Վրաստանի ուսումնական հաստատություններում ծխելը պաշտոնապես արգելել են
Վրաստանի ուսումնական հաստատություններում ծխելու դեմ պաշտոնական արգելք է մտցվել։ Այն ամրագրված է «Ծխախոտի օգտագործումը վերահսկելու մասին» օրինագծում, որը, ըստ «Грузия Online»-ի, դեկտեմբերի 15-ին ընդունվել է խորհրդարանում։
Արգելքը խախտելու դեպքում 200 լարի տուգանք է սահմանված (մոտ 113 ԱՄՆ դոլար)։
Օրենքը նաև արգելում է ծխախոտային արտադրանք վաճառել ուսումնական և դաստիարակչական հաստատություններում, ինչպես նաև նրանց մոտակայքում (արգելվում է ծխախոտ վաճառել ուսումնական և կրթական հաստատություններից 50 մետրից պակաս տարածության վրա)։ Այս դեպքում արգելքը խախտողների համար 50 լարի տուգանք է սահմանված (մոտ 28 ԱՄՆ դոլար):

В Грузии ввели запрет на курение в учебных заведениях
В грузинских образовательных учреждениях вводится запрет на курение. Депутаты парламента Грузии накануне приняли законопроект «О контроле за применением табака». Согласно этому документу, курение запрещается во всех детских садах, школах, и вузах Грузии, сообщает «Грузия Online».
Помимо этого, введен запрет на продажу табачных изделий в воспитательных и учебных учреждениях и на расстоянии менее 50 метров от них.
Нарушение этой нормы предусматривает штраф в размере 50 лари (около 28 долларов США). А за курение на территории образовательных учреждений грозит наказание в размере 200 лари (около 113 долларов США).