Ղարաբաղի հարցում շրջանակային համաձայնագրի և գիշերային որոշման հավանականությունը չնչի՞ն է
Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագրի կամ «գիշերային որոշման» հավանականության մասին խոսելիս Կիրո Մանոյանն ասել է, որ թեև քաղաքականության մեջ երբեք չպետք է ասել երբեք, բայց նրա կարծիքով՝ շատ փոքր է հավանականությունը, թե այդ հարցում նման բան պատահի.
-Եթե Թուրքիայի համար Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելն արդեն դարձել է երրորդական, չորրորդական խնդիր, որովհետև ունեն մի շարք այլ հարցեր, ապա կարծում եմ՝ ՀՀ նախագահը կգիտակցի, որ Հայաստանի քաղաքական ասպարեզի վերջը կդնի, եթե Ղարաբաղի հարցում նման քայլի գնա։
Նա նշել է, որ ղարաբաղյան հարցում նման քայլի գնալու հավանականությունը քիչ է հատկապես այն պատճառով, որ Ադրբեջանի կողմից կեցվածքի փոփոխություն չկա, և այնքան ժամանակ, որքան Ադրբեջանն առնվազն չի ասում, թե հնարավոր է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը Ադրբեջանի կազմից դուրս լինի, ՀՀ նախագահը որևէ արձանագրություն, պայմանագիր կամ սկզբունքների շուրջ համաձայնագիր չի ստորագրի։

Вероятность рамочного соглашения или «ночного решения» по Карабахскому вопросу мала?
Говоря о вероятности рамочного соглашения или «ночного решения» по Карабахскому вопросу, ответственный по Ай Дату и политическим вопросам Бюро АРФД Киро Маноян сказал, что хотя в политике никогда не нужно говорить «никогда», но, по его мнению, вероятность этого  очень мала:
«Если установление отношений с Арменией для Турции стало проблемой третьего, четвертого плана, поскольку у них есть ряд других вопросов, то считаю, что президент РА осознает, что Армении поставит конец своей деятельности в политической сфере, если пойдет на подобный шаг в Карабахском вопросе».
Он также отметил, что вероятность такого шага в Карабахском вопросе мала, особенно по той причине, что позиция Азербайджана не изменилась и до тех пор, пока Азербайджан, по меньшей мере, не говорит, что возможен статус Нагорного Карабаха будет вне Азербайджана, президент Армении не подпишет какой-либо протокол, договор или соглашение по принципам.