Արամ Աբրահամյան. «Շարունակվելու է պետության ուժեղ վերահսկողությունը հեռուստաեթերի նկատմամբ»
«Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանը «7օր»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի այսօրվա նիստում տեղի ունեցած թվային հեռարձակման ցանցի միջոցով հեռուստածրագրերի եթերային հեռարձակում իրականացնելու մրցութային հայտերի վարկանշային քվեարկությանն ու լիցենզավորված անձանց ընտրությանը՝ ասել է, թե իր և ընդհանրապես լրագրողների համար սպասելի արդյունքեր եղան։
-Ամալյանին տրված է առաջադրանք, որ նա որևէ պատրվակ գտնի «Ա1+»-ը եթեր չթողնելու համար։ Այս անգամ նա ընտրեց, իմ կարծիքով, վիրավորանքի և զրպարտանքի տարբերակը, բայց դա իրավական խնդիր է։ Իսկ մեզ՝ լրագրողներիս համար պարզ է, որ շարունակվելու է պետության ուժեղ վերահսկողությունը հեռուստաեթերի նկատմամբ, և այդ առումով քաղաքականությունը բացարձակապես չի փոխվել։ Ես կարծում եմ, որ «ԱԼՄ»-ն իր բոլոր թերություններով, այնուամենայնիվ, փոքր-ինչ ավելի ազատ է, փոքր-ինչ ավելի անկաշկանդ է, քան «Երևանը», որովհետև «Երևանը» շատ գորշ է: Այդ պատճառով էլ ՀՌԱՀ-ը ընտրեց «Երևանը»,-նշել  է նա։
Անդրադառնալով առաջին 5 տեղերի համար միաձայն 6 միավորանոց քվեարկությանը՝ Արամ Աբրահմյանն ասել է, թե ինքն այդպիսի միաձայն քվեարկության խորհրդային դարաշրջանում է տեսել, և այս քվեարկությունը նույն դարաշրջանի հետևանքն ու մտածելակերպն է։
-Այն սուտի մտավորականները, որոնք այդ հանձնաժողովում են, հենց այդ դարաշրջանի արդյունք են,-ընդգծել է նա։

Арам Абрамян: «Строгий контроль государства над телеэфиром продолжится»
Говоря в беседе с «7or» о состоявшемся во время сегодняшнего заседания Национальной  комиссии телевидения и радио Армении (НКТР) рейтинговом голосовании конкурсных заявок, а также выборах  лицензированных лиц по распределению частот цифрового телевещания, главный редактор ежедневной газеты «Аравот» Арам Абрамян заявил, что это были результаты, прогнозируемые и им, и журналистами в целом.
«Амаляну было поручено найти повод для того, чтобы не допускать «А1+» к эфиру. В этот раз он избрал, по-моему, вариант оскорблений и клеветы, но это правовая проблема. А для нас, журналистов, понятно, что строгий контроль государства над телеэфиром продолжится. В этом отношении, политика абсолютно не изменилась. Я думаю, что телекомпания «АЛМ» со всеми своими недостатками, тем не менее, в какой-то мере боле свободна и раскованна, чем «Ереван», поскольку «Ереван» - чересчур серая телекомпания. По этой причине,  НКТР выбрала «Ереван», - отметил он.
Касаясь единогласного голосования за первые 5 мест (6 баллов), Арам Абрамян сказал, что он видел такое единогласное голосование в советскую эпоху, а это голосование является последствием и менталитетом этой эпохи.
«Те псевдоинтеллигенты, которые входят в состав комиссии, являются результатом именно этой эпохи», - добавил Абрамян.