Պուտինը հայտնել է Լուժկովի հրաժարականի պատճառը
Վլադիմիր Պուտինը ռուսաստանցիների հետ «ուղիղ կապի» ընթացքում հայտարարել է, որ Մոսկվայի նախկին քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի հրաժարականը կապված է եղել Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և քաղաքապետի միջև եղած տարաձայնությունների հետ։ Իսկ թե ինչումն են կայանում դրանք՝ Պուտինը չի բացահայտել։
-Իշխանական ներկայիս համակարգում նախագահը ուղղակիորեն ղեկավարում է նահանգապետերին,-հայտարարել է նա։ Այնուհետև Պուտինը կատակով ենթադրել է, որ Լուժկովին հեռացրել են «ոչ սպորտային պահվածքի համար»։
Լուժկովը հեռացվել էր զբաղեցրած պաշտոնից Մեդվեդևի հրամանով «վստահության կորստի պատճառով» ձևակերպումով։ Հրաժարականին նախորդել է մամուլում մի շարք քննադատական հոդվածների տեղադրումը Լուժկովի և իր գործարար կնոջ՝ Ելենա Բատուրինայի վերաբերյալ։ Մոսկվայի նոր քաղաքապետ է նշանակվել ՌԴ կառավարության վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Սոբյանինը։
Մեկնաբանելով Սոբյանինի գործունեությունը՝ Պուտինը նշեց, որ նա կարգուկանոն է հաստատում քաղաքում։ Վարչապետի կարծիքով՝ Սոբյանինը հենց այն մարդն էր, ով պետք էր Մոսկվային։

Путин назвал причину отставки Лужкова
Премьер-министр РФ Владимир Путин в ходе «прямой линии» с россиянами заявил, что решение об отставке бывшего мэра Москвы Юрия Лужкова было связано с конфликтом между президентом России Дмитрием Медведевым и мэром. В чем именно выражался конфликт, Путин не пояснил.
«В современной системе власти президент напрямую руководит губернаторами», - заявил он. Также Путин в шутку предположил, что Лужкова уволили «за неспортивное поведение».
Напомним, что Лужков был уволен Медведевым с формулировкой «в связи с утратой доверия» в сентябре 2010 года. Отставке предшествовала серия критических материалов в СМИ о Лужкове и бизнесе его жены Елены Батуриной. Новым мэром Москвы был назначен бывший глава администрации правительства РФ Сергей Собянин.
Комментируя деятельность Собянина, Путин отметил, что тот наводит порядок в городе. По мнению премьера, Собянин является именно тем человеком, который нужен Москве.