Изменение обусловлено заявлением президента РА в Астане
На своем внеочередном заседании парламент РА во втором чтении обсуждает законопроект о внесении изменений в закон РА «О международных договорах». Согласно законопроекту,  РА фиксирует, что стороной международного договора может выступать и субъект, который пока не является признанным.
Напомним, что председатель постоянной комиссии НС по внешним отношениям Армен Рустамян ранее отмечал, что этот законопроект предоставляет возможность подписания в дальнейшем военно-стратегического альянса с НКР.
Сегодня же  замминистра иностранных дел РА Шаварш Кочарян заявил, что  предлагаемое в законе РА «О международных договорах» изменение обусловлено заявлением президента РА на прошедшем 1-2 декабря саммите ОБСЕ в Астане.